Prosto do celu

Podróż po dużych miastach Polski z palmtopem i GPS-em okaże się dziecinnie prosta, jeśli masz aplikację AutoMapa, która wyznaczy trasę i głosowymi komunikatami poprowadzi cię do celu. Nawet jeśli celem będzie tylko bankomat.

Podróż po dużych miastach Polski z palmtopem i GPS-em okaże się dziecinnie prosta, jeśli masz aplikację AutoMapa, która wyznaczy trasę i głosowymi komunikatami poprowadzi cię do celu. Nawet jeśli celem będzie tylko bankomat.

Są atlasy samochodowe, mapy miast, ale zerkanie na nie co chwilę podczas jazdy nie jest ani bezpieczne, ani wygodne. Aby temu zaradzić, w samochodach zaczęto montować zestawy GPS, które bardzo pomagają w podróży. Pozostawał jeden problem - brak dokładnej mapy większych miast Polski. Testując kolejne programy do notebooków lub palmtopów, takie jak AutoRoute, można było odczuć, że Polska to kraj, delikatnie mówiąc, traktowany po macoszemu. Obecnie do redakcji trafił program, który według zapowiedzi miał być rozwiązaniem powyższych problemów.

AutoMapa to polska aplikacja przeznaczona do palmtopów z systemem Pocket PC. Po jej uruchomieniu na ekranie wyświetlona zostaje mapa wybranego wcześniej miasta. Suwakiem można ją przybliżać do niespotykanego w mapach Polski poziomu. W maksymalnym powiększeniu widać numerację domów, a także strzałki informujące o tym, czy droga jest jedno- czy dwukierunkowa. Dokładność zdumiewa. Jeżeli nie masz GPS-u, możesz zaznaczyć punkt rozpoczęcia oraz zakończenia podróży, a program sam wybierze właściwą trasę. W takim wypadku będziesz musiał co chwilę ją kontrolować, spoglądając na palmtop. Pełna funkcjonalność AutoMapy jest dostępna po podłączeniu GPS-u - możesz wyznaczyć trasę z aktualnej pozycji (funkcja KONIEC, POCZATEK=GPS). Na ekranie wyświetlona zostanie mapa (z zaznaczonym miejscem, w którym właśnie jesteś). Ekran może być podzielony na dwie części: dolną, wypełnioną przez mapę, i górną (nazwaną pilotem), pokazującą w przejrzysty sposób (strzałki i duże cyfry), kiedy trzeba będzie skręcić i w którą stronę. Jest też trzeci sposób wyświetlania - na całym ekranie pokazywany jest jedynie pilot.

Bardzo atrakcyjną formą prowadzenia kierowcy jest głosowa wersja. Użytkownik wybiera, czy instrukcje mają być wydawane po polsku czy po angielsku oraz czy ma je wypowiadać mężczyzna, czy kobieta. System informacji głosowej został bardzo rozbudowany. Usłyszysz więc nawet takie polecenia, jak: "Za 200 metrów na rondzie w lewo". W miarę zbliżania się do zakrętu czy skrzyżowania system będzie ci częściej przypominał o konieczności wykonania manewru. Jeśli zboczysz z wyznaczonej drogi, program błyskawicznie wyznaczy nową trasę, co się przydaje, gdy na przykład droga, w którą miałeś skręcić, została czasowo wyłączona z ruchu. Podczas jazdy wyświetlana jest też odległość pozostała jeszcze do pokonania.

Trasę można wyznaczać w trzech trybach: najszybsza (uwzględniająca ograniczenia prędkości na poszczególnych drogach), najkrótsza oraz piesza (bez zwracania uwagi na jednokierunkowość dróg). Program może cię doprowadzić do konkretnej ulicy (wybranej z rozwijanej listy) lub do domu o konkretnym numerze - w tym wypadku nazwę ulicy oraz numer domu należy wpisać ręcznie (nie można ulicy wybrać z listy i dopisać jej numeru). Biorąc pod uwagę niewygodny sposób wprowadzania danych na palmtopie, jest to uciążliwe niedopracowanie.

AutoMapa przyda się także do szukania lokali gastronomicznych lub innych obiektów, np. bankomatów. Wystarczy wybrać Znajdź | Punkty użyteczności publicznej, a następnie interesującą kategorię. Na mapie wyświetlą się wtedy np. restauracje. To jeszcze nic! Wybierając określony lokal zobaczysz, jaką kuchnię oferuje, poznasz ceny niektórych posiłków, odczytasz numer telefonu i będziesz wiedział, czy możliwa jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Dzięki temu w ciągu kilku sekund wybierzesz na przykład włoską restaurację, w której danie główne kosztuje nie więcej niż 20 zł. Następnie AutoMapa poprowadzi cię do niej jak po sznurku. Szkoda, że informacje o obiektach trzeba przeglądać ręcznie. Bardzo przydatna byłaby wyszukiwarka, która wskaże tylko te lokale, które odpowiadają podanym kategoriom.

Osoby podróżujące w nocy mogą w AutoMapie włączyć funkcję, która zmienia schemat kolorów tak, aby wyświetlacz nie oślepiał kierowcy. AutoMapa to program po prostu rewelacyjny: bardzo dokładna mapa, głosowe powiadamianie kierowcy i obszerna baza obiektów użyteczności publicznej. Takiej aplikacji brakowało. Jeżeli miałeś zamiar zamontować w samochodzie drogi system GPS, pomyśl, czy nie warto za dużo mniejsze pieniądze kupić palmtop, moduł GPS oraz AutoMapę. Patrząc w przyszłość, można pomyśleć o systemie, który do AutoMapy przekazywałby informacje o korkach. Program poprowadziłby cię wtedy z dala od nich. W wielu krajach rozwiązanie tego typu jest już stosowane od dawna. W testowanej przez nas wersji dostępne były szczegółowe mapy Warszawy i Poznania. Gdy czytasz ten tekst, w sklepach jest już szczegółowa mapa całej Polski oraz bardzo dokładna mapa wszystkich największych miast. Już wkrótce AutoMapa ma być dostępna do palmtopów z systemem Palm OS, telefonów z systemem Symbian (np. Nokia 7650) oraz do pecetów.

Informacje APN Promise

tel. (22) 6549451

http://www.promise.com.pl


Zobacz również