Sposób na szpiega

Twój komputer najprawdopodobniej jest wygodnym mieszkaniem co najmniej kilkunastu szpiegów. Zbierają oni skrzętnie dane o twoich internetowych podróżach i używanych programach. Jeśli masz pecha, mogą także zbierać poufne dane, których nie powinieneś udostępniać nikomu.

Twój komputer najprawdopodobniej jest wygodnym mieszkaniem co najmniej kilkunastu szpiegów. Zbierają oni skrzętnie dane o twoich internetowych podróżach i używanych programach. Jeśli masz pecha, mogą także zbierać poufne dane, których nie powinieneś udostępniać nikomu.

O tym, że komputerowi szpiedzy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych, nie trzeba nikogo przekonywać. Niebezpieczeństwo takie wiąże się nie tylko z działaniem programów szpiegujących, ale i z rodzajem przechowywanych informacji. Domowe komputery służą dzisiaj nie tylko do rozrywki i pisania tekstów: za ich pomocą zarządzamy swoimi kontami bankowymi i dokonujemy zakupów, płacąc kartami kredytowymi. Gdy na przykład twój numer karty kredytowej czy hasło dostępu do internetowego konta dostaną się w niepowołane ręce, możesz ponieść wymierne i bardzo dotkliwe straty. Co prawda, programy szpiegowskie często służą do mniej niebezpiecznych celów, np. badania najczęściej odwiedzanych przez użytkownika stron WWW czy do wyświetlania reklam, nie należy jednak pozostawiać ich w komputerze. Każdy z nich obniża wydajność pracy: wyświetla uciążliwe reklamy, zmienia domyślne strony w przeglądarce, uruchamia dodatkowe procesy podczas startu komputera.

Skalę zagrożenia oprogramowaniem szpiegowskim trudno ocenić. Firmy analityczne z całego świata publikują sprzeczne informacje, raz wskazując, że działa ono w 30 procentach domowych komputerów, innym razem zwiększając tę liczbę do blisko 70 procent. Problem staje się coraz poważniejszy w przedsiębiorstwach - gdy komputery pracowników opanowane są przez szpiegów, nie wróży to dobrze ani wydajności pracy, ani bezpieczeństwu poufnych danych biznesowych. Walką ze szpiegami zajęły się największe firmy informatyczne: Computer Associates, McAfee, Symantec, a także Microsoft. Król z Redmond w grudniu 2004 roku wykupił firmę Giant Company Software, przejmując rozwiązania antyszpiegowskie tej ostatniej i szybko udostępniając pierwszą wersję swojego narzędzia, które opisujemy w dalszej części artykułu.

Spowolnienie pracy komputera, nowe paski narzędzi na pulpicie, tajemnicze okna wyszukiwania i dodatkowe procesy widoczne w Menedżerze zadań - to objawy uruchomienia programu wyposażonego w moduły szpiegowskie.

Spowolnienie pracy komputera, nowe paski narzędzi na pulpicie, tajemnicze okna wyszukiwania i dodatkowe procesy widoczne w Menedżerze zadań - to objawy uruchomienia programu wyposażonego w moduły szpiegowskie.

Antyszpieg traktowany jest dzisiaj jako niezbędne zabezpieczenie komputera, oprócz antywirusa , zapory sieciowej i antyspamu. Typowy program tego rodzaju działa podobnie jak antywirus. Opierając się na bazie sygnatur (czyli charakterystycznych, niepowtarzalnych cech), wykrywa programy szpiegowskie zainstalowane w systemie i udostępnia zautomatyzowane narzędzia do ich usuwania. Jeśli korzystasz z pakietu ochronnego typu Internet Security, twój komputer może być już wystarczająco dobrze zabezpieczony. I w tym wypadku możesz postawić dodatkową barierę: samodzielny, bezpłatny program antyszpiegowski. Większość tego typu aplikacji nie koliduje z programem antywirusowym czy zaporą sieciową. Do nielicznych wyjątków zalicza się pakiet F-Secure Internet Security 2005, który wymaga usunięcia z systemu programu Ad-Aware, bo zawiera narzędzia do wykrywania i usuwania szpiegów oparte właśnie na Ad-Aware.

Usuwaj z rozwagą

Większość programów antyszpiegowskich oferuje podobne narzędzia. Najważniejsze z nich to pełne skanowanie systemu i usuwanie wykrytych intruzów. Dobre aplikacje oferują także stałą ochronę, wykrywającą i blokującą próby zainstalowania nowych szpiegów. Wymagają też stałych, najlepiej całkowicie zautomatyzowanych aktualizacji bazy danych o zagrożeniach.

Co ciekawe, usunięcie szpiegów nie zawsze jest tak proste, jak pozbycie się wirusów. Ich moduły są często wbudowane w zwykłe oprogramowanie, zwłaszcza bezpłatne. Usunięcie szpiega oznacza często uszkodzenie związanego z nim programu - w takim wypadku trzeba samemu zdecydować, czy pozbyć się nieproszonego gościa. Nie każde oprogramowanie do wyświetlania reklam musi być groźne. Często mamy do czynienia z układem korzystnym dla obydwu stron: użytkownik godzi się na oglądanie reklam, ale w zamian za to może nieodpłatnie korzystać z oprogramowania, np. klienta FTP, menedżera plików, komunikatora itd. Jeśli w dodatku reklamy nie są specjalnie uciążliwe, lepiej wybrać wersję oklejoną ogłoszeniami, a przy tym darmową, niż pozbawioną reklam, ale płatną.

Instalacja szpiega? Program Gator eWallet zawiera moduły reklamowe rozpoznawane przez antyszpiegów jako spyware.

Instalacja szpiega? Program Gator eWallet zawiera moduły reklamowe rozpoznawane przez antyszpiegów jako spyware.

Należy się też zastanowić się, jakie programy uznać za szpiegów. Aplikacje, które pod pozorem pożytecznej działalności udostępniają poufne dane użytkownika niepowołanym osobom, zaliczają się często do kategorii trojanów i backdoorów i są dobrze rozpoznawane oraz unieszkodliwiane przez duet antywirusa i zapory sieciowej. Z kolei niektóre sposoby zbierania danych o użytkowniku trudno uznać za bardzo niebezpieczne, np. specjalnie spreparowane cookies, które służą do badania internetowych preferencji użytkownika. Szpiedzy, z którymi najczęściej mamy do czynienia i którzy potrafią naprawdę irytować, to moduły reklamowe instalowane wraz z bezpłatnym oprogramowaniem oraz programy modyfikujące przeglądarkę internetową (tzw. browser hijacker). W obydwu tych wypadkach użytkownik najczęściej wyraża zgodę na zainstalowanie szpiega w swoim komputerze.

Programy do walki ze szpiegami tworzą bardzo zróżnicowaną grupę. Niektóre oferują tylko ręczne skanowanie systemu, inne udostępniają stałą ochronę przed zainstalowaniem nowych szkodników, ale nie pozwalają usunąć już działających. Piętą achillesową wielu produktów jest nieaktualna baza danych o szpiegach, a takie aplikacje ochronne są nieprzydatne. Zainteresowanie dużych firm oprogramowaniem antyszpiegowskim zaowocowało pojawieniem się dobrych, dopracowanych, sprawnie działających produktów, najczęściej zintegrowanych z pakietami ochronnymi.

Przyjrzeliśmy się zarówno znanym, bezpłatnym programom antyszpiegowskim, jak i modułom usuwającym szpiegów, zintegrowanym z pakietami ochronnymi typu Internet Security. Sprawdziliśmy także, jak działa najnowsze narzędzie Microsoftu, w czasie przygotowywania tego materiału dostępne jeszcze w wersji beta. Do prób użyliśmy nowej instalacji Windows XP Professional, w której umieściliśmy zestaw często spotykanych szpiegów. Zbadaliśmy także, czy programy antyszpiegowskie wykrywają próbę instalacji nowych szkodników - zarówno za pomocą instalatorów bezpłatnego oprogramowania, jak i podczas odwiedzania podejrzanych serwisów WWW .

Microsoft Windows AntiSpyware Beta 1

Czas na giganta. Microsoft wprowadza własne rozwiązanie antyszpiegowskie, Windows AntiSpyware, które w czasie przygotowywania tego artykułu dostępne było dopiero w wersji beta. Twórcy programu wzięli to, co najlepsze, z innych aplikacji i połączyli w bardzo sensowną całość. Aplikacja oferuje automatyczne uaktualnianie bazy danych o szpiegach przez Internet, stałą ochronę i możliwość pełnego skanowania systemu. Moduł stałej ochrony nadzoruje ponad 50 punktów systemu operacyjnego, zezwalając na wykonanie bezpiecznych operacji i blokując podejrzane. Od innych aplikacji antyszpiegowskich Windows AntiSpyware odróżnia nie tylko ścisła integracja z systemem operacyjnym, ale także połączenie wszystkich użytkowników programu w sieć SpyNet.

Aplikacja Microsoftu zawiera także dodatkowe narzędzia, m.in. do ochrony przeglądarki internetowej przed modyfikcjami i do usuwania historii operacji.

Informacje http://www.microsoft.com

Cena bd.

F-Secure Internet Security 2005

F-Secure Internet Security 2005 to jeden z najlepszych obecnie pakietów ochronnych. W zestawie tym, obok antywirusa, zapory sieciowej, antyspamu i kontroli rodzicielskiej znajduje się także moduł antyszpiegowski oparty na technologii zastosowanej w programie Ad-Aware, który F-Secure Internet Security 2005 już na pierwszy rzut oka przypomina. Twórcy postanowili nie integrować programu antyszpiegowskiego z pozostałymi modułami ochronnymi, jest on dostępny jako odrębna aplikacja.

To jedno z najbardziej rozbudowanych narzędzi antyszpiegowskich dostępnych w gotowych pakietach. Oferuje zarówno stałą ochronę, jak i skanowanie systemu na życzenie użytkownika. Stała ochrona sprawdza się bardzo dobrze, przydatne są też dodatkowe narzędzia, broniące np. przed nieuprawnioną modyfikacją ustawień przeglądarki internetowej. Co ciekawe, cały pakiet jest w języku polskim, ale moduł antyszpiegowski - już nie.

Informacje http://www.f-secure.pl

Cena 332 zł


Zobacz również