Restaurant Empire

Upitraś coq au vin albo spaghetti i wygraj międzynarodowy konkurs gotowania.

Upitraś coq au vin albo spaghetti i wygraj międzynarodowy konkurs gotowania.

Tylko na świeżym maśle! - A z tajemniczej głębi huczało: - Skąd ja s... synowi świeżego masła wezmę?!" Tak wyglądał pierwszy kontakt Melchiora Wańkowicza z kuchenną windą w warszawskiej restauracji na początku XX wieku. W Restaurant Empire nikt wprawdzie nie miota niecenzuralnymi słowami, ale za to poznasz restaurację właśnie od... kuchni. Ta nowa strategia ekonomiczna poprowadzi cię przez żmudny proces stawania się restauratorem pełną gębą (określenie w tym zawodzie bardzo a propos).

Jakby znajome...

Mechanika gry, ekran gry, menu, a nawet ikony poszczególnych opcji żywo przypominają inne znajome strategie, mianowicie Hotel Giant i Pizza Connection. Faktycznie jest to jakby połączenie obu tych tytułów. Twoim zadaniem będzie stworzenie sieci restauracji i sprawienie, aby konsumenci przedłożyli je nad ofertę konkurencji. Akcja gry rozgrywa się na terenie trzech kulinarnych stolic świata: Rzymu, Paryża i Los Angeles. Odpowiednio będziesz mieć do dyspozycji kuchnie: włoską, francuską i amerykańską. Sam będziesz układał menu, urządzał lokale, zarządzał personelem i poprowadzisz politykę finansową przedsiębiorstwa.

Aby nauczyć się wszystkiego o prowadzeniu restauracji, potrzebny jest dobry mentor.

Aby nauczyć się wszystkiego o prowadzeniu restauracji, potrzebny jest dobry mentor.

Zajmując się wyposażaniem łazienek, kuchni i sal ze stolikami, będziesz się zastanawiał, czy aby nie grasz w Hotel Giant: elementy wystroju wyglądają często jak żywcem wyjęte z tej gry!

Nowością w grze będzie możliwość uczenia się szefów kuchni od bardziej doświadczonych kolegów w celu podnoszenia kwalifikacji. Znajdą się także mistrzowie, którzy w zamian za drobne przysługi podzielą się z tobą sekretami swoich kuchni, a także rzadkimi składnikami potraw.

Co i za ile?

Gdy powstaje ta zapowiedź, trwają ostatnie przygotowania do wprowadzenia gry na rynek. CD Projekt zapowiada, że gra zostanie całkowicie spolszczona i wydana w serii Extra Gra Premiery, w cenie 29,99 zł. Niska cena może zachęci graczy do tej niezbyt oryginalnej pomysłowo gry. Z drugiej strony, fani gier ekonomicznych nie mogą stale grać w jedną czy dwie gry.

Do zalet tej pozycji należy trójwymiarowa grafika, ze szczegółami renderowanymi w czasie rzeczywistym. Zarówno obraz miasta, jak i wnętrz restauracji można dowolnie obracać, a także robić zbliżenia. Kanciaste postacie świadczą jednak o niezbyt zaawansowanej technice. No cóż, może za kilka lat strategie ekonomiczne zaczną wreszcie prezentować poziom dostępny na razie tylko dla gier akcji.

Restaurant Empire

Malwina Kalinowska: "I jeszcze jeden, i jeszcze raz..." Urządzanie i dekorowanie jest bardzo przyjemne. Operowanie tysiącami dolarów także podnosi na duchu. Tylko żeby to były nowe elementy, a nie do znudzenia te same, znane z innych gier! Gotowanie już było, aranżowanie wnętrz także i to wiele razy, podobnie jak wyrzucanie złych pracowników. Opcji owszem, sporo, ale nie samymi opcjami człowiek żyje. W The Sims było ciekawie, w Hotel Giant już ciut nudnawo. Wystarczy tego dobrego!

Gatunek: strategia ekonomiczna

Producent: Enlight Interactive

Premiera: 11 czerwca 2003

Wrażenia: przeciętne


Zobacz również