Sztuka sieci

ENTROPIA 8

ENTROPIA 8

"Czego to człowiek nie wymyśli?" To pytanie przyszło mi na myśl, gdy po raz pierwszy zobaczyłem serwer Enrophy 8 (http://www.entropy8.com). Jest to jeden z najbardziej intrygujących i inspirujących seriwsów, jakie napotkałem podczas pięciu lat buszowania w Sieci. Intrygująca jest zwłaszcza niezwykła szata graficzna strony. Jej autorka, Auriea Harvey, twierdzi, że w swoich pracach pragnie "łączyć piękno z technologią". Niezależnie od tego, czy tworzy dzieła dla własnej przyjemności, czy też pracuje na zlecenie, jest to podstawowa zasada, zgodnie z którą działa. Auriea Harvey studiowała rzeźbę, ale dopiero teraz robi "rzeczy, które sprawiają najwięcej radości".

MUZEA ITALII

Ponad 3 tys. włoskich muzeów opisali autorzy serwera Musiei On-line (http://www.museionline.com/) - włoska grupa informacyjna AdnKronos i Microsoft Italy. Na stronach WWW znajdziemy podstawowe informacje o każdym muzeum oraz wystawianej w nim kolekcji, ale także godziny otwarcia czy ceny biletów. Sławniejszm, jak np. Galerii Uffizi, poświęcono więcej miejsca, opisując dokładnie historię powstania czy okres, z którego pochodzą najciekawsze dzieła sztuki - w tym przypadku XIII ("duecento"), XIV ("trecento") i XVI wiek ("cinquecento"). Niestety, znaczne bogatsza, zwłaszcza w informacje o aktualnych wydarzeniach, ale także zdjęcia, jest wersja włoska serwera.

MYTHOPEIA - TWORZENIE MITÓW

Poza granicami poznanych "ziem", wśród nierozpoznanych terytoriów Internetu odnaleźć można dziwny, nowy świat - Mythopeię. Jak twierdzą autorzy, pomieszano w nim elementy starożytne z ultranowoczesnymi, dlatego też serwis przeznaczony jest zarówno dla kochających sztukę, jak i technologię. Fotografie Suzy Scalora mają stanowić drzwi do innego wymiaru, nowej rzeczywistości. Tymi słowami autorzy serwera http://www.myth.com/ zachęcają do odwiedzenia własnych stron WWW. Zaludniają je święci i przeklęci, nieśmiertelni i postacie z bajek. Jak sugeruje nazwa, serwer poświęcony jest mitom i ich bohaterom.


Zobacz również