Profesjonalne wideo

Apple przedstawił aktualizacje wszystkich profesjonalnych narzędzi do obróbki i montażu wideo, a także pokazał nowy element ''układanki'' o nazwie Motion. Final Cut Pro HD, Shake 3.5 i DVD Studio Pro są dostępne już teraz, natomiast Motion trafi na półki sklepowe latem.

Apple przedstawił aktualizacje wszystkich profesjonalnych narzędzi do obróbki i montażu wideo, a także pokazał nowy element ''układanki'' o nazwie Motion. Final Cut Pro HD, Shake 3.5 i DVD Studio Pro są dostępne już teraz, natomiast Motion trafi na półki sklepowe latem.

Motion służy do przygotowywania profesjonalnej grafiki animowanej. Za pomocą tej aplikacji można łączyć tekst, grafikę i wideo z filtrami i systemem cząsteczek 2D. Pakiet zawiera także Behaviours, system do tworzenia animacji.

Definiując własne kryteria, można z łatwością symulować efekty wiatru i grawitacji. Apple twierdzi, że mechanizm cząsteczek może być użyty z dowolnym elementem graficznym. W programie dostępne są gotowe zestawy ustawień, m.in. dla dymu i ognia, oraz ponad 90 filtrów. Możliwe jest użycie filtrów After Effects, a także ponad 10 filtrów rozmywania (włącznie z Gaussian, Channel i DeFocus), 20 efektów zniekształceń i 15 filtrów korekcji koloru.

Narzędzia tekstowe w programie Motion przypominają funkcje tworzenia tytułów w programie LiveType.

Możliwe jest również użycie animowanych czcionek LiveFont.

Apple twierdzi, że interfejs aplikacji Motion stanowi "przełom" - kontekstowe, półprzezroczyste panele pływające o nazwie Dashboards są wyświetlane dla aktualnie edytowanych obiektów. Jeżeli użytkownik korzysta z tabletu Wacom, może sterować tymi paletami za pomocą "gestów". Program obsługuje ponad 40 takich gestów.

Final Cut Pro HD jest darmową aktualizacją dla wersji 4.0 NLE i dodaje możliwość montażu materiału HD w czasie rzeczywistym. Do tego celu wykorzystywany jest format Panasonica o nazwie DVCPRO HD. Program obsługuje do czterech strumieni wideo w czasie rzeczywistym lub do dziesięciu strumieni z jakością podglądu, jeżeli wykorzystywany jest opcjonalny system Xserve RAID.

W DVD Studio Pro 3 pojawił się dawno oczekiwany widok graficzny, który wyświetla przejrzysty układ całego projektu. Podobne opcje były już dostępne w innych zaawansowanych pakietach, takich jak Scenarist, a także w narzędziach do projektowania witryn internetowych i aplikacji multimedialnych.

W programie jest dostępnych 30 efektów przejścia, które można użyć do obsługi przenikania między poszczególnymi menu. Z kolei przejścia alpha zapewniają opcje przezroczystości obrazu. Przejścia tego typu można tworzyć również w innych programach, takich jak Motion i After Effects.

Do programu dołączone jest narzędzie Compressor 1.2, które pozwala na użycie materiału HD. Dźwięk można kodować w systemie Dolby Digital DTS 5.1.

Shake 3.5 zawiera bardzo rozbudowane narzędzia do morphingu. Apple twierdzi, że dostępne w tym programie funkcje modelowania krzywych są lepsze i bardziej intuicyjne niż tradycyjne narzędzia oparte na siatce.

W najnowszej wersji pojawiła się również obsługa nowych formatów - 16-bitowego RGB i 10-bitowego YUV.


Zobacz również