Programy za grosik

75 wspaniałych narzędzi, na które możesz sobie pozwolić bez obawy o stan swojego portfela.

75 wspaniałych narzędzi, na które możesz sobie pozwolić bez obawy o stan swojego portfela.

Tysiące programistów-amatorów piszą bardzo tanie lub wręcz darmowe programy do Maca. Zetknął się z nimi chyba każdy, a większość z nas używa na co dzień kilku wybranych, tych najlepszych. Innych nie mieliśmy okazji odkryć: trudno znaleźć perłę w bezkresnym oceanie. Macworld postanowił przefiltrować ten ocean. W ten sposób wybraliśmy 75 doskonałych aplikacji, które pomogą wycisnąć z Mac OS-a wszystko, co najlepsze, aby pracować wygodniej i wydajniej.

NARZĘDZIA SYSTEMOWE

Alfred 1.4

Alfred to nakładka systemowa, którą każdy może dopasować do swoich potrzeb. W działaniu przypomina Extensions Manager z OS-a 9: pozwala włączać i wyłączać panele preferencji, menu kontekstowe, rozszerzenia kernela, wygaszacze ekranu, usługi oraz wiele innych dodatków systemowych. Kiedy tylko przeciągniesz ikonkę jakiejś wtyczki na ikonę Alfreda, program sam zainstaluje tę wtyczkę, a więc odnajdzie odpowiednią teczkę i tam ją umieści. Z Alfredem możesz także stworzyć własne zasady dotyczące instalacji nowych rzeczy na dysku, tak aby pliki o określonym rozszerzeniu, typie bądź rodzaju kreatora trafiały automatycznie do podanych folderów, na przykład MP3 do teczki iTunes Music, a.dmg do archiwum z programami.

Inferiis

alfred@inferiis.com

http://www.inferiis.com ;

7 USD

AliasMenu 3.0

AliasMenu, popularne narzędzie do OS-a 9, po długim oczekiwaniu pojawiło się wreszcie w wersji

do dziesiątki. Generuje ono hierarchiczne menu w paskach menu wszystkich teczek lub ich aliasów, jakie przeciągniemy do folderu AliasMenu.

Pozwala tworzyć skróty klawiaturowe do wybranych plików bądź teczek, a nawet definiować ich grupy, które będą otwierane jednocześnie. Wybranie wycinka z menu AliasMenu powoduje wklejenie jego zawartości do aplikacji, której okno znajduje się na wierzchu. Łatwo można uzyskać informacje o każdym obiekcie w menu lub pokazać go w Finderze bez konieczności otwierania.

Benoit Widemann

support@widemann.net

http://www.widemann.net ;

25 USD

CandyBar 1.5

Pudełko z landrynkami CandyBar 1.5 ułatwia zarządzanie ikonkami w OS-ie X.

Pudełko z landrynkami CandyBar 1.5 ułatwia zarządzanie ikonkami w OS-ie X.

CandyBar ułatwia dokonywanie zmian ikon z paska zadań Findera, ikon poszczególnych teczek, wklejanie ikon, a nawet zmianę ikony kosza. Aby zastąpić którąś z używanych ikon, przeciągnij nową ikonę i upuść ją na miejsce dotychczasowej w oknie CandyBar. Ze względu na rodzaj zmian wprowadzanych przez program za pierwszym razem zostaniesz poproszony o podanie hasła administratora. Jeśli będziesz chciał powrócić do standardowych znaczków, wystarczy wcisnąć przycisk Restore Default Icons. Jedyna wada CandyBara to konieczność zrestartowania komputera, aby zobaczyć efekty wprowadzonych zmian.

Panic and The Iconfactory

http://www.iconfactory.com ;

13 USD

Carbon Copy Cloner 2.1

Jeśli wykonujesz zapasowe kopie ważnych plików albo choćby przenosisz dane z jednego Maca do drugiego, Carbon Copy Cloner może okazać się niezbędnym narzędziem. Ponad Mac OS-em 9 przeniesienie całego systemu operacyjnego z jednego dysku na drugi czy do innego komputera było dziecinnie proste. Wystarczyło zaznaczyć odpowiednie teczki i pliki i przeciągnąć je w żądane miejsce. Mac OS-a X nie da się już skopiować w ten sposób, ale na szczęście całą robotę może za nas wykonać Carbon Copy Cloner. W istocie nakłada on prosty interfejs na serię skomplikowanych skryptów uniksowych. Wersja 2.1 przynosi kilka nowych, oczekiwanych funkcji, takich jak możliwość synchronizowania plików, planowania backupów i tworzenia startowych image’ów dysków.

Bombich Software

http://www.bombich.com ;

darmowy

ClearDock 1.2

ClearDock to proste narzędzie systemowe, które usuwa lub zmienia półprzezroczyste białe tło Docka. Do jego działania potrzebna jest instalacja Application Enhancer opracowanego przez Unsanity, z którego interfejsu korzysta ClearDock. Poza usuwaniem tła Docka, przez co ikonki leżą bezpośrednio na biurku, ClearDock pozwala także określić kolor, schemat doboru kolorów i zmieniać kolor trójkącików, jakimi oznaczane są otwarte aplikacje. Jeśli wykorzysta się te możliwości wraz z odpowiednio dobranym obrazem na biurku, efekt może być piorunujący.

Unsanity

unsanity@unsanity.com

http://www.unsanity.com ;

darmowy

TransparentDock 2.0

TransparentDock umożliwia zmianę koloru i przezroczystości niemal każdego elementu Docka, a także samej animacji towarzyszącej usuwaniu ikonek z Docka. Ale to, co wyróżnia ten program, to faktyczne poszerzenie funkcjonalności Docka. Pozwala zmniejszyć magazynek, sterować szybkością jego działania, zmienić jego położenie, zmusić go do pokazywania wyłącznie aplikacji działających w tle, wyłączyć opcję nakładania Docka nad inne aplikacje (wtedy jego magazynek nie będzie zasłaniał innych okien), wybrać funkcję Single Application (wywołanie jednego programu powoduje ukrycie wszystkich pozostałych), zorganizować Docka w różne hierarchiczne menu, wprowadzić do Docka opcje Hide/Hide Others oraz Quit. Jeśli trudno będzie ci coś z tego wybrać, zawsze możesz poprzestać na zapisaniu kilku zestawów stylu dla preferencji i do woli je zmieniać.

Free Range Mac

kfk@freerangemac.com

http://www.freerangemac.com ;

8 USD

Cocoa Gestures 1.1

Cocoa Gestures to zadziwiająca niewielka aplikacja, która pozwala samymi ruchami myszy sterować pewnymi funkcjami programów środowiska Cocoa, takich jak Mail, Safari, Text Edit i wielu innych. Po dodaniu jej do teczki Libraries w menu Application danego programu pojawi się pozycja Cocoa Gestures. Po jej wybraniu pokazuje się okno pozwalające przypisać określonym ruchom myszki konkretne akcje w każdym programie Cocoa. Na przykład możesz określić, że ruch myszą w górę, w dół i w prawo przy wciśniętym klawiszu Control spowoduje otworzenie menu Show Bookmark w Safari, wciśnięcie Control i przesunięcie myszą w dół zamknie okno. Możliwości są nieskończone.

bitart

gerti-cw@bitart.com

http://www.bitart.com ;

darmowy


Zobacz również