Radykalnie cenzurowana edycja

Przepraszamy, ale ten odtwarzacz miał prawdopodobnie zdejmowaną blokadę regionalną, więc naszego filmu na nim nie obejrzycie. Prawo jest po to, żeby go przestrzegać. W razie problemów czy wątpliwości skontaktujcie się ze sprzedawcą.

Przepraszamy, ale ten odtwarzacz miał prawdopodobnie zdejmowaną blokadę regionalną, więc naszego filmu na nim nie obejrzycie. Prawo jest po to, żeby go przestrzegać. W razie problemów czy wątpliwości skontaktujcie się ze sprzedawcą.

Ledwo uporaliśmy się z kodami regionalnymi, już producenci filmowi zza oceanu znaleźli nowy sposób, żeby utrudnić nam życie. Na internetowych listach dyskusyjnych zapanowała panika i podniosły się głosy oburzenia. Mimo że w mediach nie opublikowano oficjalnej informacji, pod koniec ubiegłego roku do ludzi siedzących w temacie po uszy (czyt. hackerów) dotarła wiadomość, że dwie amerykańskie wytwórnie znalazły metodę wzmocnienia kodów regionalnych.

Powyżej zera

Na początku był chaos, a potem świat podzielono na osiem regionów. Pierwszy i najważniejszy obejmuje rzecz jasna Stany Zjednoczone, drugi Europę z Wielką Brytanią. Pierwszy jest najważniejszy, dlatego że to właśnie na kontynencie amerykańskim powstaje przytłaczająca większość liczących się produkcji DVD. Dyski z tego regionu wydawane są najlepiej, najwcześniej i w najatrakcyjniejszych opakowaniach. Region siódmy jest zarezerwowany i nieobsadzony, numer ósmy przyznano strefom międzynarodowym i opatrzone są nim płyty odtwarzane na statkach i w samolotach. Do tej pory rachunek się zgadza? Okazuje się, że nie. Niektórzy użytkownicy w Europie zachodniej zdążyli już przeżyć niemały szok, gdy na dyskach z regionu 1. zobaczyli... zero! Pod względem technicznym nie istnieje coś takiego jak płyta czy odtwarzacz z regionu 0. Zero na opakowaniu filmu nie będzie się więc odnosiło do nowego regionu, ale stanie się ostrzeżeniem, że film jest zabezpieczony za pomocą RCE. Bo te trzy litery na opakowaniach dysków z regionu 1. nie pojawiły się do tej pory i najprawdopodobniej nigdy się nie pojawią.

Więcej niż jeden bajt

RCE (Regional Code Enhancement) to system kodowania płyt DVD, który ma zapobiegać niekontrolowanemu przepływowi filmów i wspierać sprzedaż płyt przeznaczonych na dany region tylko w jego obrębie. System ten został stworzony, by pomóc w dostosowaniu się do obowiązującego prawa, cenzury, tzw. okien wydawniczych oraz praw autorskich w każdym kraju oraz w celu wsparcia lokalnych rynków sprzętu DVD.

Każdy odtwarzacz (w tej chwili już tylko teoretycznie) jest przeznaczony dla jakiegoś konkretnego regionu i powinien odtwarzać wyłącznie filmy, posiadające odpowiedni kod. Tymczasem ocenia się, że około 80 proc. europejskich odtwarzaczy DVD może bez problemu odtwarzać filmy z regionu 1. Ich producenci nie są zobligowani do ustawiania w nich kodów, a sprzedaż urządzeń multiregionalnych nie jest niezgodna z prawem. Jedyne, co dany producent musi uzyskać, to licencja CSS. Ale CSS już dawno zostało złamane.

Algorytm i piraci

Kody regionalne nie są systemem szyfrowania, to po prostu jeden bajt informacji na dysku, sprawdzany przez odtwarzacze zarówno stacjonarne, jak i komputerowe napędy DVD. RCE to coś więcej. Jest to dodatkowy algorytm, który ma uniemożliwiać odtwarzanie płyt z regionu pierwszego na zmodyfikowanym sprzęcie spoza tego regionu. System sprawdza podczas startu odtwarzacza, czy urządzenie ma ograniczenie związane z kodem regionu, a jeśli go nie znajdzie, projekcja zostaje zatrzymana. Zamiast filmu na ekranie pojawia się napis z ostrzeżeniem, które mówi o tym, że dysk nie jest uszkodzony, natomiast nie może być odtwarzany w tym regionie i należy nabyć lub wypożyczyć płytę, która jest do tego regionu przeznaczona. Do tej pory jedynie dwa filmy - "The Patriot" i "Perfect Storm" - zostały zabezpieczone w ten sposób. "Patriota" wydany przez Columbia TriStar dla regionu 1. oznaczony jest jako płyta z regionu 0, co powinno zaalarmować osoby, chcące odtwarzać film na sprzęcie multiregionalnym. Po włączeniu płyty wyświetla się zapytanie o region danego odtwarzacza. Kiedy ten ustali, że jest to region 0 (all regions), 2. czyli po prostu inny niż 1., na ekranie pojawi się komunikat o tzw. błędzie regionu (wrong region). Tylko na sprzęcie z regionu 1. film zostanie odtworzony poprawnie. Odtwarzając dysk z RCE, jesteśmy informowani na bieżąco o możliwościach pozostawionych nam na każdym poziomie menu. W ten sposób producent zabezpiecza się przed omijaniem praw autorskich.


Zobacz również