Projekcja w biurze i domu

Wielki obraz ułatwia pracę i zapewnia rozrywkę zarówno w firmie, jak i zaciszu domowym. Choć projektory podzielone są na kategorie uwzględniające ich przeznaczenie, to wśród setek modeli znajdziemy takie, które nadają się do wykorzystania w obu zastosowaniach. Oczywiście coś, co robi wszystko, nie wszystko wykona najlepiej. Ta zasada dotyczy również projektorów, dlatego osobom nieskłonnym do większych kompromisów proponujemy zapoznanie się z poniższymi opisami. Przedstawiamy modele typowo biurowe i typowo kinowe, znakomicie spełniające swoje zadanie - tworzenie dużego obrazu.

Wielki obraz ułatwia pracę i zapewnia rozrywkę zarówno w firmie, jak i zaciszu domowym. Choć projektory podzielone są na kategorie uwzględniające ich przeznaczenie, to wśród setek modeli znajdziemy takie, które nadają się do wykorzystania w obu zastosowaniach. Oczywiście coś, co robi wszystko, nie wszystko wykona najlepiej. Ta zasada dotyczy również projektorów, dlatego osobom nieskłonnym do większych kompromisów proponujemy zapoznanie się z poniższymi opisami. Przedstawiamy modele typowo biurowe i typowo kinowe, znakomicie spełniające swoje zadanie - tworzenie dużego obrazu.

Projektory biznesowe

BenQ PB6100

Informacje BenQ

http://www.benq.pl

Cena 4850 zł

Zaczynamy od projektora, który otrzymał od czytelników tytuł "Produktu roku" w kategorii projektorów poniżej 10 000 zł. BenQ zyskał podziw wszystkich, wprowadzając na rynek doskonałe urządzenie w nieosiągalnej do tej pory, bardzo atrakcyjnej cenie. Co ciekawe, mimo czysto biznesowego przeznaczenia dobrze radzi sobie także w kinie domowym. Oczywiście nie tak dobrze, jak modele opisane w części "kinowej", jednak wręcz doskonale jak na model biurowy.

Obudowa PB6100 wykonana jest z solidnych tworzyw, a system tuneli wentylacyjnych odprowadzających ciepło nagromadzone w obudowie skonstruowano tak, że ten element urządzenia powoduje naprawdę niewielki hałas. Współczynnik jasności w ANSI lumenach jest zaskakująco wysoki i wynosi 1500. Projektor wykonano w technologii DLP, a przetwornik pracujący w rozdzielczości SVGA (800x600 pikseli) generuje kontrast o współczynniku aż 2000:1. Dzięki temu obraz jest bardzo dobry, a wyświetlany z komputera materiał można oglądać nawet w dzień. To kluczowa sprawa dla osób korzystających z projektora w pracy. Przeszkadza nieco niska rozdzielczość rzeczywista (obraz o wyższej rozdzielczości można, oczywiście, przeskalować).

Wielką zaletą urządzenia są bardzo naturalnie prezentowane barwy oraz spójny obraz, co w rozdzielczości SVGA trudno osiągnąć nawet modelom DLP. Kinomani i osoby, które model PB6100 chciałyby zainstalować na stałe w biurze, mogą narzekać na liczbę gniazd przyłączeniowych. Oprócz wejścia VGA, akceptującego także sygnał komponent (potrzebna przejściówka), jest złącze S-Video oraz kompozyt. Przy kilku komputerach w małej sali konferencyjnej czy nawet średnio rozbudowanym systemie kina domowego to za mało, ale do prostszych konfiguracji w zupełności wystarczy. Opłacalność projektora zwiększa stosunkowo długa żywotność lampy projekcyjnej - 3000 godzin.

Parametry

Jasność 1500 ANSI lumenów

Kontrast 2000:1

Rozdzielczość 800x600 pikseli

Żywotność lampy 3000 godzin

Toshiba TDP-S21

Informacje TBM, tel. (22) 5360600

http://www.tbm.com.pl

Cena 7750 zł

Projektory wyświetlają obraz praktycznie z dowolnego źródła audio-wideo. Najczęściej jest to komputer lub odtwarzacz DVD. Natomiast dla wykładowcy, który chce zaprezentować na wielkim ekranie cenny manuskrypt, lub prezentera przedstawiającego dużemu audytorium najnowszy produkt doskonałym rozwiązaniem jest projektor wyposażony we własną kamerę. DPP-S21 to urządzenie jedyne w swoim rodzaju. Składa się z dwóch elementów - projektora DLP o standardowych właściwościach oraz modułu cyfrowej kamery wideo. Kamera ma wysięgnik regulowany na kilku płaszczyznach. Połączona jest z projektorem krótkim kablem VGA, lecz w razie potrzeby można ją odłączyć i mając dłuższy przewód, swobodnie używać jej nawet z odległości kilku metrów od projektora. Na ramieniu kamery umieszczono przyciski zoomu, balansu bieli oraz udostępniono regulację czułości przetwornika obrazu o rozdzielczości 629,856 pikseli.

Projektor kamery może, oczywiście, pracować jak tradycyjny "rzutnik", wykorzystywany w biurze i domu. Rozdzielczość SVGA nie jest wysoka, za to jasność wynosi 1400 ANSI lumenów. Także kontrast 2000:1 pomaga uzyskać wyraźny, zróżnicowany tonalnie obraz. Zaletą nie do przecenienia jest długa żywotność lampy projekcyjnej, oszacowana na 4000 godzin (w trybie zmniejszonej jasności). Wszystkie te cechy sprawiają, że projektor doskonale sprawdzi się w zastosowaniach biznesowych. Również szkoły powinny się nim zainteresować, bo jest niedrogi w eksploatacji, a przy tym uniwersalny.

Parametry

Jasność 1400 ANSI lumenów

Kontrast 2000:1

Rozdzielczość 800x600 pikseli

Żywotność lampy 4000 godzin

Projektory do kina domowego

Hitachi PJ-TX100

Informacje IRS, tel. (22) 8403231

http://www.irs.com.pl

Cena 9740 zł

Matryce LCD zastosowane w projektorze Hitachi to panele identyczne, jak w modelu EMP-TW200H Epsona (największego na świecie producenta paneli ciekłokrystalicznych do projektorów). Ich rozdzielczość jest taka sama, kontrast podobnie. Na tym jednak podobieństwa się kończą, a zaczynają różnice. Hitachi oferuje swój kinowy produkt w srebrnej obudowie o ciekawych kształtach. Wrażenie robią ogromne soczewki obiektywu, który regulowany jest ręcznie i jednocześnie stanowi jedną z głównych zalet projektora. Zakres regulacji przybliżenia jest przeciętny, jednak z poprawnym ustawieniem "setki" nie powinno być problemów. Mechaniczna regulacja położenia obiektywu możliwa jest w pionie i poziomie, jednak należy pamiętać, że model ten wyświetla dolną krawędź obrazu dokładnie w pozycji poziomej względem wysokości swojego ustawienia (większość projektorów rzuca obraz powyżej tego poziomu). Tak więc mamy spore możliwości obniżenia wyświetlanego obrazu podczas ustawiania standardowej projekcji przedniej lub podniesienia go, jeśli projektor zawiśnie odwrócony pod sufitem.

Optyka jest doskonała. Zapewnia obraz ostry na całej powierzchni i bez zniekształceń geometrii. Projektor jest też bardzo cichy, jeśli pracuje w trybie ekonomicznym, raczej wskazanym w wypadku filmów, bo zmniejszenie jasności polepsza reprodukcję czerni (można ją dodatkowo poprawić, regulując prześwit przesłony, IRIS). Funkcję IRIS w takim wydaniu (użytkownik sam decyduje o szerokości otwarcia przesłony) oferuje niewiele projektorów.

Bardzo przydają się opcje precyzyjnego dostrojenia barw. Ustawienia fabryczne nie są najszczęśliwiej dobrane, dużo lepszy obraz można uzyskać, modyfikując je według własnego uznania. Poprawnie dostrojony projektor prezentuje doskonale naturalne barwy i czerń o zadowalającej głębi. Do najlepszych projektorów DLP w tej kategorii urządzeniom LCD jeszcze trochę brakuje, jednak nawet w tym wydaniu większość odbiorców będzie całkowicie usatysfakcjonowana. Wyposażenie w złącza jest pełne: oprócz obowiązkowego w kinie domowym gniazda komponentowego mamy też komputerowe VGA oraz cyfrowe DVI. Jedyną rysą na tym brylancie jest krótka żywotność lampy, wynosząca 2000 godzin.

Parametry

Jasność 1500 ANSI lumenów

Kontrast 2000:1

Rozdzielczość 1024x768 pikseli

Żywotność lampy 2000 godzin

Toshiba MT-200

Informacje TBM, tel. (22) 5360600

http://www.tbm.com.pl

Cena 7900 zł

Kinowy model wyposażono w panoramiczny przetwornik DLP o najniższej rozdzielczości 854x480 pikseli. Rozdzielczość pozioma jest dostosowana do sygnału NTSC, który właśnie tyle linii oferuje. Stosowany w większości europejskich krajów PAL wyświetla 576 linii, zatem do prezentowania filmów obraz trzeba nieco przeskalować. Nie przeszkadza to Toshibie wyświetlać obrazu o rewelacyjnej wręcz jakości, porównywalnej z większością modeli wyposażonych w DMD o wyższej rozdzielczości (1024x576 pikseli). Spójność obrazu jest doskonała, a efekt tęczy prawie całkowicie wyeliminowany dzięki zastosowaniu 6-barwnego koła filtrującego, obracającego się z 4-krotną prędkością. Taka kombinacja, nieosiągalna w innych projektorach z tego przedziału cenowego, sprawia, że nawet osoby wyczulone na "tęczę" będą oglądały filmy z przyjemnością. Równowaga barw i ich naturalne odwzorowanie są wzorcowe. Nie gorszy jest kontrast. Stosunkowo niska jasność nie znajduje odzwierciedlenia w praktyce. Filmy można oglądać nawet w słabiej zaciemnionym pomieszczeniu (m.in. właśnie dzięki tak wysokiemu kontrastowi). Rewelacyjnie prezentowane są szarości i odcienie czerni. W ciemnych scenach widzimy wszystkie szczegóły, co zasługuje na szczególną pochwałę. Projektor jest też dobrze wyposażony w złącza, oprócz DVI i VGA oferuje kompozyt. Ma jedną wadę - szumi nawet w trybie uśpienia.

Parametry

Jasność 750 ANSI lumenów

Kontrast 2500:1

Rozdzielczość 854x480 pikseli

Żywotność lampy 3000 godzin


Zobacz również