Sony KLV-26HG2

26-calowe telewizory LCD pasują do wystroju większości mieszkań, a wielkość przekątnej obrazu jest już wystarczająca do oglądania filmów. Zdaniem producentów właśnie ekrany o tej przekątnej są w Polsce najchętniej wybierane przez klientów.

26-calowe telewizory LCD pasują do wystroju większości mieszkań, a wielkość przekątnej obrazu jest już wystarczająca do oglądania filmów. Zdaniem producentów właśnie ekrany o tej przekątnej są w Polsce najchętniej wybierane przez klientów.

Powszechna dostępność wielkoformatowych telewizorów LCD stała się faktem. Dziś w sklepach można już kupić nawet ogromne, 42-calowe telewizory ciekłokrystaliczne, które jeszcze rok temu widzieliśmy jedynie na pokazach podczas targów audio-wideo, na których firmy chwalą się swoimi najnowszymi osiągnięciami technologicznymi. I chociaż 42-calowa plazma nikogo już nie dziwi, to tej wielkości panel LCD nadal jest rzadkością. Wyprodukować go wciąż trudno, co widać po jeszcze bardzo wysokich cenach tego typu produktów. Obserwując jednak dynamikę zmian cen i szybkość doskonalenia technologii produkcji LCD, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przewidywać, iż za rok, półtora ceny paneli LCD zrównają się z dzisiejszymi cenami plazm, a te z kolei staną się tak atrakcyjne cenowo, że masowo zawisną na ścianach w naszych domach.

Hitem ostatnich miesięcy jest 26-calowy, panoramiczny telewizor LCD Sony. Wielkość ta doskonale spełnia oczekiwania klientów. Warto dodać, że rzeczywista, widzialna przekątna 26-calowego panelu LCD odpowiada ok. 29-30 calom tradycyjnego odbiornika z kineskopem. Taki obszar ekranu wystarcza już większości odbiorców do zastosowania telewizora w systemie kina domowego. Cena takiego odbiornika, chociaż wciąż bardzo wysoka, nie jest już tak drastycznie wyższa od podobnego wielkością obrazu telewizora CRT wysokiej jakości. Sony zastosowało w swoich nowych telewizorach ciekawy system o chwytliwej nazwie Wega Engine - jest to pakiet funkcji poprawiających jakość obrazu na płaskich ekranach ciekłokrystalicznych i plazmowych. Wega Engine, podobnie jak najlepsze systemy konkurencji, pozwala na zwiększenie detaliczności obrazu poprzez zwiększenie liczby pikseli w pionie i poziomie. Liczba linii pionowych zostaje w tym przypadku podwojona, a poziomych pomnożona aż czterokrotnie. Jest to możliwe dzięki zdecydowanie wyższej rozdzielczości ekranu LCD niż sygnałów telewizyjnych czy materiału zapisanego na płytach DVD. Matryca LCD w panelu Sony dysponuje rozdzielczością WXGA, czyli 1280 x 768 pikseli. Równie istotnym składnikiem Wega Engine jest 14-bitowy przetwornik wideo. Dzięki niemu możliwe jest zdecydowane poprawienie płynności przejść tonalnych pomiędzy barwami, które było niedoskonałe w pierwszych modelach telewizorów tego typu. Zakłócenia sygnału (szczególnie z tunera telewizyjnego) są niwelowane przez zaawansowany filtr grzebieniowy 3D. Intensywność podświetlania matrycy jest dynamicznie regulowana. Od strony użytkowej telewizor Sony prezentuje się dobrze, chociaż można wytknąć mu pewne niedoskonałości ergonomii. Menu ekranowe jest wyświetlane w bardzo wysokiej rozdzielczości, przez co, choć ostre, litery są za małe, aby bez problemu dokonywać ustawień z większej odległości. Telewizor wyposażono w podstawowe opcje konfiguracyjne. Tuner TV jest jeden, tak więc nie ma mowy o funkcji obrazu w obrazie. Dźwięk można generować na kilka sposobów. Najlepsze efekty daje ustawienie Virtual Dolby. Tryb ten zapewnia najlepszą głębię sceny dźwiękowej przy zachowaniu dobrej czytelności dialogów. Możliwości dynamiczne wbudowanych głośników są ograniczone i wystarczą do słuchania bez zniekształceń tylko przy umiarkowanych poziomach głośności. Niestety, ku naszemu zaskoczeniu, poszczególnych funkcji zawartych w systemie Wega Engine nie można wyłączać. Procesor działa cały czas, tak więc nie możemy powiedzieć, jak sprawowałby się telewizor bez tych "elektronicznych dopalaczy". Na szczęście działanie systemów poprawy jakości obrazu nie jest widoczne dla widza patrzącego na obraz z kilku metrów. Barwy są rzeczywiście naturalne, a płynność obrazu jest bardzo dobra. O smużeniu związanym z długim czasem reakcji matrycy, który był zmorą na początku istnienia telewizorów LCD, można już zapomnieć.

Pilot - doskonale wyprofilowany i wykonany z materiałów wysokiej jakości. Przyjemny w obsłudze, pozwala na sterowanie innymi urządzeniami audio-wideo marki Sony.

Pilot - doskonale wyprofilowany i wykonany z materiałów wysokiej jakości. Przyjemny w obsłudze, pozwala na sterowanie innymi urządzeniami audio-wideo marki Sony.

W porównaniu z 37-calowym telewizorem LCD Philipsa, opisywanym na poprzednich stronach, widać różnice w jakości panelu LCD. Odnosi się to przede wszystkim do jakości obrazu uzyskanego podczas oglądania telewizji. Matryca Sony generuje obraz o przeciętnej głębi czerni i dobrym, lecz nie wybitnym kontraście. Także jasność jest umiarkowana. Wystarcza do komfortowego oglądania telewizji w dzień, jednak nie zachwyca tak jak w przypadku holenderskiego konkurenta. Minusem są widoczne ząbkowania krawędzi prostych obiektów geometrycznych. Szczególnie widać to przy długich i ukośnych liniach prostych. Jak widać wady tej nie wyeliminowało nawet pomnożenie pikseli obrazu. Wniosek płynący z codziennego użytkowania telewizora jest taki, że telewizję należy oglądać z odległości kilkakrotnie przewyższającej wielkość przekątnej ekranu. Wtedy ząbkowanie krawędzi nie będzie widoczne, a także inne drobniejsze wady wizji (np. objawy kompresji związane z kodowaniem sygnału przesyłanego cyfrowo). Ocenę wizji trzeba całkowicie zrewidować, jeśli spojrzymy na jakość obrazu przesyłanego do telewizora z odtwarzacza DVD.

W takim przypadku sposób prezentacji obrazu zmienia się diametralnie. Kontrast staje się doskonały, głębia czerni prezentuje zupełnie nowy poziom - nieosiągalny podczas wyświetlania obrazu z tunera telewizyjnego. Detaliczność obrazu również staje się wyśmienita. Znikają ząbkowane krawędzie. Wynika z tego, że odbiornik LCD Sony jest stworzony przede wszystkim do pracy z dobrym materiałem źródłowym. Wtedy pokazuje wszystkie swoje zalety. Telewizor ma także ciekawy element wyposażenia, którym jest wbudowany czytnik kart pamięci Memory Stick/Pro. Umieszczając w nim kartę pamięci z zapisanymi zdjęciami, możemy na ekranie telewizora przeprowadzić pokaz slajdów. Z karty mogą być także odtwarzane filmy zakodowane w standardzie MPEG-1. Z ciekawszych funkcji warto wymienić tryb Eco, który zmniejsza intensywność podświetlania matrycy LCD, przez co wydłuża się jej żywotność i obniża zużycie energii. Zdecydowanie najlepiej dostarczać sygnał wideo do telewizora Sony, korzystając z dostępnych gniazd - komponentowego lub Scart z RGB. Scart akceptuje też sygnały S-Video i oczywiście kompozyt. S-Video mamy też na tradycyjnym 4-pinowym złączu, dostępne w bocznym, podręcznym panelu złączy.

Informacje

Typ telewizor LCD 26'' (15:9)

Cena 14 999 zł

Dystrybutor Sony Poland http://www.sony.pl

Wymiary 53 x 49,1 x 11,8 cm

Waga 10,4 kg

Funkcje Wega Engine, cyfrowa redukcja szumów, teletekst, profile obrazu, profile dźwięku, timer, BBE, Virtual Dolby Surround, wyrównywanie poziomu głośności dźwięku, telegazeta, odczyt zdjęć JPEG i filmów MPEG-1 z kart Memory Stick/Pro

Złącza

wejścia: antenowe, S-Video, 2 Euroscart, kompozyt, komponent, audio

wyjścia: słuchawkowe

Dlaczego

Zaawansowany system poprawy jakości obrazu Wega Engine wpływa dodatnio przede wszystkim na jakość reprodukcji barw. Elegancka metalowa obudowa, dobry obraz, choć niepozbawiony pewnych wad.


Zobacz również