Sony Cineza VPL-HS10

Nowa odsłona Cinezy to jeden z najlepszych modeli w swojej grupie cenowej. Luksusowe wyposażenie, panoramiczne panele wysokiej rozdzielczości i umiarkowana cena dobrze wróżą urządzeniu.

Nowa odsłona Cinezy to jeden z najlepszych modeli w swojej grupie cenowej. Luksusowe wyposażenie, panoramiczne panele wysokiej rozdzielczości i umiarkowana cena dobrze wróżą urządzeniu.

Projektor wyposażono w 3 panele LCD o proporcjach 16:9. Maksymalna rozdzielczość jest bardzo wysoka (1366 x 768 pikseli) i spełnia wymogi zgodności z sygnałami telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV. W Polsce nie jest to z pewnością wielką zaletą, ale warto wiedzieć, że zainstalowane panele LCD to nie byle jakie matryce. Jasność osiąga wysoki poziom 1200 ANSI lumenów. Wartość tę potwierdziły przeprowadzone przez nas pomiary, wykonane zgodnie z procedurą ustanowioną przez ANSI. Warto pamiętać, że wartość jasności zależy też od wyboru temperatury barwowej, obecności dodatkowych filtrów korekcyjnych obiektywu itp.

Od strony stylistycznej projektor Sony może się podobać. Co prawda jest duży i ciężki, jednak obłe, nowoczesne kształty i wspaniałej jakości materiały, z jakich go wykonano, nie pozostawiają złudzenia, że nie poczyniono tu wielu oszczędności. Kolor obudowy jest biały, co ma spore znaczenie natury estetycznej przy montażu pod sufitem. Nietypowo prezentuje się obiektyw, ukryty za ogromną plastikową osłoną. Tę można zdjąć, a na obiektyw założyć dołączony w zestawie filtr (magneta - obniżający poziom zielonego koloru, a przepuszczający bez problemu kolor czerwony i niebieski) poprawiający reprodukcję barw i głębię czerni podczas oglądania filmów. Warto go zastosować, gdyż poprawia jakość obrazu z DVD diametralnie. Przy wyświetlaniu obrazu z komputera należy jednak rozważyć rezygnację z tego dodatku. Na górnej pokrywie obudowy widać logo producenta podświetlona podczas pracy urządzenia. Efekt ten można wyłączyć z poziomu menu, co jest dość istotne dla użytkowników, którzy zamontują projektor pod sufitem i nie chcą, aby żarzący się neon rozpraszał ich uwagę. Ci sami kinomani ucieszą się z pewnością z mechanicznej regulacji zoomu oraz ostrości. Nie trzeba będzie wspinać się na krzesło, aby dostroić obraz, np. do prezentacji obrazu w innym formacie niż 16:9.

Doskonały, wykonany z dobrych materiałów. Klawisze logicznie rozplanowane, dodatkowo całość podświetlana.

Doskonały, wykonany z dobrych materiałów. Klawisze logicznie rozplanowane, dodatkowo całość podświetlana.

Menu urządzenia zostało doskonale przygotowane. Jest czytelne i bardzo wygodne w obsłudze. Składa się z grup funkcji wyraźnie oznaczonych ikonami. Regulacji ostrości i przybliżenia można dokonywać przy wyświetlanym obrazie ze źródła zewnętrznego lub też standardowo obecnych w pamięci projektora tablic kontrolnych. Na przedniej ściance obudowy znalazł się czytnik kart pamięci Memory Stick. Przyda się on jednak tylko tym użytkownikom, którzy mają aparaty cyfrowe Sony. Inni producenci stosują najczęściej nośniki Compact Flash lub inne. Stereofoniczne głośniki zapewniają odtwarzanie dźwięku nagranego na karcie pamięci. Co dziwne, nie da się podłączyć innego źródła sygnału audio, bo projektor nie ma stosownych wejść.

Standardowo projektor dysponuje przybliżeniem na poziomie 1,3x. Wystarcza to w większości przypadków do uzyskania dużego, 90" obrazu z odległości ok. 3 m. Dla tych, którzy chcieliby użytkować projektor w innych warunkach, np. montując go w dużej lub bardzo bliskiej odległości od ekranu, Sony przewidziało opcjonalne nakładki na projektor. W Cinezie znajdziemy kilka opcji, których próżno szukać u konkurencji. Nadspodziewanie dobrze rozwinięte są opcje dotyczące głębokości czerni. Kilka funkcji z tym związanych pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów w tym zakresie. Czerń jest głęboka, chociaż przy jej najniższych poziomach przydałby się lepszy kontrast. Przy najniższych ustawieniach głębi czerni nieunikniona staje się niewielka strata subtelnych szczegółów szarości. Kolory są odwzorowane idealnie w każdym calu. Bardzo dobra jest również jasność i równomierność rozświetlania powierzchni ekranu. W tej kategorii Sony bije większość konkurentów na głowę. Różnice pomiędzy poziomem jasności w centrum ekranu a narożnikami są minimalne, a na wyróżnienie zasługuje duża spójność obrazu (nie widać prawie linii). Pod względem głośności Sony prezentuje przeciętny poziom. Nawet w trybie Cinema Black (nieco obniżona jasność, lecz wydłużona żywotność lampy z 2 do 3 tys. godz.) do uszu kinomana dobiegają odgłosy wentylatorów. Ostatnim, bardzo istotnym dodatkiem jest wbudowany układ podwajania linii. Jest to o tyle dobre, że system działa z każdym rodzajem standardu wideo, a nie jak to ma najczęściej miejsce w odtwarzaczach DVD z NTSC lub bardzo rzadko z PAL. Włączenie progresywnego skanowania w projektorze Sony znacznie poprawia spójność obrazu, a najwięcej zyskuje na tym ostrość. Przy prezentacji z przeplotem ostrość wyraźnie słabnie.

Informacje

Typ projektor LCD 16:9

Cena 18 500 zł

Dystrybutor Sony Poland, http://www.sony.pl

Wymiary 34,5 x 14,8 x 36,9 cm

Waga 5,4 kg

Funkcje mechaniczny zoom i ostrość, plansze testowe, automatyczna korekta zniekształceń trapezowych w pionie, korekcja zniekształceń w poziomie, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, progresywne skanowanie

Złącza wideo - S-Video, kompozytowe, komponentowe, na specjalnej przejściówce VGA, DVI, USB, czytnik kart Memory Stick

Trwałość lampy 3000 godz.

Kontrast 700:1

Głośność 30 dB


Zobacz również