Szukaj sprytniej

Sprawne mechanizmy wyszukiwania to klucz do efektywnej pracy w Internecie. Firefox może się pochwalić szybko rosnącą liczbą dodatków, które to wyszukiwanie skutecznie wspomagają.

Sprawne mechanizmy wyszukiwania to klucz do efektywnej pracy w Internecie. Firefox może się pochwalić szybko rosnącą liczbą dodatków, które to wyszukiwanie skutecznie wspomagają.

Konkurencja jest motorem postępu - zapomnieli o niej chyba programiści z Microsoftu, co skrzętnie wykorzystali inni, bijąc lidera w jednej z kluczowych kategorii oprogramowania. Internet Explorerowi zawdzięczam wiele lat przyjemnej i wygodnej obecności w Internecie - przeglądarka Microsoftu w pewnym momencie zostawiła w tyle Navigatora i przez długi czas wiodła prym w technicznym wyścigu przeglądarek. Jak bardzo faktyczny monopol szkodzi rozwojowi, wykazali jednak programiści Internet Explorera, którzy najwyraźniej zasnęli nad swoim produktem - paradoksalnie właśnie w momencie, gdy światowa sieć została zalana spamem, trojanami, wirusami, złośliwymi kodami wszelkiej maści, z których część przedostaje się do naszych komputerów właśnie przez przeglądarki. Od kilku lat nie doczekaliśmy się żadnych istotnych udoskonaleń, a ostatnie zmiany, zaaplikowane w ramach Windows Update, są w tym kontekście raczej umiarkowane, natomiast pod względem ergonomii wręcz znikome.

Konkurencja w tym czasie nie spała i nie tylko rozwijała silniki renderujące strony WWW, ale i udoskonalała interfejs, techniki nawigacji, rozmaite drobiazgi, które znakomicie zwiększają wygodę użytkowania przeglądarki. O ironio, robiły to nawet firmy rozwijające swoje programy oparte na komponencie Internet Explorera. Jak widać, wszystko jest kwestią podjęcia odpowiedniej decyzji, a nie pochodną trudności technicznych.

Pole wyszukiwania po zainstalowaniu Search button.

Pole wyszukiwania po zainstalowaniu Search button.

Dzisiejsza przeglądarka to nie tylko dobrze naoliwiony silnik, ale i ergonomia - przeglądanie stron w panelach, foldery z zakładkami, konfigurowanie interfejsu, wbudowana obsługa kanałów RSS (zdeklarowanemu "czytaczowi" trudno się już bez niej obejść, bo ruszyła prawdziwa lawina tych kanałów). Rozmaite mechanizmy wyszukiwania danych w Sieci to narzędzia, bez których nie sposób sobie wyobrazić pracy.

Przykro to stwierdzić, ale Internet Explorer jest już w tym kontekście po prostu prymitywny i niewygodny. Oczekiwania rosną, a doświadczenia z użytkowania Opery i Firefoksa bardzo zwiększają wymagania internautów. Program firmy Opera Software jest może trochę zbyt skomplikowany w obsłudze, ale dzisiaj absolutnie przewyższa funkcjonalnością produkt Microsoftu. Firefox z kolei bije konkurencję doskonałym systemem rozszerzeń, który dla dziesiątek programistów z całego świata stał się okazją do popisywania się pomysłowością, wyprzedzającą nawet oczekiwania użytkownika. Te maleńkie programy, liczące czasem jedynie kilka-kilkanaście kilobajtów, znakomicie upraszczają i przyspieszają wiele rutynowych czynności.

Context Search ułatwia znalezienie zaznaczonego wyrazu.

Context Search ułatwia znalezienie zaznaczonego wyrazu.

Właśnie otwartość na rozszerzenia (ang. extensions) jest jedną z najbardziej atrakcyjnych cech tej przeglądarki - zwykły użytkownik znajdzie wiele przydatnych drobiazgów, gotowych do działania, a "szperacz" będzie potrafił przystosować część z nich do własnych potrzeb, czego przykładem są niektóre opisywane tutaj narzędzia do wyszukiwania informacji w Internecie.

Każdy użytkownik Firefoksa powinien zapisać sobie dwie ważne zakładki:

Mozilla update - http://addons.update.mozilla.org

Polska Baza Rozszerzeń - http://www.mozillapl.org/projekty/Dodatki

Warto też czasem zaglądać bezpośrednio na autorskie strony rozszerzeń, gdzie pojawiają się aktualne wersje programów.

Pod pierwszym adresem znajduje się centralna baza rozszerzeń z programami do rozmaitych wersji Firefoksa, pod drugim - składnica polskich tłumaczeń.

Własna wyszukiwarka Firefoksa

Rozszerzenie ConQuery łatwiej skonfigurować niż Context Search.

Rozszerzenie ConQuery łatwiej skonfigurować niż Context Search.

Firefox jest dostarczany ze specjalnym polem wyszukiwania, w którym znajduje się definicja wyszukiwarki Google. Aby znaleźć ciąg znaków, należy wpisać go w to pole i nacisnąć klawisze [Enter]. Mechanizm warto jednak uzupełnić o trzy dalsze elementy, które znacznie usprawnią jego działanie.

Pod adresem http://www.pikey.me.uk/mozilla/?extension=sb znajdziesz rozszerzenie Search Button, które dodaje przycisk Search do pola wyszukiwania. Zainstaluj rozszerzenie, zrestartuj przeglądarkę i wybierz polecenie Widok | Paski narzędzi | Dostosuj. W oknie Dostosuj pasek narzędziowy znajdź ikonę przycisku Search i przeciągnij ją na pasek narzędzi, obok pola wyszukiwania.

Nowy przycisk pozwoli uruchamiać wyszukiwanie kliknięciem myszy, co jest o tyle istotne, że gdy na liście wyszukiwarek pojawi się więcej mechanizmów, nie trzeba będzie za każdym razem najpierw wybierać myszą wyszukiwarki, a potem wstawiać kursor i naciskać [Enter] - zmiana wyszukiwarki i uruchomienie szukania wymaga jedynie użycia myszy.

Kolejne usprawnienie to właśnie rozszerzenie listy wyszukiwarek. Ich definicje (pliki z rozszerzeniem .src) są umieszczane w podkatalogu Searchplugins głównego katalogu Firefoksa.

Setki gotowych definicji znajdziesz w serwisie Mycroft ( http://mycroft.mozdev.org/download.html ), do którego dostęp masz bezpośrednio po wybraniu polecenia Dodaj wyszukiwarkę, po rozwinięciu listy wyszukiwarek.

Z kolei w Polskiej Bazie Rozszerzeń znajduje się odsyłacz Wyszukiwarki, gdzie znajduje się kilkanaście szczególnie przydatnych wtyczek, jak główne polskie wyszukiwarki, encyklopedie, Polska Biblioteka Internetowa i inne. Wystarczy kliknąć żądaną wtyczkę i w oknie Dodaj wyszukiwarkę potwierdzić chęć zainstalowania. Nowa definicja natychmiast pojawia się na liście wyszukiwarek.

Warto też polecić nową wtyczkę z wyszukiwarką Answers.com (serwis GuruNet), która udostępnia w języku angielskim gotowe definicje i opisy encyklopedyczne szukanych haseł, dysponując bazą dziesiątków rozmaitych serwisów informacyjnych - http://www.answers.com/main/download_answers.jsp .

Googlebar doskonale ''udaje'' wtyczkę do Internet Explorera.

Googlebar doskonale ''udaje'' wtyczkę do Internet Explorera.

Co interesujące, można samodzielnie sporządzić dowolne definicje, gdyż plik z definicją jest plikiem tekstowym, mającym specjalną składnię. Znając definicję wiersza Action w jakiejś wyszukiwarce internetowej, można utworzyć własną wtyczkę. Składnia jest opisana na stronie http://mycroft.mozdev.org/contribute.html , zatem dociekliwy użytkownik będzie mógł sporządzić własne mechanizmy, a nawet podzielić się nimi z innymi, wysyłając je do administratora Polskiej Bazy Rozszerzeń.

Po zainstalowaniu rozmaitych definicji otrzymujemy całą listę dostępną po rozwinięciu pola wyszukiwania.

Trzecim usprawnieniem jest rozszerzenie Context Search, które znajdziesz w Mozilla update, w sekcji Search Tools. Po zainstalowaniu i restarcie przeglądarki wszystkie definicje wyszukiwarek będą dostępne nie tylko w polu wyszukiwania, ale i po zaznaczeniu blokiem dowolnego wyrazu na stronie, a następnie wybraniu wyszukiwarki w rozwijanym polu przy poleceniu Znajdź w Internecie.

Jak widać, oryginalny mechanizm wyszukiwania w Firefoksie zyskuje znacznie na sprawności dopiero po zainstalowaniu tych kilku dodatkowych drobiazgów.

ConQuery

Alternatywą dla rozszerzenia Context Search jest ConQuery, w angielskiej wersji językowej (w Mozilla update). Rozpoznaje ono wszystkie definicje wyszukiwarek zainstalowane w podkatalogu Searchplugins i dokłada do menu kontekstowego myszy rozwijane polecenie Query to, zawierające listę tych wyszukiwarek.

ConQuery jest nawet o tyle sprawniejszym narzędziem, że zawiera dodatkowe opcje (dostępne w oknie dialogowym Rozszerzenia), pozwalające wybrać zestaw wyszukiwarek, określić docelowe miejsce wyników wyszukiwania (np. nowy panel z fokusem, nowe okno bez fokusu) oraz włączyć lub wyłączyć polecenie z menu kontekstowego. Ciekawym rozwiązaniem w opcjach jest też wyselekcjonowanie z tego menu samej listy wyszukiwarek, dostępnej po uzupełniającym naciśnięciu klawisza [Ctrl] lub [Shift].

Wybór należy do użytkownika, którego wygoda jest tu decydującym kryterium.


Zobacz również