Równi sobie

Napędy combo wreszcie przyspieszają. Najnowsze produkty LG i Samsunga oferują parametry zbliżone do napędów CD-RW i odtwarzaczy DVD: LG GCC-4320B oraz Samsung SM-332 są nagrywarkami 32/10/40, różniącymi się szybkością odczytu DVD, która w przypadku Samsunga wynosi 12x, a LG - 16x.

Napędy combo wreszcie przyspieszają. Najnowsze produkty LG i Samsunga oferują parametry zbliżone do napędów CD-RW i odtwarzaczy DVD: LG GCC-4320B oraz Samsung SM-332 są nagrywarkami 32/10/40, różniącymi się szybkością odczytu DVD, która w przypadku Samsunga wynosi 12x, a LG - 16x.

Oba urządzenia do zapisu CD-R wykorzystują popularną technologię strefowej stałej prędkości liniowej (Z-CLV). W Samsungu zastosowano trzy strefy, co daje średnią prędkość na poziomie 25,38x (pomiar programem CDSpeed 99), natomiast LG dzięki pięciu strefom uzyskuje 26,07x.

Ta marginalna przewaga była zupełnie niezauważalna w naszych klasycznych testach nagrywarek, w których testowane combo różniły się czasem zapisu CD-R z pliku obrazu oraz w locie tylko o sekundę-dwie, i to raz na korzyść jednego, raz drugiego.

Większe różnice ujawniły się w pozostałych testach: w kopiowaniu plików z płyty CD-ROM na twardy dysk wyraźnie szybszy był napęd LG, kończąc operację w niecałe 4 minuty, podczas gdy Samsung potrzebował pół minuty więcej. W nadpisywaniu danych na RW o pół minuty lepszy był Samsung (w kopiowaniu pakietowym na RW miał tylko 3 sekundy przewagi nad rywalem). LG okazał się natomiast trudnym przeciwnikiem w zrzucaniu audio: jego średnia szybkość ekstrakcji zmierzona programem CDDAE wyniosła 34,6x, tymczasem Samsung oferuje "tylko" 30,8x. Te współczynniki znalazły potwierdzenie w teście zapisu 72 minut muzyki z CD na twardy dysk - LG z czasem 140 sekund był o 15 sekund lepszy od konkurenta.

Sprawdziliśmy też, jak oba napędy radzą sobie z odczytem płyty DVD-ROM o pojemności 4,3 GB. Program Nero DVD Speed wyliczył średnią szybkość Samsunga na 8,3x, natomiast teoretycznie szybszy LG uzyskał tylko 6x. Oba napędy czytają płyty DVD+/-R/RW, ale LG akceptuje także DVD-RAM.

Combo Samsunga ma aż 8 MB bufora, LG oferuje standardowe 2 MB i właśnie ten element decyduje o wyższej nocie w kategorii możliwości, a więc i nieco wyższej ocenie końcowej nagrywarki Samsunga. W obu urządzeniach zastosowano systemy ochrony przed błędem niedopełnienia bufora, obsługę DAO/SAO-RAW, CD-Text i overburningu. Brak natomiast standardu CD-MRW. Wyposażenie LG i Samsunga jest identyczne: oprogramowanie Ahead (Nero 5.5, InCD 3.2, NeroMediaPlayer), odtwarzacz PowerDVD XP 4, polska dokumentacja, kabel audio i IDE, śrubki, czyste nośniki. Także dwuletnia gwarancja jest wspólną cechą testowanych combo.

Przy znikomej różnicy cenowej (7 zł na korzyść Samsunga) dokonanie obiektywnie właściwego wyboru jest praktycznie niemożliwe. Pozostaje zaufać własnej intuicji.


Zobacz również