Soltek SL-X600-D6DT

Karta Solteka opiera się na najmocniejszej wersji procesora graficznego firmy SiS.

Karta Solteka opiera się na najmocniejszej wersji procesora graficznego firmy SiS.

Xabre 600 to układ wykonany w nowoczesnym procesie 0,13 mikrona. Nowoczesny proces wytwarzania pozwala na taktowanie układu z wysokimi częstotliwościami, rzędu 300 MHz. Na dodatek wydziela przy tym niewiele ciepła, dlatego Xabre zadowala się skromnym radiatorem ze zintegrowanym wentylatorem.

Soltek do pracy z układem SiS przeznaczył szybkie pamięci o pojemności 64 MB. Standardowo taktowane są z częstotliwością równą wartości pracy procesora, czyli 300 MHz (efektywnie 600 MHz). Nam, pomimo braku radiatorów na układach, udało się przetaktować je do częstotliwości 650 MHz. Starsza, wciąż oferowana wersja Xabre 400 podpadła recenzentom ze względu na słabą jakość generowanego obrazu.

Soltek SL-X600-D6DT

Soltek SL-X600-D6DT

SiS w swoich sterownikach zastosował typową sztuczkę z obniżeniem jakości tekstur w celu zwiększenia płynności w grach 3D. Najnowsze sterowniki do Xabre 600 nie są obarczone tą wadą. Jakość obrazu, w tym nieszczęsnych tekstur, jest bardzo dobra. Karta ma także złącze cyfrowe DVI, które przyda się posiadaczom paneli LCD.

Nie do pogardzenia jest wysokiej jakości wyjście telewizyjne, którego parametry można precyzyjnie dostrajać. Gdy uruchomisz mniej wymagające benchmarki w trybach standardowych (bez filtrowania tekstur), Xabre może pozytywnie zaskoczyć - wyniki są tylko niewiele gorsze od uzyskanych przez Radeon 9100.

Niestety, SiS nie ma sprzętowej jednostki cieniowania wierzchołków, lecz realizuje te zadania programowo. Odbija się to fatalnie na wydajności w momencie uruchomienia programu mocno wykorzystującego te nowe funkcje. Na osłodę pozostaje sprzętowa obsługa cieniowania pikseli. Xabre 600 zadowoli średnio wymagających graczy. Miłośnicy strzelanin FPP powinni skierować zainteresowanie w kierunku innych modeli.


Zobacz również