Projektory w ofensywie

Multimedialne szaleństwo nie ominęło urządzeń do prowadzenia prezentacji. Jeszcze do niedawna szczytem marzeń był rzutnik slajdów lub dokumentów tekstowych.

Multimedialne szaleństwo nie ominęło urządzeń do prowadzenia prezentacji. Jeszcze do niedawna szczytem marzeń był rzutnik slajdów lub dokumentów tekstowych.

Nadzwyczaj szybki rozwój nowych technologii doprowadził do tego, że obecnie masz możliwość wielkoformatowej projekcji multimedialnego materiału z bezpośredniego źródła, jakim są zasoby znajdujące się na dyskach Twojego komputera.

Poza tym multimedialne projektory w połączeniu z odtwarzaczem DVD lub wideo umożliwiają przekształcenie praktycznie dowolnego pomieszczenia w kino domowe z prawdziwego zdarzenia.

Ponieważ przeprowadzony przez naszą redakcję test projektorów jest pierwszym kompleksowym przedsięwzięciem tego typu w Polsce, musieliśmy opracować przemyślaną i pod każdym względem obiektywną procedurę testową.

Przetestowaliśmy 25 projektorów kosztujących od 9 do 26 tys. zł. Mimo wysokiej ceny urządzenia te zdobywają coraz szersze grono odbiorców, ceniących sobie ich uniwersalność, mobilność oraz nieprzeciętne możliwości użytkowe. Pierwszą grupę klientów stanowią użytkownicy domowi, którzy chcą wykorzystać to nowoczesne narzędzie zarówno na potrzeby kina domowego, jak i domowych prezentacji z użyciem komputera.

Coraz popularniejsze aparaty i kamery cyfrowe podłączone bezpośrednio do projektora pozwalają całej rodzinie na wspólne oglądanie zdjęć czy filmów z wakacji w wielkoformatowym, kinowym wydaniu.

Opłacalność

Opłacalność

Odbiorcami są również liczne szkoły oraz różnego rodzaju ośrodki edukacyjne, gdzie projektory są niezbędne, bo w znacznym stopniu ułatwiają i uatrakcyjniają prezentacje dla większych gremiów. Ostatnią, najliczniejszą obecnie grupą klientów są klienci biznesowi, którzy korzystają z projektorów w połączeniu z komputerami przenośnymi. Zestaw taki okazuje się niezwykle skutecznym narzędziem podczas kontaktów z kontrahentami, pozwalając na przeprowadzenie czytelniejszych i łatwiejszych w odbiorze prezentacji.

Obecnie może się wydawać, że wydajne projektory multimedialne to wyposażenie ekskluzywne, na które stać tylko zamożnych. Jednak systematycznie tanieją i za kilka miesięcy będą atrakcyjną propozycją dla znacznie szerszego kręgu klientów. Co więcej, już teraz mogą poważnie konkurować zarówno z tradycyjnymi odbiornikami telewizyjnymi wysokiej klasy, jak i z urządzeniami tylnoprojekcyjnymi oraz kosztownymi ekranami plazmowymi. Projektor łatwo przystosować do pełnienia funkcji odbiornika TV. Po pierwsze, do niektórych modeli można dokupić kartę będącą pełnowartościowym tunerem TV. Drugi sposób, uniwersalny, to podłączenie do jednego z wejść projektora magnetowidu, który sam zaopatrzony jest w wewnętrzny tuner telewizyjny.

Każdemu według potrzeb

Wydajność

Wydajność

Przed zakupem projektora warto się zastanowić, które cechy i funkcje urządzenia będą przydatne lub wręcz niezbędne. Niektóre z istotnych cech - w wypadku projektora z pewnością maksymalna możliwa do wyświetlenia rozdzielczość - mają decydujący wpływ na cenę. Większość oferowanych produktów umożliwia projekcję z maksymalną rozdzielczością 800x600 pikseli (SVGA) lub 1024x768 pikseli (XGA). Ta z pozoru niewielka różnica może spowodować, że ceny dwóch identycznie wyposażonych urządzeń tej samej firmy, ale o odmiennej rozdzielczości maksymalnej, mogą się różnić nawet o 50 procent. Wysoka rozdzielczość XGA jest szczególnie istotna w przypadku prezentacji z użyciem komputera. Tryb ten pozwala zmieścić na ekranie o wiele więcej informacji, co ułatwia wyświetlanie rozbudowanych tabel lub skomplikowanych obszernych wykresów. Jednak zapłacenie za niego dodatkowych kilku tysięcy złotych nie gwarantuje, że otrzymasz znacznie bardziej użyteczne i uniwersalne narzędzie projekcyjne, ponieważ tylko projektory wysokiej klasy zapewnią wyświetlanie doskonałego obrazu w wysokich rozdzielczościach. Często urządzenie nominalnie zdolne do obsługi trybu XGA oferuje co prawda wyświetlanie wysokich rozdzielczości, jednak jakość projekcji w tym trybie pozostawia wiele do życzenia i trzeba użyć trybu SVGA, który może wyświetlić mniej, ale zwykle lepiej.

Parametry i ocena testowanych projektorów

Parametry i ocena testowanych projektorów

Druga kwestia dotyczy zakupu projektora do kina domowego. W tym przypadku oferowana przez drogie projektory rozdzielczość XGA jest całkowicie zbędnym dodatkiem, bo nie ma wpływu na rozdzielczość obrazu uzyskiwanego ze źródeł wideo typu DVD, TV itd. Tryb XGA byłby przydatny podczas projekcji sygnału telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV, ale ten standard nieprędko pojawi się na polskim rynku. Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest maksymalne natężenie światła wytwarzane przez układ optyczny projektora. Jego wartość jest podawana w lumenach ANSI (skrót nazwy Amerykańskiego Krajowego Instytutu ds. Standaryzacji, który koordy-nuje procesy standaryzacji na terenie Stanów Zjednoczonych). ANSI ustalił standard respektowany przez większość światowych producentów projektorów, procedury mierzenia w lumenach jasności obrazu generowanego przez projektor. Jednym z podstawowych warunków obiektywności i wiarygodności pomiaru jasności jest przeprowadzenie go w kilku punktach w różnych miejscach obrazu.

Z reguły im większa wartość jasności w lumenach, tym lepsza jakość generowanego obrazu przy mocnym oświetleniu zewnętrznym (w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu jasność obrazu w wypadku większości produktów jest zadowalająca). Równie ważny jest kontrast, który dodatkowo ma istotny wpływ na reprodukcję czerni. Przy słabym kontraście obraz nie jest wystarczająco wyraźny, odcienie szarości zlewają się ze sobą, więc w mocno oświetlonych pomieszczeniach projekcja będzie wyblakła i słabo widoczna.

Parametry i ocena testowanych projektorów cd.

Parametry i ocena testowanych projektorów cd.

Jeśli zamierzasz często korzystać z projektora, sprawdź, jaką trwałość lampy projekcyjnej deklaruje producent. Parametr ten podawany jest w godzinach i jego wartość może się różnić w zależności od producenta lub urządzenia. Często projektory zbudowane głównie z myślą o miłośnikach kina domowego wyposażane są w "długowieczne" lampy, pracujące 4000 lub nawet, jak projektor Davis CineVision, 6000 godzin. Przeciętnie żywotność lampy w projektorach multimedialnych wynosi jednak około 2000 godzin, a w skrajnych przypadkach (projektor Philips i 3M) nawet 1500 godzin pracy. Sprawa lampy jest istotna z powodu jej wysokiej ceny, zwykle około 2000 zł. Ewenementem jest projektor Mustek MLCP2100: trwałość jego halogenowej lampy wynosi tylko 50 godzin. Na pocieszenie producent dołącza w komplecie 4 zapasowe lampy, a kolejne kosztują około 100 zł za sztukę.

Jeśli projektor ma być centralnym składnikiem multimedialnego zestawu, to zastanów się, czy oferowana przez dane urządzenie liczba wejść/wyjść audio-wideo zaspokoi Twoje potrzeby. We wszystkich testowanych przez nas produktach znalazł się podstawowy zestaw gniazd przyłączeniowych, obejmujący takie wejścia wideo, jak S-Video, Composite i komputerowe RGB.

Kilka urządzeń wyposażono w dodatkowe wyjście RGB, pozwalające na podłączenie monitora. Do niektórych modeli można jednocześnie podłączyć dwa lub nawet trzy komputery.


Zobacz również