SmartDisk FlashTrax i-Tec X-Drive

Pojemność kart pamięci flash wciąż jest za mała na przechowanie większej ilości zdjęć. Dlatego polecamy archiwizatory do zdjęć, wyposażone w czytniki kart pamięci i 2,5-calowy twardy dysk do przechowywania plików.

Pojemność kart pamięci flash wciąż jest za mała na przechowanie większej ilości zdjęć. Dlatego polecamy archiwizatory do zdjęć, wyposażone w czytniki kart pamięci i 2,5-calowy twardy dysk do przechowywania plików.

FlashTrax firmy SmartDisk jest jednym z najbardziej rozbudowanych tego typu urządzeń. Służy do przechowywania i odtwarzania plików multimedialnych. Wyposażony jest w dysk o pojemności 40 GB oraz 3,5-calowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Jego rozdzielczość oraz jakość wyświetlanych obrazów nie jest zbyt wysoka, ale wystarczająca na potrzeby fotografa wykonującego większą ilość zdjęć. Urządzenie jest ładnie wykonane, ma czytelny i prosty do opanowania układ przycisków.

Mierzy 143 x 92 x 32 mm i waży 340 g. Jego funkcje można podzielić na dwie kategorie: przechowywanie i odtwarzanie danych. Dane można wgrać dwoma sposobami - przegrać z komputera przez złącze USB 2.0 lub skopiować z karty Compact Flash umieszczanej we wbudowanym czytniku. Kopiowanie z innych kart jest możliwe po zastosowaniu odpowiedniego adaptera konwertującego dany typ kart na standard Compact Flash. Zawartość karty można przegrać korzystając z wbudowanego interfejsu lub wciskając przycisk Copy, znajdujący się obok gniazda Compact Flash (zostanie przegrana wtedy cała zawartość karty).

FlashTrax

FlashTrax

FlashTrax ma specjalny interfejs komunikacji z użytkownikiem. Nawigacja po katalogach twardego dysku odbywa się podobnie jak w programach typu Norton Commander. Po wybraniu pliku, FlashTrax uruchamia moduł jego odtwarzania - odpowiednio: muzyczny (formaty MP3 i WAV), fotograficzny (formaty JPG, GIF i BMP) lub filmowy (formaty AVI i MOV). Odtwarzać można je na wbudowanym wyświetlaczu i przez głośnik lub przez podłączony zewnętrzny odbiornik wideo (telewizor albo projektor), słuchawki lub głośniki. Podczas odtwarzania dźwięku (z plików muzycznych lub wideo) za pomocą wbudowanych głośników wydobywa się nieprzyjemny szum, zalecamy więc podłączenie zewnętrznego odbiornika dźwięku.

Podczas przeglądania zdjęć możemy je obracać i powiększać (nawet 50-krotnie). Po wciśnięciu Enter wyświetlana jest specyfikacja ustawień aparatu podczas wykonywania fotografii, zgodna ze standardem EXIF 2.2 (dotyczy to zdjęć zrobionych aparatem, który był zgodny z tym standardem).

Drugi archiwizator, X-Drive DataBank firmy i-Tec, jest podobnym urządzeniem, nie ma jednak wyświetlacza, a przez to pozbawiony jest funkcji odtwarzania przechowywanych danych. Ma dysk 30 GB oraz czytniki na karty pamięci Compact Flash, MultiMediaCard/Secure Digital oraz SmartMedia. Za pomocą specjalnego adaptera można stosować karty Memory Stick. Do komputera jest podłączany przez port USB 2.0. Wymiary urządzenia to 130 x 75 x 25 mm, waga - 288 g.

X-Drive DataBank

X-Drive DataBank

Obsługa X-Drive jest bardzo prosta. Wystarczy włożyć kartę (lub karty) i nacisnąć przycisk Copy. Zawartość karty (a gdy jest ich więcej - wszystkich kart) będzie automatycznie przegrana na twardy dysk. O zakończeniu przegrywania informuje krótki dźwięk. Brakuje natomiast informacji o prognozowanym czasie przegrania zawartości karty lub przynajmniej wyświetlenie takiej informacji na linii czasu (jak w archiwizatorze FlashTrax).

Porównanie prędkości tych urządzeń wypadło podobnie. Przegranie zawartości karty o pojemności 128 MB wahało się od półtorej do dwóch minut, w zależności od typu i szybkości karty oraz wielkości i ilości przegrywanych plików.

Archiwizatory są dość drogie. Cena X-Drive jest ponad dwukrotnie wyższa od wartości zainstalowanego wewnątrz dysku. A dla FlashTraksa różnica ta jest aż pięciokrotna. Trzeba jednak przyznać, że cena kilkudziesięciu kart pamięci, o podobnej łącznej pojemności, wyniosłaby kilkadziesiąt tysięcy złotych. Urządzenia te mogą też być wykorzystane jako przenośne dyski twarde.

produkt: FlashTrax 40 GB

producent: SmartDisk, http://www.smartdisk.com

cena brutto: 2600 zł

konkurenci:i-Tec Digital PhotoBank Pro ComDis, http://www.comdis.com.pl

produkt: X-Drive DataBank 30 GB

producent: i-Tec, http://www.i-tec.pl

cena brutto 1199 zł

konkurenci: brak

kontakt: ComDis, http://www.comdis.com.pl

FlashTrax 40 GB

za:

Urządzenie łatwe i przyjazne w użytkowaniu, bardzo dobra jakość wyświetlanego obrazu, interesujący design.

przeciw:

Konieczność korzystania z adapterów dla kart innych niż Compact Flash, szumy przy odtwarzaniu dźwięku z wbudowanych głośników, wysoka cena.

X-Drive DataBank 30 GB

za:

Bardzo łatwa obsługa, wbudowane czytniki standardów CF, SM i MMC/SD.

przeciw:

Brak informacji o czasie kopiowania zawartości karty.


Zobacz również