Sieć w domu

Macworld radzi, jak stworzyć domową sieć przyszłości

Macworld radzi, jak stworzyć domową sieć przyszłości

Wyobraź sobie samochód, który świadomy twoich gustów muzycznych automatycznie bezprzewodowo ściąga doskonałą mieszankę plików MP3 z domowego komputera, byś mógł posłuchać ulubionej muzyki w drodze do pracy. W kuchni masz inteligentne zmywarki, uruchamiające się w momencie gdy popyt na energię - a co za tym idzie jej cena - jest najniższy. Światło włącza się, kiedy wchodzisz do pokoju, i wie, że o 3 nad ranem, gdy korzystasz z łazienki, nie powinno świecić zbyt intensywnie.

Science fiction? Na razie tak, ale w miarę jak wyobrażamy sobie nowe możliwości, wiele z nich staje się rzeczywistością. Już teraz z dowolnego komputera w domu można bezprzewodowo skorzystać z szybkiego łącza internetowego, wydrukować coś na atramentówce, uczestniczyć w rodzinnych pojedynkach w grach sieciowych, a nawet przesyłać pliki MP3 do domowego zestawu stereo. Pojawiające się produkty i technologie coraz bardziej ułatwiają budowę domowych sieci i - co ważne - kosztują coraz mniej. Czas, by użytkownicy Maców zaczęli budować swoje domowe sieci przyszłości.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że twój dom należy to jednego z 17 mln gospodarstw domowych, które - wg Yankee Group - mają więcej niż jeden komputer (dane dotyczą rynku amerykańskiego - tłum.). I choć pod koniec 2000 r. tylko 2,5 mln domów było osieciowanych, to przecież jest to i tak cztery razy więcej niż rok temu. Z naszego przewodnika dowiesz się, w jaki sposób można stworzyć domową sieć (wciągając w to przedsięwzięcie nawet stare Maki).

Z kablem, czy bez?

Pierwszy i najważniejszy krok to dokonanie wyboru typu sieci, na którą będziesz mógł sobie pozwolić finansowo i umiał ją zainstalować. Możesz zdecydować się na sieć przewodową (Ethernet albo HomePNA - rozwiązanie korzystające z istniejącego okablowania telefonicznego), bezprzewodową (AirPort albo HomeRF) bądź kombinację obu tych typów. Spójrz, jakie możliwości daje każda z tych technologii.

Ethernet

Ethernet istnieje od lat, najczęściej tę technologię wykorzystuje się w sieciach instalowanych w przedsiębiorstwach. Porty Ethernetu wbudowane są we wszystkich współczesnych Macach - już począwszy od takich modeli jak Quadra 635, Performa 6110, Centris 610 (jako opcja), Power Mac 5500 i PowerBook 520 (poza PB 1400). Jeśli jesteś właścicielem takiego właśnie Maca - połowę problemu masz już z głowy. Większość dzisiejszych sieci ethernetowych działa w standardzie 10BaseT, czyli przesyła dane z szybkością 10 megabitów na sekundę. Nowe standardy pozwalają na transmisję w sieciach ethernetowych z szybkością 100, a nawet 1000 megabitów (1 gigabit) na sekundę. Najprawdopodobniej jednak żadne urządzenie w twojej sieci nie będzie pracowało aż z taką szybkością, więc chyba nie warto wydawać więcej pieniędzy na szybsze protokoły - zwłaszcza że sieć o przepustowości 10 megabitów na sekundę aż nadto wystarczy do swobodnego dzielenia łącza internetowego (więcej w punkcie "Szybkość" w ramce "Pomyśl, zaplanuj, wykonaj").

Mimo wszystko kiedy będziesz kładł okablowanie, pamiętaj, żeby wydać nieco więcej na kable ethernetowe kategorii 5. Można je wykorzystać do sieci 100 BaseT - wówczas kiedy zdecydujesz się na przyspieszenie urządzeń sieciowych, nie będziesz musiał kupować, ani kłaść nowych kabli (jeśli jednak zdecydujesz się na gigabitowy Ethernet, nie ominie cię zmiana okablowania).

ZA: Jeśli łączysz kilka komputerów w tym samym pomieszczeniu - Ethernet nada się do tego doskonale. Jest szybki, elastyczny i stosunkowo niedrogi. Poza tym większość komputerów powinna mieć już wbudowane karty ethernetowe.

PRZECIW: Największą wadą Ethernetu jest to, że prawdopodobnie będziesz zmuszony do ciągnięcia kabli przez ściany. Niektóre nowe budynki są już odpowiednio okablowane, ale w wielu przypadkach to właśnie perspektywa wiercenia dziur i przeciągania kabli odstrasza nas od idei łączenia domowych komputerów.

Ethernet jest też nieco trudniej skonfigurować niż gotowe rozwiązania, które przedstawimy w dalszej części artykułu. Trzeba bowiem kupić kilka urządzeń i nieco oprogramowania, a potem to wszystko połączyć, tak żeby razem działało.

Jeśli masz komputery porozstawiane w całym domu, łączenie ich Ethernetem jest dziś mniej sensownym rozwiązaniem niż kiedyś. Inne technologie, które nie wymagają znajomości stolarki budowlanej, często dają podobną szybkość i większą łatwość konfiguracji.

CENA: Prosty kabel krossowy kosztuje ok. 10 USD. Koncentrator (hub) - ok. 40 USD. Jeśli chcesz dzielić stałe łącze szerokopasmowe, będziesz potrzebował bramki (gateway) do Internetu, czyli połączenie routera i switcha - koszt ok. 250 USD.

Okablowanie telefoniczne (HomePNA)

Standard HomePNA pozwala komputerom przesyłać dane przez zwykłe okablowanie telefoniczne w domu. Jedyny obecnie produkt dla Macintosha w tym standardzie, pakiet HomeLine Starter Kit Farallona (www.macworld.com/2000/08/15/reviews/homeline.html , www.farallon.com), zawiera wszystko co potrzebne do połączenia dwóch komputerów.


Zobacz również