Sklepy internetowe

Jak kupić płytę w sieci? A może gdzie? Opisaliśmy sklepy: merlin, falco i blackstar

!www.merlin.com.pl

Pierwsza w Polsce tak poważna księgarnia internetowa. Początkowo domeną Merlina były wyłącznie książki, ale z biegiem czasu asortyment wzbogacił się o inne media. Obecnie możemy nadal kupić tam wydawnictwa książkowe, stanowiące trzon oferty, ale również filmy oraz koncerty na DVD i VHS, szeroko pojęte mutimedia, płyty CD. Ostatnio asortyment tego sklepu znacznie przekroczył 80 000 pozycji, z czego prawie połowę stanowią książki. Co najważniejsze dla klientów, ceny w Merlinie są najniższe prawie w każdej kategorii. Dotyczy to zarówno płyt z muzyką i filmami, jak i książek. Normą jest oczywiście płatność za pomocą karty kredytowej, przy czym zadbano o bezpieczeństwo danych, wprowadzając szyfrowanie przesyłanych informacji przy użyciu 128-bitowego klucza. Dokonując zakupu o wartości powyżej 100 złotych, możemy liczyć na bezpłatną dostawę. Szczególnie powinni ucieszyć się posiadacze kart kredytowych Citibanku - są uprawnieni do 10-procentowej zniżki.

Niestety, w dziale filmowym znalazły się wspólnie wydawnictwa na kasetach VHS i na płytach DVD. Tak więc niemożliwe jest wyselekcjonowanie samych płyt. Autorzy myśleli zapewne o osobach desperacko poszukujących konkretnego tytułu, nie zważających zaś na nośnik. Trzeba jednak przyznać, że wybór jest spory i mamy duże szanse na znalezienie ulubionego filmu. Do tego należy pochwalić oznakowanie towaru, gdyż zazwyczaj w opisie są wszystkie potrzebne informacje, od charakterystyki technicznej dysku, aż po streszczenie filmu. Można śmiało powiedzieć, że Merlin pretenduje do miana lidera polskich sprzedawców internetowych.

!www.falco.com.pl

Krakowski Falco jest zarówno detalistą, jak i hurtownikiem. W ofercie sprzedaży tego sklepu znajdziemy nie tylko płyty, ale także wiadomości z rynku, zapowiedzi premier oraz wyniki sprzedaży za poprzedni miesiąc. I tak we wrześniu pierwsza trójka kształtowała się następująco: 1. I stanie się koniec; 2. Szósty zmysł; 3. Kino Domowe + Miś. Ostatnio w ofercie znajdowało się 513 płyt DVD i kaset VHS z filmami, 141 DVD, CD i VHS z muzyką. Co ciekawe, oferta Falco obejmuje oprócz nośnikówĘrównież sprzęt do ich odtwarzania. Można więc bez wychodzenia z domu wyposażyć się w sprzęt hi-fi albo do kina domowego.

Niebanalny jest projekt strony, w nieco mrocznym, czarnym kolorze. Do korzystania z serwisu sklepu powinna zachęcić dość prosta i jasna nawigacja, ukazująca się już na stronie głównej. Nie zapomniano o internautach żądnych informacji. Każdy posiadacz konta pocztowego może zostać subskrybentem powiadomień o aktualizacjach.

Co zaś do zakupów, wyróżnić można dwie strefy: dla użytkowników prywatnych oraz dla hurtowników. Ceny w obu różnią się nieznacznie, jednak przy większych ilościach (minimum 100 sztuk) rzeczywiście można zaoszczędzić. Brak możliwości zapłaty kartą, jedynie przelewem lub za pobraniem.

!www.blackstar.co.uk

Chyba najpopularniejszy w Polsce sklep rodem z Wysp Brytyjskich. Liczbę odwiedzających i klientów zawdzięcza po części świetnej stronie tytułowej, która swym uporządkowanym i eleganckim projektem przekonuje do dokładniejszego zwiedzenia serwisu. Z menu głównego możemy dostać się wprost do listy filmów na sprzedaż, rankingów czy zapowiedzi premier płytowych. Drugim powodem sukcesu jest z pewnością bogaty wybór kaset i płyt. Może o tym świadczyć choćby liczba podgrup, które ułatwiają dotarcie do poszukiwanego tytułu. Takich kategorii tematycznych jest 22, począwszy od filmów rodzinnych i dokumentalnych, poprzez popularnonaukowe czy komedie, aż po horrory i filmy tylko dla dorosłych. Ciekawą praktyką, wprowadzaną u nas bardzo powoli, jest 20% upustu dla klientów zamawiających film przed jego premierą. Zapewnione jest oczywiście bezpieczeństwo przesyłania danych, ale najostrożniejsi mogą zadzwonić, wysłać je faksem albo pocztą.


Zobacz również