Symulator astronomiczny

Twórcy programu Celestia dają nam do ręki interaktywny symulator astronomiczny, dzięki któremu łatwo dostrzec piękno i ogrom wszechświata.

Twórcy programu Celestia dają nam do ręki interaktywny symulator astronomiczny, dzięki któremu łatwo dostrzec piękno i ogrom wszechświata.

Podstawowym zadaniem aplikacji jest wizualizacja ruchu ciał niebieskich. Celestia nie służy do generowania statycznych obrazów: czas płynie w niej nieustannie, a szybkość jego przepływu można regulować w szerokim zakresie. Nie jest problemem prześledzenie trwającego minuty zaćmienia Słońca, a przy tym w tym samym czasie można zobaczyć całą wieloletnią historię wyprawy sondy Cassini lub nawet dolecieć do układów gwiezdnych odległych o tysiące lat świetlnych.

Wszechświat na biurku

Program zawiera informacje o wszystkich planetach Układu Słonecznego, kilkudziesięciu księżycach i asteroidach (z odkrytą niedawno odległą Sedną włącznie), wybranych kometach oraz co bardziej znanych sondach i statkach kosmicznych, a także tysiącach najbliższych gwiazd i galaktyk. Gwiazdy, planety i duże księżyce przedstawiane są jako kule pokryte teksturami; mniejsze księżyce i planetoidy mają nieregularne, zbliżone do rzeczywistych kształty, komety zaś otaczają warkocze widoczne jedynie w okolicach Słońca. Tekstury pokrywające gwiazdy ograniczają się do kilku podstawowych (odpowiadających poszczególnym typom widmowym), ale każda z planet i każdy z księżyców ma już własną teksturę, utworzoną na podstawie dostępnych zdjęć z wypraw kosmicznych. Na obiekty można nakładać nie tylko tekstury koloru, ale także mapy normalnych. Jesteśmy w stanie zobaczyć efekty naprawdę spektakularne. Przykładowo, po ściągnięciu dodatkowych tekstur koloru i normalnych dla Księżyca możemy obserwować, jak na powierzchni satelity układ cieni rzucanych przez wzgórza i kratery zmienia się zależnie od położenia Słońca.

Podczas podróży międzygwiezdnych wyczuwa się przestrzenne rozmieszczenie każdej gwiazdy. Możliwe jest zainstalowanie dodatku zawierającego dane dotyczące ponad 2 milionów gwiazd - podróż przez taką chmurę pozostawia niezapomniane wrażenia, zwłaszcza że każda gwiazda jest opisana.

Podczas podróży

Program pozwala wybierać cele poprzez kliknięcie obiektu lub wybór nazwy z dwóch list: obiektów okołosłonecznych i gwiazd. Wygodne funkcje konfiguracji widoku i śledzenia obiektów astronomicznych gwarantują utrzymanie właściwej kompozycji kadru przez cały czas obserwacji. Dodatkową zaletą jest możliwość podzielenia okna widoku na części i niezależnej wizualizacji w każdej z nich, co pozwala obserwować to samo zjawisko z kilku punktów widzenia. Przygotowaną symulację można zapisać w postaci filmu AVI.

W celu instalacji pakietu wystarczy kliknąć plik celestia-win32-1.3.2.exe. Standardowy instalator przeprowadzi przez proces instalacji.

Instalacja dodatków zależy od konkretnego przypadku. Proces instalacji opisywany jest zwykle w załączonym w archiwum dodatku pliku readme.txt lub install.txt. Najczęściej instalacja polega na przekopiowaniu nowego pliku do któregoś z katalogów w miejscu instalacji programu. Niekiedy wymagane są jednak modyfikacje w konfiguracyjnych plikach tekstowych Celestii. Przed zmianą zawartości takich plików oraz przed nadpisaniem jakiegokolwiek innego pliku (np. tekstury) sugerujemy zawsze wykonać kopię oryginalnego pliku.

Celestia: A 3D Space Simulator, http://www.shatters.net/celestia/

Forum: http://www.shatters.net/forum/

Dodatki: Celestia Motherlode, http://www.celestiamotherlode.net/


Zobacz również