Problemy z czcionkami

Wielu użytkowników komputerów nie przejmuje się kwestią czcionek w systemie. Uszkodzone lub brakujące czcionki mogą być przyczyną poważnych problemów z uruchomieniem Macintosha lub poprawnym drukowaniem plików.

Wielu użytkowników komputerów nie przejmuje się kwestią czcionek w systemie. Uszkodzone lub brakujące czcionki mogą być przyczyną poważnych problemów z uruchomieniem Macintosha lub poprawnym drukowaniem plików.

Sposób obsługi czcionek

w systemie Mac OS X od początku sprawiał spore problemy osobom przyzwyczajonym do rozwiązań znanych jeszcze z klasycznego systemu. Choć w miarę upływu lat Apple poprawił większość problemów, od czasu do czasu może zdarzyć się sytuacja, w której będą konieczne bardziej zdecydowane działania.

Wątpliwości przy usuwaniu

Udało mi się usunąć niektóre czcionki z teczki Fonts, aby skrócić menu czcionek w aplikacjach. Niestety, teraz mój komputer zawiesza się przy uruchamianiu. Co mogę zrobić? Wielu użytkowników decyduje się usunąć nieużywane lub nieznane czcionki z teczki /System/Library/Fonts. Niestety, Mac OS wymaga niektórych z nich do poprawnego działania, na przykład usunięcie pliku LucidaGrande.dfont uniemożliwi uruchomienie systemu.

Z kolei niektóre programy, takie jak Address Book, wymagają czcionki Helvetica. Mac OS X potrzebuje co najmniej następujących czcionek: rodzina AquaKana.otf, Keyboard.dfont, LastResort.dfont (specjalna czcionka używana do wyświetlania brakujących znaków w innych krojach pisma) oraz LucidaGrande.dfont (używana głównie w menu i oknach dialogowych).

Jeżeli używane jest środowisko Classic, nie należy pozbywać się czcionek Charcoal, Chicago, Geneva, Monaco lub New York z folderu Fonts środowiska Classic (teczka OS 9 System Folder/Fonts).

Podsumowując, usuwanie jakichkolwiek czcionek systemowych (a w szczególności zawartości teczki /System/Library/Fonts) jest bardzo złym rozwiązaniem. Znacznie bezpieczniejszą metodą postępowania jest dezaktywacja niepotrzebnych krojów. Sposób wykonania tej czynności zostanie przedstawiony w następnej sekcji.

Rozbudowane menu czcionek

Sayonara, czyli pożegnanie z japońszczyzną Jeżeli azjatyckie czcionki rozpychają się w menu aplikacji, można je szybko wyłączyć za pomocą systemowego narzędzia Font Book.

Sayonara, czyli pożegnanie z japońszczyzną Jeżeli azjatyckie czcionki rozpychają się w menu aplikacji, można je szybko wyłączyć za pomocą systemowego narzędzia Font Book.

Moje menu czcionek jest bardzo długie i nieczytelne. Czy jest jakiś sposób bezpiecznego usunięcia czcionek i pozostawienia tylko tych, z których korzystam?

Najprostszym sposobem wyczyszczenia przeładowanego menu czcionek jest użycie programu Font Book, który można znaleźć w teczce Applications. Prosty w obsłudze interfejs tego narzędzia umożliwia wyświetlanie pojedynczych czcionek i całych rodzin. Możliwe jest także wyłączanie niepotrzebnych czcionek. Oznacza to, że nie trzeba usuwać plików czcionek z dysku twardego, aby menu Fonts stało się bardziej przejrzyste.

Za pomocą Font Booka można na przykład usunąć niepotrzebne czcionki z azjatyckimi "krzaczkami" (patrz rysunek: "Sayonara, czyli pożegnanie z japońszczyzną"). Poniżej przedstawiamy odpowiednią procedurę:

1. Uruchom program Font Book.

2. W oknie programu są widoczne następujące kolumny: Collection (kolekcje czcionek), Font (lista czcionek) i kolumna podglądu. Na zrzucie widzimy kolekcję Japanese, która zawiera cztery kroje pisma.

3. Czcionki można wyłączać pojedynczo lub grupowo. Do zaznaczenia kilku pozycji na liście służą typowe kombinacje z użyciem klawiszy Shift i z. Po zaznaczeniu czcionek wystarczy kliknąć przycisk Disable lub przycisk z symbolem zaznaczenia (w Tygrysie). Aby wyłączyć całą kolekcję, otwórz preferencje programu i zaznacz opcję Disabling a collection turns off all fonts in the collection (w Panterze). Analogiczna czynność w Tygrysie wymaga zaznaczenia kolekcji i wybrania z menu Edit polecenia Disable <nazwa kolekcji>.

Czcionki nie znikną z menu natychmiast, ale dopiero po zamknięciu i ponownym uruchomieniu używanych aplikacji.

Gdzie one zniknęły?

Po uruchomieniu programu Font Book nie mogę znaleźć niektórych czcionek, które zostały zainstalowane w systemie. Jaka jest tego przyczyna? Font Book zapewnia kontrolę nad większością czcionek w systemie, ale nie wyświetla tych krojów pisma, które zostały zainstalowane za pomocą innych narzędzi do zarządzania czcionkami. Programy tego typu są często używane przez grafików i osoby zajmujące się składem publikacji.

W takim przypadku warto zdecydować się na użycie tylko jednego programu do włączania i wyłączania czcionek, aby uniknąć bałaganu w systemie. Wprawdzie Mac OS X ma bardzo wygodny mechanizm aktywowania czcionek i organizowania ich w kolekcje, ale jest on dostępny tylko z poziomu natywnych aplikacji Cocoa. Niestety, większość profesjonalnych programów graficznych nie spełnia tego warunku.

Przenoszenie czcionek z systemu Windows

Właśnie dokonałem migracji z peceta na Macintosha. Czy oznacza to, że muszę od nowa tworzyć całą moją kolekcję czcionek?

Na szczęście nie jest to wymagane. Począwszy od wersji 10.2, system Mac OS X bezproblemowo wyświetla czcionki przeznaczone dla systemu Windows. W przeszłości głównym problemem niezgodności czcionek na obu platformach było to, że pliki czcionek z Macintosha składały się z dwóch elementów (tzw. data fork i resource fork), podczas gdy czcionki Windows miały tylko element data fork. Apple stworzył jednak nowy format (dfont), który przechowuje wszystkie informacje o czcionce TrueType w pojedynczym pliku.

Podsumowując, Mac OS X obsługuje czcionki TrueType z systemu Windows oraz czcionki uniksowe, a także wszystkie czcionki przeznaczone dla Macintosha oraz w formacie OpenType.

Tajemnicze problemy z działaniem

Mój system bardzo często zawiesza się, a aplikacje przestają działać. Cały komputer jest dość powolny. Udało mi się naprawić przywileje i sprawdzić dysk, ale nie rozwiązało to moich problemów. Co jest nie tak? Prawdopodobną przyczyną są uszkodzone czcionki lub pamięć podręczna czcionek (patrz ramka: "Wyczyść cache"). Zawieszenie się systemu lub awaria dysku twardego może doprowadzić do uszkodzenia plików czcionek. Dzieje się tak, gdyż w czasie zawieszenia komputera lub aplikacji zwykle otwartych jest wiele czcionek.

W najnowszej wersji systemu problemy tego typu występują coraz rzadziej. Warto jednak przyjrzeć się również klasycznym czcionkom przeznaczonym dla systemu OS 9 i starszych, a także czcionkom pochodzącym od nieznanych producentów. Na szczęście w czasie uruchamiania komputera system sprawdza czcionki i eliminuje te, które wyglądają podejrzanie.

Jedynym sposobem naprawienia czcionek jest użycie specjalnego programu służącego do tego celu.

Kilka narzędzi tego typu opisaliśmy w wakacyjnym numerze digita.

Wyczyść cache

Tekst na ekranie jest mało czytelny, nie można usunąć niektórych czcionek, a aplikacje zawieszają się! Problemy tego typu mogą być spowodowane nie tylko przez uszkodzone pliki czcionek, ale także przez ich pamięć podręczną. Mac OS X korzysta z pamięci podręcznej do śledzenia zainstalowanych czcionek i używanych przez nie znaków. Uszkodzenie takiej pamięci może spowodować poważne problemy.

Na szczęście można szybko temu zaradzić, usuwając cache czcionek. Spowoduje to utworzenie całkowicie nowej pamięci podręcznej. Czynność tę można wykonać samodzielnie lub przy użyciu dodatkowego narzędzia.

Pomocna dłoń Font Finagler (10 USD, http://homepage.mac.com/mdouma46/fontfinagler/ ) to wygodne narzędzie, które tworzy listę wszystkich plików pamięci podręcznej i umożliwia ich usunięcie jednym kliknięciem. Zrób to sam Aby samodzielnie usunąć cache, należy znaleźć odpowiednie pliki w Finderze i przeciągnąć je do kosza. W niektórych przypadkach może to wymagać podania hasła administratora.

Poniżej przedstawiamy listę podejrzanych plików:

Plik com.apple.ATS.plist w teczce /użytkownik/Library/Preferences zawiera m.in. informacje o czcionkach wyłączonych poprzez Font Booka. Teczka com.apple.ATS znajduje się w teczce /Library/Caches. Należy usunąć ją wraz z całą zawartością. Plik fontTablesAnnex mieści się w teczce /System/Library/Caches. Jego uszkodzenie powoduje wyświetlanie zniekształconego tekstu. Plik Office Font cache jest w teczce /użytkownik/Library/Preferences/Microsoft. Usunięcie go powoduje rozwiązanie problemów z czcionkami w aplikacjach z pakietu Microsoft Office.

Wszystkie inne pliki, w których nazwie znajduje się ciąg.ATS lub font. Pliki te umiejscowione są w teczce /System/Library/Caches. Warto usunąć przede wszystkim pliki com.apple.ATS.System.fache i com.apple.ATSServer.FODB_System.

Po usunięciu plików cache należy uruchomić ponownie komputer, dzięki czemu system utworzy natychmiast nowe pliki.


Zobacz również