Spamu coraz mniej - to dobra wiadomość. Ale jest też zła...

Spam jest problemem, ale liczba wiadomości e-mail o takim charakterze się zmniejsza. Nie jest to jednak wbrew pozorom wyłącznie dobra wiadomość. Cyberprzestępcy korzystający ze spamu rozsyłanego przez pocztę elektroniczną szukają nowych i groźniejszych metod ataków.

Użytkownicy poczty elektronicznej na całym świecie muszą zmagać się ze spamem, czyli niechcianymi lub niepotrzebnymi e-mailami. Dostawcy poczty elektronicznej i programy pocztowe coraz lepiej radzą sobie z wykrywaniem spamu, ale nadal do skrzynek odbiorczych internautów trafiają niezamawiane wiadomości o charakterze i wiadomości zawierające wirusy w załącznikach.

Wygląda jednak na to, że spamu na świecie jest coraz mniej. Wygląda na to, że po raz pierwszy od dwunastu lat udział spamu wśród wszystkich wysłanych e-maili spadł poniżej 50 proc. i wynosi dokładnie 49,7 proc. Oznacza to, że spam nadal jest problemem, ale jego znaczenie stopniowo traci na znaczeniu. Niestety nie jest to wyłącznie dobra wiadomość.

Zobacz również:

Spam jest problemem, ale cyberprzestępcy szukają innych metod

Spam jest problemem, ale cyberprzestępcy szukają innych metod

Cyberprzestępcy najwyraźniej wycofują się z ataków poprzez pocztę elektroniczną, ale ilość szkodliwego oprogramowania, które można znaleźć w sieci, się zwiększa. Z raportu Symanteca wynika, że w czerwcu zarejestrowano 57,6 mln różnych typów zagrożeń, gdzie w zeszłym miesiącu liczba ta wynosiła 44,5 mln, a jeszcze miesiąc wcześniej - 29,2 mln.

Okazuje się też, że ponownie popularność zdobywa oprogramowanie typu ransomware, które szyfruje dane użytkownika i wymaga od niego uiszczenia opłaty w zamian za odblokowanie dostępu do nich.

źródło: neowin.net


Zobacz również