Star Wars: Knights of the Old Republic

Po stworzeniu Neverwinter Nights Bioware postanowiło opracować wielką grę fabularną w świecie Star Wars. Złożyliśmy wizytę twórcom przygód rycerzy Jedi.

Po stworzeniu Neverwinter Nights Bioware postanowiło opracować wielką grę fabularną w świecie Star Wars. Złożyliśmy wizytę twórcom przygód rycerzy Jedi.

W galaktyce panuje spokój, jeśli Jedi grzecznie przeprowadza starsze panie przez ulicę, broni pokoju i szczęścia maluczkich. Niestety nie każdy rycerz potrafi oprzeć się potędze Ciemnej Strony Mocy. Często przyciągają ich te łopoczące, eleganckie płaszcze jej kierownictwa. Tym razem miejsce Dartha Vadera będzie zajmował Malak (po awansie zwany Darth Malak). Ten agresywny mężczyzna jest przywódcą Sithów i zdeklarowanym superłajdakiem z Knights of the Old Republic pierwszej fabularnej gry komputerowej z cyklu Star Wars. Przed trzema laty LucasArts rozpoczął współpracę z Bioware (twórcy między innymi Baldur's Gate, Neverwinter Nights). Obie firmy pracują wspólnie nad epicką opowieścią, której akcja rozgrywa się w złotych latach Republiki, 4000 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w filmach z cyklu Star Wars.

PC potrzebuje czasu

Podczas rozmowy bohater nie kryje swojej skłonności do Ciemnej Strony Mocy.

Podczas rozmowy bohater nie kryje swojej skłonności do Ciemnej Strony Mocy.

Część wielbicieli gier fabularnych poczuła spore rozczarowanie na wieść, że Knights of the Old Republic na peceta pojawi się dopiero parę miesięcy po premierze na konsolę Xbox. Pod względem zawartości obie wersje są identyczne i obie powstawały równolegle. Casey Hudson, kierownik projektu z Bioware, wyjaśnia, dlaczego przygotowanie wersji na komputery trwało dłużej: "W wersji PC znacznie więcej czasu poświęciliśmy na przygotowanie interfejsu użytkownika. Został on od podstaw przebudowany, aby obsługa Knights of the Old Republic była wygodna dla każdego posiadacza komputera". Mówiąc bardziej po ludzku: prace trwały dłużej dlatego, aby grę można było w pełni obsługiwać przy użyciu myszy i klawiatury i abyś nie musiał zaopatrywać się w takie gadżety, jak dżojpad.

Galaktyczna Odyseja

Bastila Shan jest jedną z nowych postaci, które przyłączą się do twojej drużyny.

Bastila Shan jest jedną z nowych postaci, które przyłączą się do twojej drużyny.

Bioware postanowiło pokazać całkiem nowe, nieznane dotychczas fanom Star Wars, obszary galaktyki. O niektórych z nich, jak Dantooine czy Kashyyyk, pojawiły się już wzmianki w filmach, książkach i komiksach. Z kolei podupadająca planeta - miasto Taris czy pokryty oceanem Manaan nie były nigdy wcześniej prezentowane. Gra daje również okazję do obejrzenia znajomych stron - kilka przygód przeżyjesz na Tatooine.

Do stworzenia tych wszystkich fantastycznych światów producent wykorzystał silnik o nazwie Odyssey, będący udoskonaloną wersją Aurory - programu zastosowanego w Neverwinter Nights. Odyssey w pełni wykorzystuje możliwości techniczne kart GeForce 3 i ma zapewnić znacznie lepszą jakość grafiki niż jego poprzednik. Potrafi między innymi odwzorowywać mimikę twarzy.

Pokrewieństwo reguł

Podczas walk z Sithami, często panuje chaos. Dlatego dobrze jest zatrzymać grę, aby ustalić taktykę walki i wydać rozkazy.

Podczas walk z Sithami, często panuje chaos. Dlatego dobrze jest zatrzymać grę, aby ustalić taktykę walki i wydać rozkazy.

Pecetowi gracze poczują się swojsko, obserwując rozwój bohatera i przeglądając jego statystyki, bo przypominają one Neverwinter Nights. Do rozwoju postaci Bioware zastosowało zestaw reguł Star Wars D20, który z kolei bazuje na trzecim wydaniu Dungeons & Dragons. W każdym bądź razie główny bohater jest człowiekiem: mężczyzną lub kobietą. Do wyboru ma trzy profesje: - żołnierza, łotra i zwiadowcy. Żołnierz wyróżnia się przede wszystkim siłą, łotr inteligencją, a zwiadowca łączy spryt ze sprawnością fizyczną.

Płeć nie ma wpływu na możliwości postaci, ale ma znaczenie w rozmowach z niektórymi NPC. Przed startem będziesz musiał określić jeszcze wartości sześciu cech: siły, zręczności, wytrzymałości, inteligencji, mądrości oraz charyzmy. Podczas awansowania na kolejne poziomy bohater otrzyma punkty, za które zwiększy wartości umiejętności: uprzejmości, posługiwania się komputerem, używania materiałów wybuchowych, naprawiania, systemów bezpieczeństwa, skradania i leczenia.

Niech Moc będzie z...

Jedi, podążający ścieżką Ciemnej Strony Mocy, będzie rozwijał zdolności takie jak błyskawice. Jednak naszemu bohaterowi daleko do poziomu Dziadka, przepraszam, Imperatora Palpatine.

Jedi, podążający ścieżką Ciemnej Strony Mocy, będzie rozwijał zdolności takie jak błyskawice. Jednak naszemu bohaterowi daleko do poziomu Dziadka, przepraszam, Imperatora Palpatine.

W świecie Gwiezdnych Wojen odpowiednikiem magii jest jak wiemy wszechobecna Moc. Wystarczy ją mieć, żeby podczas wizyty w Akademii na Dantooine otrzymać status rycerza Jedi. Otwiera to drogę do kariery jako Guardian, Sentinel lub Consular. Zebrane punkty doświadczenia zostaną wtedy rozdzielone pomiędzy klasę Jedi oraz początkowe klasy zawodowe. Umiejętności telekinetyczne, związane z Mocą, jak rzut mieczem świetlnym, miotanie błyskawic czy sławetny chwyt za gardło są jakby namiastką magicznych zaklęć. Każde z tych działań zużywa określoną porcję Mocy, która w Knights of the Old Republic jest odpowiednikiem Many. W tym miejscu ludzie z Bioware zmodyfikowali wykorzystany zestaw reguł D20. W przeciwieństwie do reguł obowiązujących w Dungeons & Dragons nie będziesz musiał poświęcać energii życiowej na wykonanie tych sztuczek.

W czasie gry z pozoru nic nie znaczące zdarzenia mogą mieć istotny wpływ na losy galaktyki. Jeśli na przykład będziesz pomagać potrzebującym, umocni się twoja pozycja po Dobrej Stronie Mocy. Jeśli natomiast będziesz wolał po prostu pogonić wroga mieczem świetlnym, twój bohater zacznie powoli skłaniać się ku Ciemnej Stronie Mocy. Będziesz nawet mógł zachowywać się jak rozwydrzony pseudokibic, przy którym znany z drugiego epizodu Anakin okaże się miłym, pokojowym i wybaczającym człowiekiem. Twoje działania wpłyną na przebieg gry. Końcowy rozdział będzie wyglądał zupełnie inaczej, jeśli przejdziesz na stronę Sithów. Także rozgrywka będzie wyglądała odmiennie - inaczej będą przebiegały rozmowy z NPC-ami gdy twój bohater będzie zły, a inaczej, gdy opowie się po stronie dobra. Co więcej, jego uczynki wpływają na dostępność określonych rodzajów broni i przedmiotów.

Oprócz głównego wątku fabularnego gra zawiera wiele pobocznych zadań, których realizacja pozwoli ci zdobyć specjalistyczny sprzęt i punkty doświadczenia. Znajdą się tu również dodatkowe minigry, takie jak wyścigi ścigaczy czy prowadzenie ognia z wieżyczki strzelniczej. Te dość nietypowe dla RPG, zręcznościowe elementy nie będą jednak miały znaczącego wpływu na rozwój fabuły.


Zobacz również