Sony Cineza VPL-HS20

Najlepszy projektor LCD, jaki do tej pory testowaliśmy. Zaskakująca głębia czerni deklasująca poziomem nawet wiele projektorów DLP.

Najlepszy projektor LCD, jaki do tej pory testowaliśmy. Zaskakująca głębia czerni deklasująca poziomem nawet wiele projektorów DLP.

Oglądając obraz z tego projektora Sony, niejeden przeciwnik urządzeń LCD będzie musiał zrewidować swoje poglądy. Przyjęło się myśleć, że modele wyposażone w panele ciekłokrystaliczne w stosunku do urządzeń bazujących na przetwornikach DLP generują obraz o słabszej spójności, gorszym kontraście i przede wszystkim płaskim, nienaturalnym charakterze. Nowa Cineza jest pozbawiona tych wad. Zacznijmy jednak od przybliżenia budowy tego znakomitego produktu. Sony zawsze przykładało wagę do strony wizualno-materiałowej swoich projektorów. Nie tak dawno testowany budżetowy model HS3 był tego doskonałym przykładem. Projektor wykonano starannie i ubrano go w atrakcyjną stylistycznie formę. Tak jest także w przypadku droższej Cinezy HS20.

O ile HS3 wydaje się nam wypadkiem przy pracy (chociaż wszystkie dotychczasowe "tanie" kinowe projektory Sony wypadały w naszych testach blado), o tyle już HS20 jest produktem z drugiego krańca skali jakościowej. Pod względem budowy jest bliźniaczo podobny do swego poprzednika HS10. W nowym urządzeniu zastosowano trzy panele LCD o proporcjach 16:9. Bardzo wysoka rozdzielczość wynosząca 1386 x 788 pikseli sprawia, że wyświetlany obraz jest pozbawiony widocznych pikseli. Nawet patrząc na ekran z bliska, nie widać punktów, z których złożony jest obraz. Pod tym względem Sony przewyższa zaawansowane modele DLP, co dla wielu może się wydawać niewiarygodne. Tak wysoka rozdzielczość ma jeszcze tę zaletę, że Cineza doskonale nadaje się jako wyświetlacz współpracujący ze źródłem sygnału HDTV. Telewizja wysokiej rozdzielczości nie jest w Europie rozpowszechniona, lecz pierwsze jaskółki zmian już widać, można bowiem odbierać pierwszy filmowy kanał satelitarny prezentujący materiał filmowy o rozdzielczości 1080 linii poziomych. Wysokie tryby rozdzielczości przydadzą się także przy podłączeniu projektora do zaawansowanych technologicznie odtwarzaczy DVD, pozwalających na zwiększanie nominalnej rozdzielczości wideo.

Pilot - Doskonały sterownik, wykonany z dobrych materiałów. Klawisze logicznie rozplanowane i podświetlane.

Pilot - Doskonały sterownik, wykonany z dobrych materiałów. Klawisze logicznie rozplanowane i podświetlane.

Pioneer 868AVi mający cyfrowe wyjście HDMI jest tego najlepszym przykładem. Wizualnie Cineza HS20 może się podobać. Ma kształt półksiężyca. Obudowa prawie w całości jest polakierowana odblaskowym białym lakierem. Jedynie przód jest granatowy. Jakość wykonania jest doskonała, użyte materiały są najwyższej próby, także do pilota nie można mieć najmniejszych zastrzeżeń. Standardowo zainstalowany obiektyw pozwala na bardzo elastyczną regulację wielkości obrazu. Ogniskowa została dobrana tak, że z odległości ok. 3 m można uzyskać całkiem mały (ok. 1,4 m przy podstawie) lub duży (ponad 2 m) obraz. Jeśli komuś taki zakres regulacji nie odpowiada, to może dokupić opcjonalne obiektywy: szerokokątny lub o długiej ogniskowej. Montaż jest prosty: odkręcamy obiektyw standardowy i wkręcamy zamiennik. W poprzednim modelu Cineza standardowo dodawany był specjalny filtr kinowy poprawiający reprodukcję barw i głębię czerni. W tym modelu filtr jest standardowo zamontowany, jednak nie umieszczony na obiektywie na stałe, lecz można go elektronicznie aktywować, wywołując odpowiednią funkcję z menu. To zdecydowanie wygodniejsze i bardziej elastyczne rozwiązanie, bo aktywacja filtru ma swoje wady i zalety. Przy oglądaniu filmów głębia czerni rzeczywiście się poprawia, obraz ma bardziej naturalny, kinowy charakter, lecz spada jasność obrazu. To może być wadą np. podczas oglądania w telewizji meczu czy innej audycji, kiedy to wierność barw nie musi być czynnikiem kluczowym, a bardziej zależy nam na wyższej jasności i wyraźniejszym obrazie.

Menu urządzenia zostało wyśmienicie przygotowane. Jest czytelne i bardzo wygodne w obsłudze. Składa się z grup funkcji wyraźnie oznaczonych ikonami. Regulacji ostrości i przybliżenia można dokonywać przy wyświetlanym obrazie ze źródła zewnętrznego lub standardowo obecnych w pamięci projektora tablic kontrolnych. Na wyposażeniu znalazł się obecny na przedniej ściance obudowy czytnik kart pamięci Memory Stick. Przyda się on jednak tylko tym użytkownikom, którzy mają aparaty cyfrowe Sony. Opcje regulacji parametrów obrazu są bardzo rozbudowane i pozwalają bardzo dokładnie dopasować charakter wizji do danego materiału i naszych upodobań. Oprócz korekcji gamma, temperatury barwowej i ustawień czerni na kilku poziomach głębi, dodatkowo możemy uruchomić wspomniany wcześniej filtr kinowy. Standardowo znajdziemy kilka predefiniowanych konfiguracji dopasowanych do prezentacji określonego rodzaju materiału wideo (cinema, standard, dynamic). Warto jednak samemu spędzić trochę czasu nad ustawieniami, ponieważ w ten sposób można uzyskać znacznie lepsze rezultaty. Wielką zaletą tego projektora jest to, że nawet po uruchomieniu wielu funkcji zdecydowanie obniżających siłę generowanego strumienia świetlnego, jasność pozostaje na tyle wysoka, że filmy można oglądać bez całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Tego brakowało w poprzednim modelu. Kolory są odwzorowane idealnie w każdym calu. Bardzo dobre są również jasność i równomierność rozświetlania powierzchni ekranu. W tej kategorii Sony bije większość konkurentów na głowę. Różnice pomiędzy poziomem jasności w centrum ekranu a narożnikami są minimalne. Szum generowany przez układ chłodzenia jest ledwo słyszalny. Projektor nie absorbuje uwagi słuchacza, nawet jeśli ten siedzi w pobliżu. Ostatnim, bardzo istotnym dodatkiem jest wbudowany układ podwajania linii. To przydatne, zwłaszcza jeśli mamy dobry odtwarzacz DVD, któremu brakuje tylko progresywnego skanowania. Rewelacyjny projektor - polecamy nawet zagorzałym przeciwnikom LCD. Jedynym minusem może być cena. Na pocieszenie - w USA taki sam model kosztuje niemal połowę tego, co w Polsce...

Informacje

Typ projektor LCD 16:9

Cena 19 999 zł

Wymiary 34,5 x 14,8 x 36,9 cm

Waga 5,4 kg

Dystrybutor Sony Poland http://www.sony.pl

Funkcje mechaniczny zoom i ostrość, plansze testowe, automatyczna korekta zniekształceń trapezowych w pionie, korekcja zniekształceń w poziomie, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, progresywne skanowanie, odtwarzanie materiału z kart pamięci Memory Stick, filtr kinowy

Złącza S-Video, kompozytowe, komponentowe, na specjalnej przejściówce VGA, DVI, USB, HDMI, czytnik kart Memory Stick

Trwałość lampy 3000 godz.

Kontrast 1300:1

Głośność 28 dB

Dlaczego

Doskonała jakość obrazu. Zadziwiająco głęboka i zróżnicowana czerń. Przepiękne barwy, cicha praca i całkowita spójność obrazu.


Zobacz również