Sony RDR-HX900

Urządzenie, które umożliwia nagrywanie wysokiej jakości obrazu na płyty DVD, wyposażono w 160-gigabajtowy dysk twardy.

Urządzenie, które umożliwia nagrywanie wysokiej jakości obrazu na płyty DVD, wyposażono w 160-gigabajtowy dysk twardy.

Nagrywarka Sony jest jednym z najbardziej zaawansowanych modeli w swoim segmencie - cyfrowidów wyposażonych w twardy dysk. RDR-HX900 zaopatrzono w dysk o dużej pojemności, mieszczący aż 160 GB danych. Z pozoru to dużo, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, ile miejsca zajmują nagrania dokonane w najlepszych trybach jakości, to okaże się, że ta gigantyczna przestrzeń dyskowa nie jest taka wielka. Nagrywać można w 7 trybach różniących się jakością zapisu obrazu i dźwięku, a co za tym idzie objętością zajmowaną na płycie DVD lub dysku twardym. Sony opracowało specjalny tryb zapisu wysokiej jakości HQ+, który dostępny jest jedynie przy nagrywaniu filmów na dysk twardy. Powodem jest bardzo duża ilość danych przypadająca na sekundę nagrania (aż 15 Mb/s). Doskonale nagrane płyty DVD-Video dysponują bitratem do 9 Mb/s, a typowe nagranie nie przekracza 4-5 Mb/s. Dlatego w trybie HQ+ na dysku zmieści się jedynie 21 godzin nagrań. Więcej można zapisać, korzystając z pozostałych trybów. W trybie HQ, najwyższym osiągalnym dla krążków DVD, można zamieścić godzinę filmu na płycie DVD, a na dysku twardym ok. 33 godzin. Zapewniający dobrą jakość tryb SP pozwala na zapis odpowiednio: 2 i 67 godzin. Maksymalne długości nagrań w trybie SLP to: 6 i 204 godziny. Niestety, algorytmy zastosowane w trybach słabszych niż SP mogą być stosowane jedynie jako awaryjne. Obraz zapisany przy ich użyciu jest bardzo słaby jakościowo, efekty kompresji widoczne są na ekranie, a kontury obiektów zlewają się z otoczeniem.

Pilot - byłby znakomity pod względem ergonomii, gdyby nie to, że ukryto klawisze nagrywania pod odsuwaną klapką, a w nagrywarce DVD są to przyciski podstawowe.

Pilot - byłby znakomity pod względem ergonomii, gdyby nie to, że ukryto klawisze nagrywania pod odsuwaną klapką, a w nagrywarce DVD są to przyciski podstawowe.

W porównaniu z Sony konkurencja, choćby Pioneer, Philips czy Panasonic, zdecydowanie lepiej zoptymalizowała swoje urządzenia pod kątem długich nagrań w trybach "oszczędnościowych". Na szczęście w przypadku nagrywarek DVD z twardym dyskiem jest to problem drugorzędny, bowiem pojemny nośnik nie skłania użytkownika do częstego korzystania z najsłabszych trybów zapisu. Nagrania w HQ+ do SP zapewniają w każdym razie dobrą jakość uzyskiwanych nagrań. Tryb HQ+ potrafi sprawić, że nagrane programy prezentują się... lepiej niż w oryginale. Jak to jest możliwe? Zanim jeszcze rozpocznie się kodowanie materiału wideo uruchamiany zostaje zaawansowany układ korekcji i dokonywana jest wstępna redukcja zniekształceń w poszczególnych klatkach. Następnie pracę rozpoczyna wstępny graficzny korektor wizji. W kolejnym etapie materiał jest kodowany do formatu MPEG. Na etapie obróbki końcowej przeprowadza się redukcję zakłóceń w klatkach i szumów blokowych oraz uruchamia graficzny korektor wizji w celu uzyskania szczegółowego, zrównoważonego obrazu i zminimalizowania interferencji między kolejnymi klatkami. W ten sposób, po przejściu wszystkich etapów obróbki, sygnał poddawany jest "liftingowi" poprawiającemu jego jakość. Na tym nie kończy się jednak proces poprawiania jakości obrazu, bo podczas odtwarzania materiał ulepszany jest po raz kolejny. Procesor Precision Cinema Progressive konwertuje materiał źródłowy na sygnał kolejnoliniowy z dokładnością do pojedynczych pikseli (Pixel-by-Pixel I/P Conversion) i dodatkowo wygładza ukośne linie w procesie tzw. V-edge Compensation. W końcowym etapie obróbki sygnału Sony zastosowało wizyjny przetwornik cyfrowo-analogowy o rozdzielczości 12 bitów i częstotliwości próbkowania 108 MHz. W efekcie bez względu na to, czy oglądamy film z dysku twardego czy z płyty DVD-Video, obraz ma doskonałą jakość i, co charakterystyczne dla urządzeń Sony, kinowy charakter. Kolory są ciepłe, a kontury miękkie. Obraz jest bardzo plastyczny. Jego parametry, takie jak ostrość, nasycenie barw czy jasność, można dokładnie dopasować, korzystając z menu urządzenia. Ciekawostką jest lista opcji, które można wybrać podczas nagrywania. Obraz może być zapisywany w proporcjach 16:9, 4:3 (domyślnie) lub automatycznie (działa tylko dla dysku twardego). Przejrzyste i bogate menu ekranowe można by uznać za idealne, gdyby nie jedno funkcjonalne niedociągnięcie: brak poglądu nagrań w liście nagranych filmów.

Urządzenia Panasonica czy Pioneera wyświetlają filmy w małych okienkach, dzięki czemu bardzo łatwo zorientować się, czy jest to materiał, którego szukamy. Nagrywarka Sony wyświetla tylko listę nagrań, którym możemy najwyżej przypisać tytuł i wybrać obrazek - klatkę z filmu, która będzie symbolizowała dane nagranie. Niestety, w Sony RDR-HX900 także wyjątkowo ubogi jest programator nagrań (timer). Zaprogramować można nagrywanie maksymalnie 8 pozycji i to jedynie z miesięcznym wyprzedzeniem. To zdecydowanie zbyt mało elastyczne rozwiązanie. Kolejną wadą jest ograniczona możliwość wydłużenia czasu zapisu rozpoczętego już nagrania - w menu tools (zgromadzono w nim wszelkie opcje dotyczące nośników) możemy ustawić jedynie 60-minutowe przesunięcie końca nagrywania. Rozwiązaniem tego problemu jest przerwanie nagrywania i ponowne wciśnięcie klawisza REC. Szybko powtarzając tę operację (każde kliknięcie to dodatkowe 30 minut nagrania), można zmienić czas zakończenia zapisu.

Informacje

Typ nagrywarka DVD z HDD

Cena 4999 zł

Wymiary 43 x 8,9 x 38,1 cm

Waga 5,7 kg

Dystrybutor Sony Poland http://www.sony.pl

Obsługiwane formaty

Odczyt: CD-Audio, CD-R, CD-RW,DVD-Video, DVD-R, DVD-RW, DVD+RW, DVD+R

Zapis: DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, dysk twardy

Funkcje profile obrazu, profile dźwięku, symulacja dźwięku przestrzennego, edycja nagranego materiału wideo,7 trybów zapisu, filtr blokowy, ShowView, pobieranie tytułów audycji z telegazety, Chasing Playback (możliwość oglądania materiału przed zakończeniem nagrania), przegrywanie filmów z dysku na płyty DVDi odwrotnie nawet z prędkością 24x (ale nie można przegrywać płytDVD-Video), synchronizacja rozpoczęcia i zakończenia nagrania z zewnętrznego tunera satelitarnego, zaawansowana edycjan agrań, odtwarzanie MP3 (tylko z płyt CD)

Złącza 3 x S-Video,3 x kompozyt, 3 x RCA audio,2 x Euroscart,cyfrowe wyjście optycznei elektryczne, komponent, FireWire

Główni rywale

Panasonic DMR-E85H 2999 zł

Wyposażony w dysk o pojemności 80 GB. Bogaty zestaw funkcji zapisu. Dobre menu z podglądem zapisanych filmów. Doskonała jakość obrazu i dopracowane algorytmy kompresji. Brak gniazda DV.

Pioneer DVR-520H 3999 zł

Pojemność zainstalowanego dysku wynosi 80 GB. Doskonała funkcjonalność, bardzo wygodnyw obsłudze. Braki w wyposażeniu - nie ma progresywnego skanowania wideo, ubogi zestaw gniazd.

Dlaczego

Dwa formaty wielokrotnego zapisu DVD. Bardzo dobry dźwięk i świetny obraz. Niedociągnięcia funkcjonalne, ale i kilka unikalnych funkcji niedostępnych w modelach konkurencji.


Zobacz również