Proofery atramentowe

W idealnym odwzorowaniu kolorów nic nie zastąpi wydruku przygotowanego przez profesjonalny proofer. digit testuje cztery drukarki atramentowe służące do tego celu.

W idealnym odwzorowaniu kolorów nic nie zastąpi wydruku przygotowanego przez profesjonalny proofer. digit testuje cztery drukarki atramentowe służące do tego celu.

Technologia atramentowa opanowała większą część cyfrowego procesu przygotowywania materiałów do druku. Obecnie można już stwierdzić, że drukarki atramentowe zrewolucjonizowały proces reprodukcji wielkoformatowej i druku, podobnie zresztą jak komercyjna litografia w latach 60. Atramentowa rewolucja kojarzy się większości osób z potężnymi urządzeniami zainstalowanymi w drukarniach, jak również z tanimi drukarkami biurkowymi formatu A4.

Obecnie profesjonalne drukarki atramentowe są coraz częściej stosowane również do weryfikacji kolorów na etapie prepress.

Choć na rynku dostępne są inne technologie, takie jak drukarki sublimacyjne, to ich dni wydają się policzone. Jest to związane z wysoką ceną, która często przekracza kilkanaście tysięcy złotych, ograniczeniem maksymalnego formatu wydruku do A3+, koniecznością stosowania drogich materiałów, a także użyciem ograniczonego zestawu nośników.

Proofery cyfrowe są znacznie tańsze, gdyż ich cena zamyka się w zakresie od 5000 do 15 000 zł. Zwykle można korzystać ze znacznie większych formatów wydruku (włącznie z rolkami), a pojemniki z atramentem są większe i tańsze niż stały atrament. Drukować można praktycznie na wszystkich rodzajach papieru - od specjalnego, błyszczącego o najwyższej jakości do taniego papieru biurowego.

Zasada działania prooferów cyfrowych jest zbliżona do technologii wykorzystywanej w zwyczajnych drukarkach atramentowych. Firmy HP i Canon zdecydowały się na użycie głowicy drukującej, w której podgrzewany element powoduje uformowanie kropli atramentu. Zostaje ona wypchnięta przez dyszę. Z kolei głowica drukująca Epsona wykorzystuje system piezoelektroniczny, w którym specjalny element wibruje i wypycha krople atramentu z środka.

Fotorealizm

Możliwość uzyskania fotorealistycznych wydruków jest zależna od kombinacji malutkich kropek i drobnej siatki (mapy) tych kropek. Nawet tradycyjne fotografie składają się z kropek, które są tak małe i znajdują się w bliskiej odległości od siebie, że patrząc na zdjęcie, ulegamy iluzji obszaru ciągłego. Głównym celem producentów drukarek jest projektowanie głowic drukujących, które pozwolą na uzyskiwanie coraz mniejszych kropek atramentu. Kropki atramentu są mierzone w bardzo małych jednostkach nazywanych pikolitrami (pikolitr to jedna trylionowa część litra). Starsze modele fotorealistycznych drukarek atramentowych miały głowice pozwalające uzyskać krople atramentu o wielkości 12 pikolitrów. Większość nowoczesnych drukarek fotograficznych i prooferów drukuje kroplami o wielkości 4 pikolitrów, a nawet mniejszymi.

Równie ważną rolę odgrywa rozmieszczenie kropek na papierze. Dzięki wykorzystaniu technik wielokrotnego nakładania warstw głowica drukująca nie musi mieć dysz o bardzo wysokiej rozdzielczości. Głowica przesuwa się wielokrotnie nad tym samym paskiem arkusza papieru, który jest przesuwany poniżej. Jest to jedna z najważniejszych różnic między prooferami i szerokoformatowymi drukarkami atramentowymi, które są montowane

na stojakach. Do wydrukowania nawet dużego plakatu wystarcza najczęściej rozdzielczość 300 dpi lub 600 dpi z rozpraszaniem (dithering). Z kolei dla uzyskania rzeczywistej reprodukcji pracy konieczne jest zapewnienie jakości zbliżonej do fotografii, co zwykle oznacza rozdzielczość 1200 dpi lub wyższą.

Prędkość drukowania jest jednym z najważniejszych wymagań wobec drukarek biurowych. Ten aspekt staje się jednak bardziej skomplikowany w przypadku prooferów. Wielu projektantów i grafików nie ma nic przeciwko wydłużeniu czasu drukowania, jeżeli wynikiem tego procesu będzie poprawny wydruk. W wielu przypadkach wydrukowanie zdjęcia w formacie A3 lub rozkładówki magazynu wymaga nawet 20 minut. Jest to jednak dobry wynik, szczególnie w porównaniu z profesjonalnymi proofami, których przygotowanie może zająć nawet pół dnia. Jeżeli jednak konieczne jest częste wykonywanie wydruków o wysokiej jakości, należy rozważyć kupno jak najszybszego urządzenia.

Kalibracja i nie tylko

Główna różnica między drukarką atramentową i prooferem jest związana z dokładnością kolorów. Podobnie jak każde inne urządzenie, również proofer musi być skalibrowany, aby wykonywane przez niego wydruki były poprawne i przewidywalne. Sterownik drukarki często wykorzystuje tabele wyszukiwania kolorów spotowych (co jest bardzo przydatne) i fabryczny profil ICC, ale zwykle to nie wystarcza.

Oznacza to konieczność dokładnego przetestowania wydruków za pomocą profesjonalnego osprzętu i oprogramowania profilującego, dzięki czemu można utworzyć właściwy profil dla danego egzemplarza drukarki. Należy pamiętać, że konieczne jest przygotowanie wielu profilów dla różnych typów wydruków. Prace są przecież drukowane z użyciem papieru o różnej grubości i jasności, różnych kartridży z atramentem i w różnych rozdzielczościach.

Warto wiedzieć, że profile proofera nie powinny być przypisywane do miejsca docelowego, którym winna być maszyna drukarska. Profile drukarki atramentowej są używane do opisania możliwości drukarki dla sterownika, a nie dla oprogramowania, z którego drukuje się prace.

W ten sposób można zapewnić właściwą optymizację proofera dla wybranego miejsca docelowego, które jest reprezentowane przez profil maszyny drukarskiej. Ten łańcuch zarządzania kolorem zostaje jednak przerwany w przypadku braku wymaganego profilu maszyny drukarskiej, lub jeśli wydruki atramentowe są wykonywane na zupełnie innym papierze niż ten, który zostanie użyty podczas drukowania projektu końcowego. Oznacza to zarazem kolejny duży plus dla drukarek atramentowych, które mogą drukować na dowolnym rodzaju nośnika. Oczywiście należy uwzględnić pewne różnice między atramentem a farbą drukarską, ale proof nigdy nie będzie idealnym panaceum na wszystkie sytuacje.

Zrób to sam

Podsumowanie produktów

Podsumowanie produktów

Drukarki atramentowe pozwalają na drukowanie proofów bezpośrednio w studiu graficznym. To zadanie może stać się elementem cyfrowego przepływu dokumentów. Nie oznacza to jednak, że proces drukowania będzie tańszy.

Wydrukowanie każdego arkusza papieru jest dość drogie, szczególnie jeśli używany jest specjalistyczny papier. Proofery wymagają lepszej obsługi niż zwyczajne drukarki biurowe.

Z drugiej strony, bezproblemowy i szybki dostęp do proofera znacznie ułatwia proces przygotowywania materiałów do druku, dzięki czemu takie urządzenia cieszą się coraz większą popularnością w studiach graficznych i agencjach, dla których jakość koloru ma duże znaczenie. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest relatywna prostota obsługi i drukowania proofów.

Canon W2200

Canon W2200

Canon W2200

W porównaniu z urządzeniami firm Epson i HP drukarka Canon W2200 wygląda dość nieciekawie i szaro. Choć jest to model, z 2002 roku, może pokonać większość prooferów atramentowych pod względem jakości wydruków i szybkości działania.

Ta dość kompaktowa drukarka może drukować tylko na arkuszach, które wkładane są do kasety znajdującej się z przodu urządzenia. Gotowe wydruki są umieszczane powyżej na tacce. Standardowa kaseta mieści papier o maksymalnych rozmiarach 13 x 15 cali, ale warto zakupić opcjonalną kasetę 13 x 19, która lepiej sprawdza się w drukowaniu rozkładówek ze znakami drukarskimi i spadami.

We wszystkich testowanych urządzeniach pojemniki z atramentem zostały oddzielone od głowic drukujących. W przypadku drukarki pojemniki umieszczane są pod pokrywą, znajdującą się po prawej stronie obudowy. Pojemniki są duże, wykonane z plastiku. W czasie testów nie mieliśmy z nimi żadnego problemu. Wykorzystywanych jest sześć podstawowych kolorów - cyan, magenta, żółty, czarny, jasny cyan i jasna magenta, a każdy atrament jest umieszczony w oddzielnym pojemniku, co obniża koszty eksploatacji.

Podczas drukowania włącza się wiatrak, który wydmuchuje ciepłe powietrze przez grill, znajdujący się po lewej stronie obudowy. Głowica drukująca wydaje podczas przesuwania miękkie odgłosy. Nie oznacza to jednak, że drukarka jest hałaśliwa. Zadrukowany arkusz staje się widoczny dopiero po całkowitym zadrukowaniu, ponieważ obszar głowicy jest prawie w całości zasłonięty nieprzezroczystym plastikiem. Jest to pewna wada drukarki, ponieważ nie można szybko zauważyć problemu z drukowaniem (na przykład, kiedy jedna z dysz zostanie zablokowana). Biorąc pod uwagę datę produkcji drukarki, zapewnia ona wydruki o wysokiej jakości, które nie są gorsze od tych pochodzących z urządzeń Epsona i HP. Ogromną zaletą drukarki, Canona jest jej prędkość - jest to zdecydowanie najszybsze urządzenie w swojej klasie. Testowa rozkładówka została wydrukowana w ciągu dwóch minut i 30 sekund. Najbliższy rywal potrzebował na to samo zadanie czterokrotnie dłuższego czasu.

Producent: Canon

Kontakt: http://www.canon.pl

Cena: 8200 zł + VAT


Zobacz również