Strony internetowe

Jedna z najbardziej profesjonalnych stron o formacie DVD w sieci czyli www.dvdforum.org. Serwis filmowy znanego portalu czyli www.klaps.poland.pl i wspaniały krytyk dvd mowa o www.dvd.reviewer.co.uk

!http://www.dvdforum.org

To jedna z najbardziej profesjonalnych stron o formacie DVD w sieci. Nie znajdą tu nic dla siebie miłośnicy filmów, sprzętu czy choćby muzyki. Wiele za to napisano zarówno o samym standardzie, firmach wynajdujących nowe technologie i zastosowania DVD, jak i o pracach obecnie trwających w tzw. grupach roboczych. Grafika jest dosyć prosta, ale poza tym serwisowi nie można nic zarzucić. A wręcz przeciwnie - nawigacja jest łatwa nawet dla osób nie najlepiej znających angielski. Główna część nazwana members only nas nie dotyczy (są tam takie firmy jak AIWA, AOpen, Alpine, ATI, a to tylko literka "a"), więc lepiej zajmijmy się zawartością dostępną dla przeciętnego śmiertelnika.

Na wstępie zaserwowano wyjaśnienie wielu pojęć związanych z techniką DVD, tak by nawet początkujący użytkownik nie czuł się obco. Dalej jest już nieco trudniej - zakładka "technology" odsłania dokładnie to, czego się spodziewamy. Specyfikacja techniczna, osiągi, rozważania o historii i przyszłości nośnika oraz powiązanych z nim formatach obrazu i dźwięku. Dla zainteresowanych są też warunki udzielania licencji na charakterystyczny znak DVD oraz lista konferencji - niestety, najbliższe dwie odbywają się w Tokio.

!http://www.klaps.poland.pl

Serwis filmowy znanego portalu ma także swą część płytową. Zanim wyciągnie się wnioski, warto pamiętać, że otwarcie serwisu filmowego nastąpiło całkiem niedawno, wobec czego pewne rzeczy można autorom wybaczyć.

Założeniem twórców było maksymalne ułatwienie sobie pracy (i słusznie), ale nie wiedzieć czemu zapomnieli, że płyta DVD różni się nieco od filmu w kinie albo na kasecie. I tak każdy film podzielony jest na zakładki: "o filmie", "twórcy", "aktorzy", "recenzje", "galeria zdjęć", "zwiastun". W żadnej kategorii serwisu nie ma, niestety, istotnych dla DVD-maniaków informacji, takich jak format obrazu i dźwięku czy choćby dodatki.

Wygląd samego klapsa jest typowo portalowy; u góry logowanie do kont pocztowych i wyszukiwarka Netoskop, rozsądny system nawigacyjny. Menu główne sekcji DVD dzieli się na 4 części: premiery, filmy miesiąca, zapowiedzi, baza filmów. Z rzeczy "na temat" jest jeszcze top 10 najczęściej poszukiwanych filmów.

Ciekawostką serwisu kinowego może być fakt, że np. filmy "Billy Elliot" oraz "Niezniszczalny" nie miały nawet najkrótszego opisu dwa tygodnie po premierze.

Inne stałe działy klapsa kinowego to: "przewodnik kinowy" z recenzjami prawie wszystkich filmów, "ludzie filmu", czyli filmografie najbardziej znaczących osób z branży, "wiadomości", "multimedia" - pod tą nazwą kryją się zwiastuny niektórych pozycji, "strefa zabawy", zawierająca ciekawe konkursy o tematyce filmowej, w których wygrać można gadżety od dystrybutorów, "soundtrack" zaś to informacje o ścieżkach dźwiękowych do filmów.

!http://www.dvd.reviewer.co.uk

Jak dowiemy się już ze strony startowej, serwis zawiera: wiadomości z regionów 1. i 2. aktualizowane codziennie, recenzje płyt ze stref: 0, 1, 2, artykuły, opinie, informacje o zmianie regionów, konkursy, fora dyskusyjne oraz inne informacje. Następnym krokiem w zwiedzaniu "recenzenta" jest decyzja, którym regionem jesteśmy zainteresowani. Jego wybór wpłynie na prezentowane aktualności ze świata. Ukażą się one dopiero po dwóch kliknięciach na stronach dvd.reviewer.co.uk, jednak nawet niecierpliwi poczują się wtedy usatysfakcjonowani. Estetyczny wygląd nie znaczy nic w porównaniu ze świetną zawartością serwisu. Zwykłe informacje o zapowiedziach zajmują zazwyczaj całą stronę, zawierając wszystkie interesujące dane, począwszy od kwestii technicznych, poprzez dodatki, aż po cenę (oczywiście, w Wielkiej Brytanii). Nie zapomina się nawet o krótkim streszczeniu akcji filmu. Jest naprawdę powód do zadowolenia, zwłaszcza gdy porówna się te dane z niektórymi polskimi pseudoserwisami, uznającymi za zapowiedź datę wydania i nazwę dystrybutora.

W sekcji artykułów sporo ciekawych i aktualnych wątków, np. PlayStation 2, tworzenie "Gladiatora".


Zobacz również