Szklane oko dla każdego

Czy najnowsze modele Creative'a są optymalnym wyborem dla osób poszukujących dobrej i niedrogiej kamery internetowej?

Czy najnowsze modele Creative'a są optymalnym wyborem dla osób poszukujących dobrej i niedrogiej kamery internetowej?

Firma Creative odnowiła swoje produkty w kilku kategoriach. Zmieniły się też kamery internetowe, bo starsze modele: WebCam Pro Ex, WebCam Pro oraz WebCam Mobile zastąpiono: WebCam NX Pro, WebCam NX oraz WebCam Notebook. Trzeba przyznać, że nie były to zmiany kosmetyczne. Podczas pisania tego tekstu dysponowaliśmy tylko modelami WebCam NX Pro oraz WebCam NX i na nich się skupimy.

Creative WebCam NX Pro

Jest to najnowszy model kamery internetowej Creative'a. Uznany za następcę WebCam Pro Ex miał trudne zadanie, bo poprzednik był naprawdę udany. Łączył szybkość działania (średnia prędkość zgrywania sek-wencji wideo w rozdzielczości od 160x120 do 358x244 odbywała się z pełną prędkością 30 klatek na sekundę) z dobrą jakością generowanego obrazu (5 punktów na 6 możliwych do zdobycia). Creative WebCam NX Pro nie jest wyposażony w matrycę CCD, ale w jej tańszy odpowiednik CMOS, co od razu odbiło się na jakości zdjęć (obie kamery dysponowały identyczną wielkością matrycy, wynoszącą 0,3 megapiksela). Sprawa się wyjaśnia, gdy porównamy ceny: WebCam Pro Ex to wydatek rzędu 320 zł, natomiast WebCam NX Pro kosztuje 220 zł.

Zadowalające wyniki w zgrywaniu sekwencji wideo (średnia prędkość oscylowała w granicach 30 klatek na sekundę przy rozdzielczości maksymalnej 358x244), jakie osiągnął WebCam NX Pro, gwarantują, że dobrze się nadaje również do wideo-konferencji. Kamera pozwala na utrwalanie zdjęć w maksymalnej interpolowanej rozdzielczości 1024x768 oraz zgrywanie sekwencji wideo w maksymalnej rozdzielczości 640x480. Jakość generowanego obrazu jest zadowalająca i przyznaliśmy za nią 4 punkty w 6-stopniowej skali. Kamera ma przycisk szybkiego wywoływania zdjęć, dołączany jest do niej przypinany mikrofon. Ostrość ustawia się ręcznie, korzystając z pierścienia zamontowanego na obiektywie. Dzięki dobrze zaprojektowanej podstawce można montować kamerę zarówno na standardowych monitorach, jak i LCD lub laptopach.

Creative WebCam NX

Creative  WebCam NX Pro

Creative WebCam NX Pro

Tańszy odpowiednik NX Pro wyposażono w matrycę tego samego typu (CMOS), ale o mniejszych rozmiarach 358x288, dlatego kamera nie generuje równie dobrego obrazu. Różnica jakości widoczna jest szczególnie w wyższej rozdzielczości (640x480). Od poziomu 358x288 rozdzielczość uzyskiwana jest metodą interpolacji, czyli programowego rozciągnięcia generowanego obrazu, co obniża jego jakość. Przyznaliśmy za nią 3 punkty w 6-stopniowej skali. Zgrywanie sekwencji wideo odbywało się ze średnią prędkością 25 klatek na sekundę w rozdzielczości 358x244.

Podobnie, jak w modelu NX Pro, na obudowie znajduje się przycisk do szybkiego wywoływania zdjęć oraz ręcznego trybu ustawiania ostrości. Podstawka umożliwia montaż kamery zarówno na standardowych monitorach, jak i cieńszych LCD lub laptopach. Creative WebCam NX nie dysponuje jednak mikrofonem.

Instalacja

Instalacja obu kamer nie nastręcza żadnych problemów. Wystarczy podłączyć je do gniazda USB i włożyć dostarczoną w zestawie płytę ze sterownikami oraz oprogramowaniem. Właściwy sterownik zostanie zainstalowany automatycznie, natomiast dodatkowe oprogramowanie trzeba zainstalować ręcznie.

Oprogramowanie

Creative  WebCam NX

Creative WebCam NX

Do obu kamer dołączane jest identyczne oprogramowanie, w którym główną rolę gra aplikacja PC-Cam Center, umożliwiająca rejestrowanie, a następnie katalogowanie obrazów i sekwencji wideo. Dodatkowo wraz z kamerami otrzymamy oprogramowanie Creative WebCam Monitor (programowy detektor ruchu), ArcSoft PhotoImpression (edycja zdjęć), ArcSoft MultimediaEmail (przesyłanie filmów i zdjęć pocztą elektroniczną).

Podsumowanie

Obie kamery dzięki dodatkowemu oprogramowaniu dysponują sporymi możliwościami. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena, przyzwoita jakość generowanego obrazu i możliwości montażu zarówno na standardowych monitorach, jak i płaskich ekranach LCD. Idealne dla wszystkich osób, które poszukują taniej i dobrej kamery.

Informacje

Creative Labs, tel. (22) 8530266

http://www.creative.pl

Cena

Creative WebCam NX Pro 230 zł

Creative WebCam NX 140 zł


Zobacz również