SharpDevelop 1.1 Beta

Bezpłatne środowisko programistyczne SharpDevelop (w skrócie #develop) ewidentnie wzoruje się na Microsoft Visual C#.

Bezpłatne środowisko programistyczne SharpDevelop (w skrócie #develop) ewidentnie wzoruje się na Microsoft Visual C#.

Podobieństwa do środowiska Visual C# widoczne są w ułożeniu interfejsu SharpDevelop, w obłożeniu klawiatury i sposobie organizacji plików projektu. To nie jest, oczywiście, wada. W końcu koncepcja wielu bezpłatnych programów z OpenOffice na czele nie została wyjęta z kapelusza. W ten sposób użytkownicy komercyjnego pierwowzoru po uruchomieniu SharpDevelop nie będą czuli się zagubieni.

Co oferuje #develop? Po pierwsze edytor kolorujący kod, wskazujący nawiasy, pozwalający na "zwijanie" bloków kodu, oferujący możliwość uzupełniania kodu (odpowiednik IntelliSense z Visual C#) i korzystania ze zbioru szablonów. Jest także tryb wizualnego projektowania form, a więc podgląd formy z zestawem gotowych do użycia komponentów biblioteki Windows Forms i oknem właściwości, które pozwala na ich konfigurowanie. Okno właściwości pozwala także na tworzenie metod zdarzeniowych.

Możliwości projektowania form nie rozciągają się, niestety, na aplikacje ASP.NET. Warto zauważyć, że poza C#, środowisko SharpDevelop pozwala także na tworzenie i kompilację kodu Visual Basic .NET oraz bardzo ciekawą opcję tłumaczenia kodu VB.NET na C# i odwrotnie, czego nie spotkałem dotąd w innych środowiskach. Można także, co jest standardem w środowiskach C#, konwertować projekty z i do Vi-sual Studio.

Czego brakuje? Otóż nie wbudowano w SharpDevelop debugera. Gdy program zgłosi wyjątek, zostanie on przechwycony nie przez środowisko, a przez samą platformę .NET i nie można liczyć na wskazanie wiersza z błędem ani wyko-nywanie aplikacji etapami. Można wprawdzie testować moduły za pomocą wbudowanego NUnit, ale to nie to samo.

Informacje IC#Code, http://www.sharpdevelop.net

Cena bezpłatny (GNU GPL)


Zobacz również