Procesory

Procesor to serce każdego komputera. To od niego zależy w największym stopniu wydajność peceta, warto więc wybrać model odpowiedni do potrzeb.

Procesor to serce każdego komputera. To od niego zależy w największym stopniu wydajność peceta, warto więc wybrać model odpowiedni do potrzeb.

Na rynku procesorów skierowanych do masowego odbiorcy liczą się właściwie tylko dwie firmy - Intel i AMD. Ten drugi producent, chociaż systematycznie powiększa udziały w rynku, nadal może jedynie pomarzyć o popularności, jaką przez lata osiągnął Intel. AMD stało się aktualnie motorem napędowym rozwoju procesorów, o czym świadczy wprowadzenie przez tego producenta układów zdolnych do pracy w środowisku 64-bitowym, a ostatnio deklaracja wprowadzenia w niedługim czasie na rynek pierwszych procesorów dwurdzeniowych, przeznaczonych zarówno dla odbiorcy korporacyjnego, jak i użytkownika domowego. Intel oczywiście nie pozostaje w tyle, z tym, że aktualnie sytuacja się odwróciła i to nie AMD musi nadążać za nowościami Intela, a Intel musi robić dobrą minę do złej gry i chcąc niechcąc, podążać za pomysłami AMD. W chwili powstawania tego przewodnika najwydajniejszym procesorem na rynku jest AMD Athlon 64 4000+. Układ prędkością przewyższa P4 3,6 GHz Intela, który jest najszybszym procesorem tego producenta. Ciekawie prezentuje się sytuacja w segmencie tańszych procesorów. Celerony D, dzięki szybszej szynie systemowej 533 MHz i większej pojemności pamięci podręcznej drugiego poziomu (256 KB), upodobniły się do droższych P4, co zdecydowanie zwiększyło ich wydajność i atrakcyjność.

Najlepszy - AMD Athlon 64 4000+

Jeśli chcesz kupić najszybszy procesor dostępny dla użytkownika domowego, to najlepszym wyborem będzie 64-bitowy Athlon 64 4000+. Rzeczywista częstotliwość taktowania tego układu to 2,4 GHz, lecz AMD traktuje go jako przeciwnika dla 4-gigahercowego układu Pentium 4 Intela. Najszybszy Athlon ma podstawkę Socket 939 i aż 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. O dużej wydajności układu decyduje także zintegrowany z procesorem, dwukanałowy kontroler pamięci RAM. W efekcie otrzymujemy de facto Athlona FX, który oferowany był dotychczas jako model przeznaczony do wydajnych stacji roboczych lub komputerów wyjątkowo wymagających użytkowników. Najnowszy procesor testowaliśmy zarówno w środowisku 32-bitowym Windows XP Pro, jak i w wersji beta 64-bitowej odmiany tego systemu. Dodatkowa pamięć podręczna oraz kontroler pamięci, pomimo identycznej z Athlonem 64 3800+ częstotliwości taktowania, pozwoliły wersji 4000+ uzyskać najlepsze rezultaty wydajności w historii naszych testów. Jeśli chodzi o wydajność w środowisku 64-bitowym, to największe przyrosty wydajności odnotowaliśmy w testach kompresji programem WinRar 3.03 (skrócenie czasu operacji aż o 12 sekund) oraz renderingu programem PovRay 3.5. W zależności od objętości i stopnia skomplikowania renderowanego obrazu 64-bitowy system pozwalał na skrócenie czasu renderingu od kilkunastu sekund do ponad 4 minut! Do polecanego przez nas procesora możecie kupić niedrogo płytę główną z podstawką Socket 939. Najlepiej zwrócić uwagę na nowoczesne modele z chipsetami NVIDIA nForce3. Dla lubujących się w nowinkach technologicznych mamy jeszcze lepszą propozycję - spodziewane w najbliższej przyszłości płyty z chipsetami VIA K8T890.

Informacje AMD Polska, http://www.amd.pl

Cena 2600 zł

Opłacalny - AMD Sempron 3100+

Procesory AMD Sempron to następcy tańszych Duronów, które zdobyły serca wielu polskich klientów. Większość z nowej oferty Sempronów to jednak tylko "przefarbowane" Athlony Thoroughbred, które otrzymały nową nazwę. Układy te mają podstawkę Socket A i pracują z wolną szyną systemową 333 MHz. Są więc zdecydowanie wolniejsze niż starsze Athlony XP Barton występujące równocześnie w ofercie AMD. Opisywany Sempron 3100+, mimo że zaliczany do tej samej grupy niedrogich procesorów, de facto jest całkowicie inną konstrukcją, mającą wiele cech wspólnych z Athlonami 64. Układ ten ma podstawkę Socket 754. Jest to dobra informacja, bowiem kupując płytę tego typu, mamy możliwość wymiany w przyszłości Semprona na pełnowartościowy model Athlona 64 również występującego z takim gniazdem. Istotną różnicą w porównaniu z układami Athlon 64, jest to, że Sempron 3100+ to procesor jedynie 32-bitowy. Architektura wewnętrzna jest jednak zbliżona do modeli wyższej kategorii. Zintegrowany kontroler pamięci, choć jednokanałowy, cechują niskie opóźnienia w komunikacji z jednostką obliczeniową, co w efekcie daje bardzo dobrą wydajność. Zredukowana pojemność pamięci podręcznej obniża wydajność procesora, jednak w praktyce nie jest to spadek bardzo wyraźny i nie wpływa w sposób widoczny na prędkość pracy z większością aplikacji. Sempron 3100+ oferowany jest w atrakcyjnej cenie, co pozwala mu na uplasowanie się w czołówce najbardziej opłacalnych procesorów na rynku.

Informacje AMD Polska, http://www.amd.pl

Cena 630 zł

Najtańszy - Intel Celeron D 320

Celerony Intela, wraz z rozwojem procesorów konkurencji i stałym spadkiem cen Athlonów XP, coraz trudniej zdobywały klientów. Intel wykonał więc rozsądny manewr i zdecydowanie udoskonalił konstrukcję swoich tańszych procesorów, które pod względem architektury są zbliżone do serii P4. Podobnie jak one wytwarzane są w nowoczesnym procesie technologicznym 0,09 mikrona. Prezentowany przez nas Celeron D 320 taktowany jest z częstotliwością 2,4 GHz. Jest to najwolniejszy układ serii Celeron D, jednak wystarczająco wydajny, aby umożliwiać sprawną pracę nawet ze stosunkowo wymagającymi aplikacjami. Dobrą wydajność zapewnia mu szybka szyna systemowa pracująca z częstotliwością 533 MHz, oraz podwojona w stosunku do poprzedników (bez litery D w nazwie) pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu (wzrosła ze 128 do 256 KB). Na dokładkę, Celeron D otrzymał zestaw najnowszych instrukcji multimedialnych SSE3 obecnych także w procesorach P4 z rdzeniem Prescott. Celeron D będzie także bardzo dobrym wyborem dla osób lubiących przetaktowywanie procesorów. Z racji nowoczesnego procesu technologicznego, w jakim jest wykonywany, oraz niskiego napięcia zasilania rdzenia (1,35 V) jest to doskonały materiał do dalszego podkręcania. Bez większego wysiłku układ ten pracuje z wyższym taktowaniem magistrali, pozwalając na osiągnięcie wyników wydajności charakterystycznych dla zdecydowanie droższch modeli serii P4. Jego zaletą jest także bardzo niska cena oraz duża różnorodność dopracowanych płyt głównych.

Informacje Intel Polska, http://www.intel.pl

Cena 325 zł


Zobacz również