Stary, poczciwy FTP

Dla większości użytkowników Internet to głównie WWW, e-mail, chatroomy czy sieci P2P. Wszystkie te usługi mają, oczywiście, swoje zalety i wady, ale gdy postanowisz udostępnić pliki konkretnej osobie, niezastąpiony okaże się stary, poczciwy FTP.

Dla większości użytkowników Internet to głównie WWW, e-mail, chatroomy czy sieci P2P. Wszystkie te usługi mają, oczywiście, swoje zalety i wady, ale gdy postanowisz udostępnić pliki konkretnej osobie, niezastąpiony okaże się stary, poczciwy FTP.

File Transfer Protocol (protokół przesyłania plików) jest jednym z najstarszych protokołów internetowych. Do tej pory przetrwał bez większych zmian, co dobitnie świadczy o jego uniwersalności. Oczywiście wprowadzano do programów obsługujących FTP (czyli do serwerów i klientów) pewne modyfikacje i nowe funkcje (np. nawiązywanie szyfrowanych połączeń z wykorzystaniem SSL), ale sama filozofia FTP praktycznie się nie zmieniła.

Do korzystania z FTP konieczne jest oprogramowanie dwojakiego rodzaju: serwer i klient. Najprostszy rodzaj klienta FTP, niemający praktycznie żadnej dodatkowej funkcji i w dodatku bardzo niestabilny, "zaszyty" został w Internet Explorerze. Jest poza tym bardzo wiele specjalizowanych klientów FTP, ale w tym artykule zajmiemy się programami działającymi po przeciwnej stronie łącza i umożliwiającymi udostępnianie zasobów lokalnego komputera innym użytkownikom Sieci. Mowa oczywiście o serwerach FTP.

Zwykle serwery kojarzą się z superwydajnymi i superdrogimi komputerami, które mogą obsługiwać wyłącznie osoby o odpowiednich umiejętnościach. Są to jednak zwykłe (choć przeważnie nieco bardziej wydajne) maszyny, dopóki nie zostanie w nich zainstalowane oprogramowanie serwerowe, np. serwer WWW, pocztowy, newsowy czy najbardziej nas interesujący - serwer FTP.

Wybór jest spory

Internauci chcący zainstalować w swoim komputerze serwer FTP nie muszą się martwić o oprogramowanie. Aplikacji tego typu jest naprawdę mnóstwo, w tym bardzo dużo bezpłatnych, choć oferujących naprawdę wiele pożytecznych funkcji.

Te zaś, za które trzeba zapłacić, możesz z kolei kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze (zwłaszcza jeśli nie zamierzasz wykorzystywać swojego serwera w celach komercyjnych). Pozostaje zatem wybór aplikacji najodpowiedniejszej do twoich potrzeb. Postaramy się w tym pomóc, przedstawiając dziesięć najpopularniejszych i najciekawszych serwerów FTP.

BulletProof FTP Server 2.15

Liczba pojawiających się na ekranie informacji trochę deprymuje, ale obsługa BulletProof FTP Servera nie powinna nikomu przysporzyć większych problemów.

Liczba pojawiających się na ekranie informacji trochę deprymuje, ale obsługa BulletProof FTP Servera nie powinna nikomu przysporzyć większych problemów.

Jeden z najpopularniejszych serwerów FTP. Co ciekawe, jego popularność nie wynika wcale z największych możliwości ani z niskiej ceny (jest jednym z droższych programów tego typu). Być może, powodem jest to, że internauci bardzo lubią BulletProof FTP, czyli klienta FTP.

Nie oznacza to jednak, że BP FTP Server nie jest wart polecenia, ale za te pieniądze (koszt licencji dla pojedynczego użytkownika wynosi 30 dol.) można oczekiwać czegoś więcej. Do poważniejszych wad aplikacji należy zaliczyć brak możliwości zdalnego zarządzania serwerem czy nawiązywania bezpiecznych połączeń z wykorzystaniem standardu SSL.

Poza tym jednak BP na pewno zalicza się do czołówki serwerów FTP. Mnogość opcji, łatwość konfiguracji oraz ogromne możliwości analizowania i logowania ruchu lokują go w czołówce tego rodzaju aplikacji.

Cerberus FTP Server 2.0

Program bezpłatny, ale nawet jako taki nie wytrzymuje konkurencji z BulletProofem, nie wspominając już o innych freeware'owych serwerach, oferujących zwykle dużo więcej funkcji. Po uruchomieniu aplikacji rzuca się w oczy ponury, nieczytelny interfejs i bardzo skromna liczba dostępnych opcji. Program nie pozwala nawet na tak, wydawałoby się, oczywiste operacje, jak ustalanie tzw. Ratio (czyli narzucenie użytkownikowi obowiązku skopiowania określonej ilości danych na serwer, aby mógł rozpocząć pobieranie z niego - zwykle Ratio określane jest przez stosunek danych umieszczonych na serwerze do danych pobieranych, np. 1:2) lub ograniczanie dopuszczalnej prędkości transferu danych.

Dodatkowym minusem może być to, że Cerberus domyślnie udostępnia użytkownikom łączącym się z serwerem dysk C komputera, na którym został zainstalowany. Początkujący lub roztargniony administrator Cerberusa łatwo może to przeoczyć i udostępnić nieautoryzowanym użytkownikom dane kluczowe dla funkcjonowania systemu.

CesarFTP 0.99g

Program bezpłatny, jednak znacznie lepszy od Cerberusa. O zdecydowanej przewadze Cesara decydują przede wszystkim możliwości zdalnego zarządzania serwerem, ograniczania transferu i ustalania Ratio oraz Quota (maksymalna wielkość, jaką może osiągnąć dany folder).

Pozytywne wrażenie robi także moduł statystyczny, wyświetlający aktualizowane w czasie rzeczywistym wykresy prędkości pobierania plików przez użytkowników oraz dość szczegółowe statystyki. Całość uzupełnia dość przydatna funkcja uruchamiania serwera jako usługi systemowej (tylko w Windows 2000 i XP).

EFTP 2.0.6

Bardzo ciekawy program, łączący funkcje serwera i klienta FTP (dzięki temu może nawet połączyć się sam ze sobą...). I nie jest to jedyna zaleta EFTP - jako jeden z nielicznych serwerów potrafi nawiązywać połączenia szyfrowane (za pomocą kluczy RSA o długości nawet 2048 bitów). Poza tym oferuje większość standardowych funkcji, takich jak Ratio czy ograniczenie prędkości przesyłu danych. Zaletą są też dość rozbudowane funkcje generowania dzienników.

Jedną z nielicznych wad EFTP jest natomiast niezbyt czytelny (przynajmniej na początku korzystania z programu) interfejs użytkownika. Ikony porozmieszczane są w sposób zmuszający do częstego "machania" myszą. Poza tym wszystkie są w jednym kolorze, co może cieszyć zwolenników ascetycznych i niezbyt kolorowych interfejsów, ale sprawia, że niewiele się różnią.

GuildFTPD 0.999.6

Stosunkowo prosty, ale dość ciekawie zaprojektowany serwer. W porównaniu z EFTP jego interfejs jest na pewno bardziej przejrzysty. Niestety, coś za coś - w Guildzie nie ma opcji nawiązywania szyfrowanych połączeń. W odróżnieniu od EFTP administrator Guilda może natomiast ustalać maksymalny rozmiar przestrzeni dyskowej dostępnej dla zasobów serwera.

Inna dostępna w Guild FTPD opcja to możliwość automatycznego banowania (czyli blokowania kont) użytkowników, którzy dobijają się do serwera, mimo że wyświetla on np. komunikat o osiągnięciu maksymalnej liczby zalogowanych użytkowników. Administrator może zadecydować, po ilu takich próbach (lub po jakim czasie) konto danego użytkownika zostanie czasowo unieruchomione.

Meteor FTP 1.2b

Oferujący niewielkie możliwości, ale dzięki temu dość łatwy w obsłudze serwer. Brakuje mu większości nawet średnio zaawansowanych opcji dostępnych w innych aplikacjach tego typu, dlatego można go polecić tylko naprawdę mało wybrednym użytkownikom. Meteor nie pozwala np. na ustalenie Ratio ani Quota, nie ma polskiego interfejsu, nie szyfruje transmisji, nie można zarządzać nim zdalnie ani ograniczać prędkości transferu danych.

Mimo tych wszystkich wad korzystanie z aplikacji jest jednak dość przyjemne, może właśnie dlatego, że nie ma zbyt wielu opcji, których błędne ustawienie mogłoby spowodować jakiekolwiek problemy w pracy serwera.


Zobacz również