Sony DR-FX1

Pierwsza cyfrowa kamera HDV Sony przeznaczona dla zamożnych wideoamatorów.

Pierwsza cyfrowa kamera HDV Sony przeznaczona dla zamożnych wideoamatorów.

Niedawno pisaliśmy, że HD, czyli zapis obrazu wysokiej rozdzielczości, stanie się prawdziwą rewolucją w kinie domowym. Teraz w praktyce mogliśmy przekonać się, na czym polega przewaga nowego standardu. Przypomnijmy, że obraz z cyfrowej kamery, telewizji czy DVD składa się z linii - w skrócie im jest ich więcej, tym jest lepszy. Obecnie urządzenia większości krajów na świecie (także w Polsce) pracują w systemie PAL, gdzie obraz jest tworzony z 576 linii poziomych z tzw. przeplotem. Chodzi o to, że na ekranie najpierw pojawiają się wszystkie nieparzyste linie obrazu, a następnie parzyste. W ciągu sekundy operacja ta powtarzana jest 50 razy. Obraz PAL może wydawać się wystarczający do oglądania telewizji na niewielkich odbiornikach, jednak popularyzacja formatu DVD, płaskich ekranów o wielkich przekątnych i projektorów sprawiła, że widzowie zapragnęli lepszej jakości. HD (w terminologii Sony HDV) to nowy standard, który pozwala w domowym zaciszu cieszyć się obrazem lepszej jakości niż najlepsze nawet produkcje DVD. Podstawową różnicą są proporcje obrazu - panoramiczny 16:9 zamiast obecnego 4:3 oraz liczba wyświetlanych linii - nawet aż 1080! Jak sprawdza się to w praktyce? Do testów otrzymaliśmy pierwszą kamerę HD Sony stworzoną z myślą o zastosowaniach półprofesjonalnych. Cena urządzenia może wydać się wygórowana - ok. 19 tys. zł (w USA w przeliczeniu o połowę mniej...), jednak jak na możliwości DR-FX1 jest to niewiele. Nowe Sony to kamkorder o trzech megapikselowych przetwornikach, który może rejestrować na zwykłych kasetach Mi-niDV obraz w rozdzielczości 1440 x 1080 linii z przeplotem. W terminologii HDV oznacza to 1080i. Konkurent Sony - firma JVC lansuje podobną kamerę zapisującą obraz z rozdzielczością 720p, czyli bez przeplotu.

Dlaczego - Kamera HD oferująca doskonałą jakość obrazu.

Dlaczego - Kamera HD oferująca doskonałą jakość obrazu.

Egzemplarz, który testowaliśmy, trafił do nas prosto z Japonii i zamiast w PAL pracował w standardzie NTSC. Nie jest to jednak przeszkoda, która uniemożliwiłaby sprawdzenie jego możliwości. Kamera sprawia wygląda bardzo solidnie i profesjonalnie. Ten charakter potwierdzają: możliwość ręcznej regulacji wszystkich istotnych parametrów, osłona przeciwodblaskowa na obiektywie i brak "gadżeciarskich" dodatków, takich jak funkcja kamery internetowej czy złącze kart pamięci. DR-FX1 jest największą cyfrową kamerą, jaką testowaliśmy - wbrew pozorom rozmiar i waga pomagają, eliminując drgania ręki. Pomaga w tym też funkcja "Steady Shot", którą można dowolnie regulować.

Zanim zajmiemy się opisem jakości obrazu przypomnijmy, że żeby cieszyć się obrazem HDV potrzebny jest odpowiedni wyświetlacz - telewizor LCD, plazma czy projektor. Ważne, by miał jak najwyższą rozdzielczość - zupełne minimum to 1024 x 768. Urządzenie Sony komunikuje się z takimi wyświetlaczami poprzez złącze komponent. Jakość obrazu jest rewelacyjna - kolory żywe i perfekcyjnie oddane, ostrość i detaliczność bez porównania z jakimkolwiek urządzeniem MiniDV. Wysoka rozdzielczość sprawia, że głębia obrazu i szczegółowość wszystkich planów jest fantastyczna. Co ciekawe, nagranie traci dużo, gdy zaprezentujemy je na zwykłym telewizorze - widać na nim ślady konwersji.

Na zakończenie uwaga mniej entuzjastyczna - możemy mieć problemy, by obraz nagrany na kamerze HDV przegrać do komputera. W chwili powstawania tego artykułu umożliwiało to jedynie kilka specjalistycznych (i bardzo drogich) programów. Wymagania, jakie urządzenie stawia wobec komputera, są ogromne - procesor minimum P IV 3,4 GHz i bardzo szybkie, pojemne dyski twarde.

Podsumowując, dzięki nowej kamerze Sony można wreszcie w pełni wykorzystać możliwości nowoczesnych wyświetlaczy i projektorów realizując film w domowych warunkach.

Informacje

Typ Cyfrowa kamera HDV

Cena 19 000 zł

Dystrybutor Sony Poland, http://www.sony.pl

Wymiary 14 x 18 x 36 cm

Waga 2177 g

Funkcje nagrywanie obrazu w formacie HDV (1080i, kompresja MPEG2) w anamorficznym formacie 16:9 lub DV w formacie panoramicznym i 4:3, zoom optyczny 12x, możliwość ręcznego ustawienia wszystkich parametrów pracy, regulowana stabilizacja obrazu "Steady Shot"

Złącza wejścia/wyjścia: iLink (FireWire), komponent, S-Video, kompozyt, stereo cinch; wejście mikrofonowe minijack, wyjście słuchawkowe, stopka do akcesoriów


Zobacz również