Szkło Gorilla Glass 5 wytrzymałe jak szafirowe

Szkło Gorilla Glass 5 (Project Phire) ma być ponoć tak samo odporne na zarysowania jak szafirowe szkło.

Przed premierą smartfona iPhone 6 głośno było o wyjątkowo wytrzymałym szafirowym szkle, które miało zabezpieczać jego ekran. Podczas premiery urządzenia (i jego większego "brata" iPhone 6 Plus) przekonaliśmy się jednak, że Apple nie zdecydowało się na jego wykorzystanie.

Gdyby szafirowe szkło trafiło do iPhone'a 6 stanowiłoby element dający przewagę smartfonowi Apple nad "androidową" konkurencją. Jego wytrzymałość na zarysowania w porównaniu do szeroko wykorzystywanego szkła Gorilla Glass miała być bowiem znacznie większa. Warto tutaj jednak wspomnieć, że wiązałoby się to prawdopodobnie ze znacznie słabszą czytelnością ekranu w jasnym oświetleniu (Raymond Soneir z DisplayMate przekonuje, że mielibyśmy do czynienia z trzykrotnie wyższym niż w przypadku wyświetlacza w iPadzie Air 2 odbiciem światła), co jednak przy wsparciu odpowiednim marketingiem (najbardziej wytrzymały smartfon na świecie!) nie miałoby dla fanboy'ów Apple aż takiego znaczenia.

Zobacz również:

Oczywiście nie można wykluczyć, że szafirowe szkło trafi do kolejnej generacji iPhone'ów. Dzisiaj wydaje się jednak, że smartfony z Androidem otrzymają mocno konkurencyjne rozwiązanie. Zapowiedziała je niedawno firma Corning. Chodzi "Project Phire", w ramach którego powstać ma szkło chroniące ekran o wytrzymałości na zarysowania porównywalnej z szafirowym szkłem.

Gorilla Glass 5, bo tak prawdopodobnie będzie się nazywała kolejna generacja szkła ochronnego firmy Corning, trafić ma na rynek jeszcze w tym roku. Być może więc pierwszym smartfonem z niego korzystającym będzie Galaxy Note 5. Jego poprzednik korzystał bowiem jako jeden z pierwszych z Gorilla Glass 4


Zobacz również