Szu - szu

Szu pochodzi od szuler i szu jest w słowie oszust. Szu jest w szubiennicy, na szu się zaczyna szubrawiec, szuja, szumowina. Szus to jest zjazd na nartach ale równie dobrze można powiedzieć, że to jest jakiś bardzo szybki numer.

Szu pochodzi od szuler i szu jest w słowie oszust. Szu jest w szubiennicy, na szu się zaczyna szubrawiec, szuja, szumowina. Szus to jest zjazd na nartach ale równie dobrze można powiedzieć, że to jest jakiś bardzo szybki numer.

Można też szurać, szumieć, szufladkować oraz oczywiście szukać. Szukać miłości oraz szukać kasy. Słowem "Wielki Szu" to jest tytuł idealny: ma w sobie egzotyczne, mandaryńskie dostojeństwo, ma w sobie tęsknotę za wyższą formą życia, ma w sobie bezprawie ale bezprawie urocze oraz lekkie, jeśli nawet na skutek swych występków szubrawiec zawiśnie na szubiennicy, dyndał tam będzie z wdziękiem.

Jacy przestępcy budzą sympatię, uznanie a w porywach nawet podziw? Da się to powiedzieć w punktach.

1) Przestępcy - wirtuozi. Gość musi być człowiekiem kunsztu, artystą w swoim na przykład złodziejskim rzemiośle. Łomotnąć kogoś kijem bejsbolowym i zabrać mu portmonetkę to sztuka nie budząca uznania, to bełkot budzący wstręt. Uznanie budzi namysł, intelektualna perfidia oraz opuszki palców subtelnie sunące wzdłuż kasy pancernej lub wzdłuż talii kart.

2) Przestępcy pracujący a nawet - tak jest - przestępcy pracoholicy. Nie budzi uznania przestępcze lenistwo oraz takie przestępcze zarabianie pieniędzy, które polega na nic nierobieniu i które nie robienie niczego ma na celu. Uznanie budzi przestępcza orka,staranne planowanie i sumienne wykonywanie kolejnych skoków, mordercza harówka od świtu do nocy, szukanie ofiar, męczące ucieczki, nie gnuśne leżenie dopołudnia w łóżku a nieustanne przemierzanie kraju i szalbierczy trud. Przestępca musi być człowiekiem pracy. Nietypowej i niekonwencjonalnej ale pracy.

3) Przestępca mieć musi inne, pozytywne wcielenia. Przestępca podoba się publicznośći jeśli poza byciem przestępcą bywa też na przykład wzorowym ojcem, mężem, synem, głową rodziny. Legendarny Zdzisław Najmrodzki był legendarny także przez swój sławny kult matki. O rozmaitych uprawiających intensywną politykę prorodzinną ojcach chrzestnych nie ma co wspominać.

4) Przestępcy przystojni. Wiadomo: przystojny gangster - dżentelmen budzi na ogół cieplejsze uczucia od upiornego karła, który jest w dodatku seryjnym mordercą.

5) Przestępcy o bujnym życiu miłosnym i erotycznym. Uznanie a niekiedy i zazadrość społeczną budzi przestęca amant, któremu panny, dziwki i mężatki ścielą się u stóp.

Jest tu zapewne jeszcze wiele innych punktów ( a także podpunktów) do wyliczenia ale poprzestaję na tych pięciu. W końcu Jan Nowicki wymienione warunki spełnia i spełnia też warunki niewymienione. Wielki Szu to jest rzadki przypadek kiedy magnetyzm aktora idealnie splata się z napisaną dlań rolą, kiedy fikcyjna postać zyskuje - jedyne zdawać by się mogło - ucieleśnienie. I to ucieleśnienie realizuje się w każdym detalu. Na przykład: czy można sobie wyobrazić Wielkiego Szu bez kapelusza? Nie, nie można. Od czasu tego filmu Jan Nowicki jął nosić kapelusz i jął nosić kapelusz tak - rzekłbym - organicznie, że obecnie - prawie, prawie - niepodobna wyobrazić sobie Jana Nowickiego bez kapelusza. Czyli mamy tu klasyczny przypadek tajemniczego splotu sztuki i życia i ich wzajemnych oddziaływań. Wielki Szu był jak Janek Nowicki. Ale teraz Janek Nowicki jest trochę jak Wielki Szu. Są też w tym filmie cienie innych aktorskich wcieleń Janka, są tu, tak jest, cienie postaci Dostojewskiego. W końcu nie kto inny a Fiodor Michajłowicz Dostojewski jest autorem kasycznej powieści o hazardzie pod tytułem:"Gracz". O takich sprawach niezręcznie mówić bo jest w nich jakaś belferska tonacja ale warto pamiętać: utwór staje się kultowy nie tylko dlatego. że w roli głównej jest budzący namiętność w kobietach i wirtuozersko tasujący karty gwiazdor. Utwór staje się kultowy także wtedy jak ma wpisane w swą substancje pewne klasyczne, odwieczne a nawet mitologiczne wzorce. I to być może powinien być pierwszy punkt: przestępca podoba się jak jest jak Janosik, jak Arsen Lupin, jak Robin Hood. Albo jak Wielki Szu.


Zobacz również