Szwajcarski scyzoryk

Szybkie powiększanie się kolekcji cyfrowej muzyki powoduje, że zaczynamy szukać programu, który poza przyjemnością słuchania, pozwoli na jej efektywną organizację.

Szybkie powiększanie się kolekcji cyfrowej muzyki powoduje, że zaczynamy szukać programu, który poza przyjemnością słuchania, pozwoli na jej efektywną organizację.

Virtuosa Gold Edition to program typu "wszystko w jednym". Skojarzenie ze szwajcarskim scyzorykiem jest na miejscu, tym bardziej że producent, firma FunVibes, pochodzi właśnie z tego kraju. Program zajmuje się kompleksową obsługą muzyki w domowym komputerze PC. Potrafi skopiować muzykę z kompaktu, a następnie skompresować ją do formatów MP3 i WMA, oczywiście odtwarzać oraz nagrywać płyty CD-Audio. Radzi sobie również z wyświetlaniem filmów m.in. w standardach MPG oraz DivX. Takie rozwiązanie odpowiada wielu osobom, ponieważ nie muszą szukać kilku oddzielnych aplikacji, inni z kolei narzekają na jakość takich kombajnów.

Bez trudu możesz obsługiwać program za pomocą dolnego paska ikon.

Bez trudu możesz obsługiwać program za pomocą dolnego paska ikon.

Virtuosa sprawia pozytywne wrażenie. Czas wczytywania aplikacji jest krótki, interfejs zajmuje cały ekran. Uwagę przyciągają estetyczne, półprzezroczyste okienka. Każde z nich ma określoną funkcję, wszystkie obsługuje się za pomocą paska ikon, który umieszcza się w dowolnej części ekranu. Wygląd całości dopasować można do swojego gustu dzięki obsłudze skórek. Obsługa programu jest oparta w dużej mierze na technologii przeciągania.

Posłuchać

Sterowanie odtwarzaniem muzyki odbywa się analogicznie do innych narzędzi tego typu. Obsługiwane są wszystkie główne typy plików (OGG i AC3 za pomocą dodatkowych wtyczek). Każdy dodawany jest do tzw. bazy muzyki. Pliki mogą być odtwarzane z płynnym przejściem (crossfading), którego czas trwania jest do ustalenia. Ciekawostka to funkcja wyświetlająca okładkę aktualnie odtwarzanego albumu (pobiera grafikę osadzoną w niektórych plikach). Słuchanie umilają efektowne wizualizacje, które można wyświetlić nie tylko w oknie, lecz także na całym ekranie lub w tle (tak jak tapetę na pulpicie), co wygląda bardzo efektownie. Dodatkowe wtyczki wizualizacyjne są do ściągnięcia ze strony producenta. Jakość odtwarzanego dźwięku jest dobra, brak jednak na razie wtyczek dających złudzenie dźwięku przestrzennego czy podbijających basy.

Uporządkować

Organizacja muzycznej kolekcji to mocna strona programu. Pliki w bazie można sortować na bardzo wiele sposobów, takich jak czas trwania utworu, rodzaj pliku, gatunek muzyczny, rok produkcji. Jeśli brak odpowiednich informacji w poszczególnych plikach, to łatwo je uzupełnić dzięki wygodnemu edytorowi tagów ID3, w plikach MP3 i tagów WMA. Edycja danych o wielu plikach nie nastręcza trudności, bo program przejmuje część funkcji aplikacji służących do hurtowej zmiany informacji. Bardzo wygodne jest zarządzanie listami odtwarzania. Można ich utworzyć dowolnie wiele, a każda jest reprezentowana przez oddzielne okno na ekranie. Odrębny moduł, wyglądający jak kartoteka, grupuje wszystkie listy odtwarzania i pozwala na bardzo prostą nawigację między nimi. Porządki ułatwia również opcja Intro, która odtwarza tylko pierwsze kilka sekund utworu. W dużej muzycznej kolekcji bardzo przydaje się opcja wyszukiwania plików, obsługująca operatory logiczne AND i OR. Program pozwala także na wygodne przeglądanie informacji o płytach CD użytkownika, grupując wszystkie kiedykolwiek odtwarzane w programie kompakty w oddzielnym oknie.

Zorientować się w tylu elementach widocznych jednocześnie na ekranie nie jest, wbrew pozorom, tak trudno. Każde okno może być dowolnie skalowane, widać, co i gdzie się znajduje, ponieważ są półprzezroczyste, automatycznie można je rozmieścić kaskadowo.

Przegrać

Virtuosa umożliwia tzw. ripowanie, czyli przegrywanie płyt CD do komputera, a następnie ich konwersję na wybrany format. Cały proces przebiega sprawnie i bardzo szybko, a pliki wynikowe MP3 charakteryzują się dobrą jakością, ponieważ wykorzystywany jest licencjonowany kodek z laboratoriów Fraunhofera (tam powstał format kodowania MPEG1 Layer 3). Dotarcie do opcji konwersji nie jest jednak takie proste, bo wymaga zaznaczenia ścieżek do przegrania (niewygodne to, jeśli chcemy po prostu skonwertować całą płytę), w innym wypadku funkcja konwersji jest nieaktywna. Przegrane pliki mogą automatycznie trafić do bazy muzyki.

Nagrać

Nagrywanie płyt jest bardzo proste, polega tylko na dodaniu plików do okna związanego z wypalaniem oraz naciśnięciu przycisku Nagraj. Jest opcja wyrównania poziomu głośności między plikami (chociaż umieszczona w zupełnie innym miejscu niż moduł do nagrywania). Bardzo brakuje możliwości ustalenia przerw między utworami.

Jedne funkcje programu opracowane są lepiej, inne troszkę gorzej, generalnie jednak Virtuosa spełnia swoją funkcję. Będzie dobrym wyborem dla tych, którzy nie mają czasu ani ochoty na poszukiwania kilku programów spełniających wszystkie ich wymagania dotyczące obsługi cyfrowej muzyki. Producent zapewnia, że zakup programu gwarantuje dożywotnie uaktualnienia.

Informacje http://www.virtuosa.com

Cena ok. 40 euro


Zobacz również