Starcie w klasie średniej

Cyfrówki z tzw. średniego przedziału cenowego są z reguły małe i w pełni zautomatyzowane. Na łamach ZOOMa prezentujemy 7 modeli za 1000-2000 zł.

Cyfrówki z tzw. średniego przedziału cenowego są z reguły małe i w pełni zautomatyzowane. Na łamach ZOOMa prezentujemy 7 modeli za 1000-2000 zł.

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Testowane kompakty dysponują matrycami o sporej rozdzielczości - od 5 MP w przypadku modelu Sony i Samsunga do 8 MP w modelach Ricoha czy Olympusa. Miejsce w zestawieniu znalazł też nowy sześciomegowy aparat Fujifilm, wyposażony w oryginalny sensor Super CCD HR.

Obecnie standardem w tej grupie aparatów są już wyświetlacze LCD o powierzchni 2,5 cala, które w wielu cyfrówkach potrafią stanowić prawie 50% powierzchni tylnej ścianki. Co ciekawe, coraz częściej producenci rezygnują z wizjerów optycznych, które przez fotografujących używane są rzadko i niechętnie. Ich redukcja ma wpływ na obniżenie kosztów produkcji i zużycie baterii - aparat nie traci energii na poruszanie soczewek wizjera podczas zmiany ogniskowej. Niestety, większość kompaktów zasilają nietypowe ogniwa firmowane przez danego producenta. Moda na zasilanie cyfrówek popularnymi "paluszkami" chyba bezpowrotnie odeszła.

Premier DS-8330

Kompakt z zaawansowanymi ustawieniami manualnymi w przystępnej cenie.

Dobre wyniki testów w połączeniu z dużymi możliwościami usytuowały niewielki kompakt DS-8330 na czele stawki niniejszego rankingu.

Aparat dysponuje stosunkowo jasnym, trzykrotnym zoomem optycznym oraz ośmiomilionową matrycą CCD. Pozwala ona na rejestrację zdjęć, które mogą być powiększone do wymiarów 27,6 x 20,7 cm w rozdzielczości druku - 300 dpi. Podczas fotografowania użytkownik może korzystać z wszystkich zaawansowanych funkcji doboru parametrów ekspozycji (trybu manualnego oraz preselekcji) lub z programów tematycznych. Jest ich zaledwie trzy (zdjęcia portretowe, sportowe i nocne), co pozwala stwierdzić, że DS-8330 jest produktem przeznaczonym głównie dla osób posiadających większą niż podstawową wiedzę fotograficzną.

Budowa

Obudowa aparatu została wykonana z metalu. Stylistyką DS-8330 nie odbiega od swoich uboższych w piksele poprzedników. Z tyłu cyfrówki umieszczono duży, 2,5-calowy monitor LCD. Pozwala on na wygodne kadrowanie oraz podgląd wykonanych ujęć.

Jakość zdjęć

Aparat dobrze oceniliśmy za ostrość obrazu. Zjawisko aberracji chromatycznej w testowanym modelu praktycznie nie występuje - nawet na brzegach kadru nie dostrzegliśmy fioletowych czy zielonych przebarwień. Również w próbie dynamiki Premier spisał się nieźle - zarejestrował wszystkie szczegóły znajdujące się w światłach, gorzej poradził sobie w cieniach. Poziom szumów generowanych przez cyfrówkę Premiera oceniliśmy dobrze. DS-8330 poległ natomiast w próbie automatycznego balansu bieli - nie rozpoznał światła żarowego, barwiąc na żółto białe obszary kadru.

Podsumowanie

Zdjęcie w trybie makro – maksymalne powiększenie oferowane przez Premiera DS-8330.

Zdjęcie w trybie makro – maksymalne powiększenie oferowane przez Premiera DS-8330.

Aparat polecamy wszystkim, którzy chcą i potrafią wykorzystywać możliwość sterowania przysłoną i czasem. Entuzjaści programów profilowanych mogą być DS-8330 nieco rozczarowani. Siłą nowego Premiera jest dobra relacja liczby zaawansowanych funkcji i jakości rejestrowanego obrazu do ceny.

Cena 1399 zł

Rozdzielczość 3264 x 2448 (8 MP)

Ogniskowa 36-108 mm

Światło obiektywu 1:2,8-4,8

Formaty zapisu JPEG, TIFF

Czułość 50/100/200/400

Karta pamięci SD

Waga 150 g

Wymiary 91 x 57 x 27 mm

Fujifilm FinePix F10

Kompakt, który pozwala na fotografowanie z czułością 1600 ISO.

Fujifilm proponuje niewielki aparat kompaktowy wyposażony w nowej, piątej już generacji matrycę Super CCD o rozdzielczości 6 MP. Sensor ten charakteryzuje się oktagonalnym kształtem fotokomórek. Rozwiązanie to pozwala na gęstsze rozmieszczenie poszczególnych detektorów, przez co umożliwia rejestrację obrazu nieco lepszej ostrości w porównaniu z matrycami "konwencjonalnymi".

Finepix F10 może rejestrować obrazy z niespotykaną w tej klasie cyfrówek czułością 1600 ISO. Choć nie są one pozbawione szumów, to poziom zakłóceń jest porównywalny do tego, jaki powstaje na zdjęciach z konkurencyjnych kompaktów wykonanych przy ustawieniu maksymalnej czułości.

Aparat wyposażono w trzykrotny zoom optyczny 36-108 mm. Obiektyw w połączeniu ze sporymi możliwościami matrycy spisuje się całkiem nieźle - test ostrości wypadł pomyślnie.

W teście balansu bieli Finepix F10 spisał się słabo. Niestety, aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany i nie pozwala na kontrolowanie ustawień przysłony i czasu.

Cena 1699 zł

Rozdzielczość 2848 x 2136 (6 MP)

Ogniskowa 36-108 mm

Światło obiektywu 1:2,8-5,0

Formaty zapisu JPEG

Czułość 80/100/200/400/800/1600

Karta pamięci xD

Waga 156 g

Wymiary 92 x 58 x 27 mm


Zobacz również