TDK 8x DVD Writer 880N

Pierwsza nagrywarka z zapisem 8x/4x na obu formatach DVD nie bije rekordów wydajności.

Pierwsza nagrywarka z zapisem 8x/4x na obu formatach DVD nie bije rekordów wydajności.

Napęd TDK 8x DVD Writer 880N umożliwia nagrywanie z prędkością 8x na nośnikach R i 4x na RW zarówno w przypadku formatu "plus", jak i "minus". Jednak, jak to zwykle bywa w pionierskich napędach optycznych, problemem są odpowiednie nośniki. Zapis 8x na DVD+R udało nam się osiągnąć wyłącznie na krążkach Verbatim DataLifePlus 8x. Napęd nie mógł uzyskać maksymalnej szybkości na płytach 4x Plextora i Ricoha, które pozwalały na zapis 8x w nagrywarkach Plextora i Lite-Ona.

Lecz nawet użycie certyfikowanego nośnika DVD+R 8x nie zapewniło urządzeniu TDK sukcesu w rywalizacji: operację zapisu na +R wolniej wykonał jedynie Sony DRU-530A.

Minus na plus

TDK 8x DVD Writer 880N

TDK 8x DVD Writer 880N

Miłym zaskoczeniem był natomiast test zapisu na płytach -R, ponieważ TDK bez trudu uzyskał prędkość 8x na nośnikach 4x TDK i Verbatim DLP Printable, kończąc operację w tym samym czasie, co na krążkach +R.

W nagrywaniu płyt RW napęd TDK nie wypadł rewelacyjnie. Czas kopiowania danych na nośniki +RW okazał się przeciętny w porównaniu do urządzeń Lite-Ona czy Sony, zaś brak płyt -RW 4x powoduje, iż dostępna prędkość maksymalna w tym formacie to wciąż 2x. Na dodatek nagrywarka TDK jest wyraźnie wolniejsza od rywali w kopiowaniu na -RW 2x.

TDK 880N nie jest też, niestety, demonem szybkości w zapisie CD-RW: 32x dla CD-R (strategia strefowa Z-CLV) i 16x dla CD-RW to wartości niższe niż u rywali.

Na szczęście napęd TDK ma inne zalety: pełny pakiet oprogramowania Nero 6.0 Suite wraz z książką-przewodnikiem wydawnictwa Mikom, a przede wszystkim bardzo atrakcyjną cenę.

Informacje TDK Polska, tel. (22) 6680140, http://www.tdk.pl

Cena 798 zł


Zobacz również