Sekrety Pantery odtajnione

Biorąc pod uwagę ukryte funkcje i drobne zmiany, jakie się pojawiły w Mac OS-ie X (nazywanym Panterą), można by uznać, że Steve Jobs w poprzednim wcieleniu był tajnym agentem wywiadu. Oczywiście wszyscy posiadacze Maców znają już ExposŽ i funkcję szybkiego przełączania użytkowników, ale wystarczy zajrzeć głębiej w zakamarki systemu, aby odkryć wiele innych, przydatnych nowinek, które nie są znane zwykłym śmiertelnikom.

Biorąc pod uwagę ukryte funkcje i drobne zmiany, jakie się pojawiły w Mac OS-ie X (nazywanym Panterą), można by uznać, że Steve Jobs w poprzednim wcieleniu był tajnym agentem wywiadu. Oczywiście wszyscy posiadacze Maców znają już ExposŽ i funkcję szybkiego przełączania użytkowników, ale wystarczy zajrzeć głębiej w zakamarki systemu, aby odkryć wiele innych, przydatnych nowinek, które nie są znane zwykłym śmiertelnikom.

Aby lepiej wykorzystać system, wysłaliśmy tajnych agentów, którzy zbadali wszystkie zakamarki OS-a X. Ich raport zaskoczył nawet nas. Teraz nadszedł odpowiedni czas dla Czytelników digita.

Sztuczki zwiększające wydajność pracy

Ikonki w pasku tytułu

Wiele osób zauważyło, że kliknięcie z klawiszem x ikony w pasku tytułu dokumentu lub okna Findera (tzw. ikona proxy) powoduje wyświetlenie ścieżki tego elementu. Mało kto wie jednak, że ta ikona może służyć do przeciągania pliku lub folderu. Innymi słowy, po otworzeniu dokumentu Worda można kliknąć jego ikonę w pasku tytułu i szybko przeciągnąć w nowe miejsce, przeciągnąć z klawiszem Option, aby utworzyć kopię, lub przeciągnąć z klawiszami ¤-Opcja, aby utworzyć pseudonim.

Co ciekawe, ikonę proxy można przeciągać także do innej aplikacji, otwartego okna Findera bądź na ikonę w Doku.

Jeżeli edytujemy stronę HTML w programie BBEdit, możemy przeciągnąć ikonę proxy dokumentu do dowolnej przeglądarki internetowej, aby wyświetlić podgląd strony. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym zapisaniu wszystkich dokonanych zmian, ponieważ w przeciwnym razie OS X nie pozwoli na przeciąganie ikony pliku

do innego miejsca.

Drukowanie jednym kliknięciem

Drukarki biurkowe nie muszą zajmować miejsca na biurku. Jak widać na zrzucie, ikony drukarek Epson i HP zostały dodane do paska bocznego Findera.

Drukarki biurkowe nie muszą zajmować miejsca na biurku. Jak widać na zrzucie, ikony drukarek Epson i HP zostały dodane do paska bocznego Findera.

Wyobraźmy sobie, że właśnie wychodzimy do klienta, ale zapomnieliśmy jakiegoś ważnego raportu. W jaki sposób można szybko wydrukować plik bez konieczności mozolnego otwierania macierzystej aplikacji?

W Panterze powracają do łask drukarki biurkowe - wystarczy przeciągnąć żądany plik na ikonę urządzenia, aby drukowanie rozpoczęło się natychmiast. Jedynie niektóre aplikacje mogą wymagać użycia okna dialogowego Print.

Aby utworzyć drukarkę biurkową, uruchamiamy narzędzie Printer Setup Utility (teczka Applications: Utilities), wybieramy drukarkę i używamy polecenia Create Desktop Printer z menu Printer.

Na ekranie zostanie wyświetlone okno dialogowe, w którym możemy nazwać drukarkę i określić położenie jej ikony.

Wbrew nazwie nie musimy umieszczać drukarki biurkowej na biurku - wystarczy przeciągnąć jej ikonę do Doka lub ramki w oknie Findera. Dwukrotne kliknięcie tej ikony umożliwia wyświetlenie kolejki wydruku

i zarządzanie zadaniami.

Ikony w doku

Pantera ułatwia otwieranie, przenoszenie i duplikowanie plików i teczek, które umieszczono w Doku. Załóżmy, że do Doka trafił często używany formularz PDF.

Aby szybko otworzyć go w wybranej aplikacji (na przykład w Preview lub Photoshopie) bądź wysłać jako załącznik e-maila, wystarczy kliknąć z klawiszem ¤ jego ikonę w Doku i przeciągnąć do żądanego programu. Dołączenie do tej kombinacji klawisza Option pozwoli utworzyć pseudonim pliku w bieżącej teczce. Jeżeli chcemy skopiować element do jakiegoś katalogu, klikamy ikonę w Doku z klawiszem ¤, przeciągamy z Doka, naciskamy klawisz Option, puszczamy klawisz ¤ i przenosimy w wybrane miejsce.

Szybki dostęp

Naciśnięcie klawisza Tab w większości okien dialogowych powoduje przeniesienie kursora do kolejnego pola wejściowego.

Aby szybko uzyskać dostęp do innych elementów interfejsu - takich jak przyciski, listy rozwijane i przełączniki - używamy skrótu Control-F1, aby wywołać tryb Full Keyboard Access.

Od tej chwili każde naciśnięcie klawisza Tab spowoduje przejście do kolejnego elementu okna dialogowego. Kolejne użycie kombinacji klawiszy Control-F1 powoduje wyjście z tego trybu.

Przeciąganie rysunków z panelu Preview

Już we wcześniejszych wersjach Mac OS-a X program Preview zapewniał świetną metodę wyświetlania wielu obrazków naraz - z boku głównego okna aplikacji wysuwała się "szuflada" z miniaturkami wszystkich rysunków, co bardzo ułatwiało ich oglądanie i porównywanie.

Jednak aby dokonać edycji tych rysunków w innym programie, konieczne jest zamknięcie Preview i samodzielne odszukanie właściwych plików w Finderze.

W Panterze wystarczy przeciągnąć miniaturki z panelu na ikonę innej aplikacji (na przykład Photoshopa) w Doku, która otworzy żądane rysunki. Przeciągnięcie miniaturki do okna Findera spowoduje skopiowanie odpowiedniego pliku.

Szybkie wyszukiwanie

Jeśli podczas surfowania po Internecie za pomocą przeglądarki Safari natkniemy się na słowo lub wyrażenie, którego znaczenia nie znamy, możemy szybko wyszukać je w Google'u bez konieczności wpisywania czegokolwiek. Wystarczy podświetlić słowo, kliknąć z klawiszem Control (lub prawym przyciskiem myszy) i wybrać z menu kontekstowego polecenie Google Search.

Po chwili na ekranie pojawią się wyniki wyszukiwania.

Ta wspaniała funkcja nie jest nowością, ale mało kto o niej wie.

Użycie klawiatury do nawigacji po menu

Większość użytkowników Maca z pewnością wie, że możliwa jest szybka nawigacja po zawartości otwartych okien Findera poprzez naciśnięcie kilku pierwszych liter, które występują w nazwie pliku lub teczki (na przykład wpisanie DO spowoduje podświetlenie teczki Documents).

W Panterze ta sama zasada odnosi się do menu kontekstowych, okien dialogowych Open i Save oraz większości menu aplikacji. Klikamy z klawiszem Control dowolny element w Finderze i naciskamy klawisze G i E, aby otworzyć okno Get Info, M i A, żeby utworzyć pseudonim itd.


Zobacz również