Soltek SL-PT880E-RL

Wydajna płyta w przystępnej cenie - czy to wystarcza, żeby podbić serca klientów?

Wydajna płyta w przystępnej cenie - czy to wystarcza, żeby podbić serca klientów?

Na pierwszy rzut oka widać, że fajerwerków nie będzie. Nie ma szumnych nazw ani wielkich pudełek. Co zatem jest?

Płyta wykorzystuje stosunkowo nowy i bardzo przyzwoity chipset VIA PT880. Oznacza to, że zalicza się do linii produktów alternatywnych - główny nurt został w ostatnim roku zdominowany przez chipsety intelowskie. Znając wyniki innych płyt z chipsetem VIA, mogliśmy spodziewać się dość dobrych wyników w testach wydajności. Praktyka potwierdziła nasze przypuszczenia - płyta osiągnęła dobre rezultaty porównywalne do płyt z i865P. Zdobyła ocenę wydajności 8,8/10, identyczną jak np. testowana niedawno płyta AOpen ze wspomnianym chipsetem Intela. Żaden z testów nie wykazał wyraźnych słabości - dobrze spisuje się kontroler pamięci i kontroler dysków.

Nie wystarczyło na wszystko

Jakość wykonania odpowiada cenie płyty. Podstawka pod radiator procesora i mocujące ją zatrzaski są zrobione z plastiku przeciętnej jakości, zaś sama płyta jest delikatnie wybrzuszona pośrodku.

Wyposażenie płyty jest absolutnie typowe. Do dyspozycji mamy, oprócz interfejsu UltraATA/133, dwa gniazda Serial ATA. Jest też interfejs sieciowy i cztery złącza USB. Do zbudowania podstawowego komputera to wystarczy, ale np. cztery USB mogą nie wystarczyć przy rozbudowanej konfiguracji (przykładowo, modem ADSL, mysz, klawiatura i drukarka wyczerpują liczbę gniazd - a gdzie skaner, aparat cyfrowy lub czytnik kart pamięci itd.).

Powracając do pytania ze wstępu - czy taka kombinacja może okazać się zwycięska? Naszym zdaniem - raczej nie. Nie porywa wydajnością, wyposażeniem, a podobnej klasy model ECS jest o 150 zł tańszy.

Informacje Logos, tel. (91) 4330381

http://www.logos.pl

Cena 345 zł


Zobacz również