Tablety dla grafików

Tablet graficzny to dla grafików nieodzowne narzędzie pracy. W Polsce obecnych jest tylko dwóch poważnych dostawców tabletów graficznych. Przetestowaliśmy dostępne modele tych urządzeń.

Tablet graficzny to dla grafików nieodzowne narzędzie pracy. W Polsce obecnych jest tylko dwóch poważnych dostawców tabletów graficznych. Przetestowaliśmy dostępne modele tych urządzeń.

Tablet jest urządzeniem do najbardziej precyzyjnego wprowadzania graficznych danych do komputera. Na tabliczce piórkiem lub specjalną myszą wskazujemy pozycję komputerowego kursora. Funkcjonuje on jak mysz komputerowa, tzn. działa jak jej kursor, ale ma o wiele więcej funkcji.

Są to generalnie urządzenia dla grafików lub inżynierów, ale ich prostsze modele znajdują zastosowanie także w domu, szczególnie wiele radości mogą sprawić dzieciom.

Często wykorzystywane są także przez uczniów szkół plastycznych.

Dzieli się je na dwie kategorie - graficzne i inżynierskie (do rysunku technicznego). W obu tych kategoriach tabliczka jest praktycznie taka sama, różne jest jej standardowe wyposażenie - urządzenie wskazujące i oprogramowanie. Tablety do zastosowań inżynierskich z reguły są też większe (rozmiary dochodzą do A0+). Częste zastosowanie znajduje w nich kursor - urządzenie przypominające mysz, ale wyposażone w celownik umożliwiający precyzyjne wybranie punktu na płaszczyźnie tabletu.

Tabliczki klasyfikuje się według kilku parametrów - pola obszaru roboczego, rozdzielczości podawanej jako liczba linii na cal, maksymalnej wysokości odczytu danych z piórka czy dokładności. Piórka, będące wyposażeniem większości tabletów, klasyfikuje się według ilości poziomów nacisku (większość piórek ma 512 poziomów, w niektórych modelach spotyka się 1024 poziomy, ale różnica jest tu niezauważalna).

Parametr ten nie ma zastosowania w rozwiązaniach CAD, w związku z czym nie występuje w tabletowych myszach i kursorach. Używając piórka, warto więc korzystać z programu, który umożliwi rozpoznanie siły nacisku pisaka (np. Corel Painter czy Adobe Photoshop).

Wacom czy Pentagram?

Najmniejszy tablet Wacoma, PenPartner, świetnie sprawdza się we współpracy z notebookiem.

Najmniejszy tablet Wacoma, PenPartner, świetnie sprawdza się we współpracy z notebookiem.

Na polskim rynku przyjęły się tylko dwie marki tabletów graficznych - japoński Wacom i tajwański Pentagram. Dystrybutorem tabletów Wacom jest katowicka firma KSK Dystrybucja ( listę sklepów oferujących tablety można znaleźć na stronie http://www.dystrybucja.ksk.com.pl ).

Tablety marki Pentagram sprzedaje warszawska firma Multimedia Vision ( http://www.mmv.pl ).

Na rynku inżynierskim zaś zadomowiły się tablety firmy GTCO CalComp, sprzedawane przez łódzkiego dystrybutora Agraf ( http://www.agraf.com.pl ). W ofercie są głównie modele wielkoformatowe, gdzie najmniejszy jest A4, a największy - A0+.

Na całym świecie najpopularniejszą marką tabletów jest Wacom.

Firma ta bierze także aktywny udział w rozwijaniu tej technologii - stworzyła między innymi piórka i myszy do tabletów, które nie wymagają bateryjnego zasilania, ponieważ korzystają ze zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Wacom współpracował też przy produkcji większości ekranów dotykowych, wykorzystywanych w komputerach Tablet PC. W Polsce dostępna jest pełna oferta Wacoma - modele od najmniejszego PenPartnera (obszar roboczy: 81 x 58 mm) po profesjonalne Intuos2 czy Cintiqa z tabletem wbudowanym w panel LCD. Urządzenia Wacoma są drogie, ale praktycznie bezkonkurencyjne.

Producent ten dba też o akcesoria - ma w ofercie mnóstwo różnego rodzaju piórek (symulujących działanie narzędzi malarskich) oraz myszy.

Marka Pentagram nie jest tak popularna na świecie. W Polsce tablety tej firmy mają duży udział w rynku dzięki niskim cenom - największy Pentagram kosztuje mniej niż średniej klasy Wacom. Urządzenia nie różnią się zbytnio pod względem jakości, trudno więc usprawiedliwić aż tak duże różnice w cenach.

Od czasu do czasu w sprzedaży pojawiają się tablety innych marek, np. Trust. Rzadko są to jednak profesjonalne rozwiązania, warte zainteresowania grafika.

Jak testowaliśmy

Do naszych testów wybraliśmy 7 tabletów - najważniejszych przedstawicieli obu producentów.

W przypadku Pentagramu były to wszystkie modele dostępne na polskim rynku. Oferta Wacoma jest zbyt obszerna, wybraliśmy więc po jednym modelu z każdej serii (w każdej serii urządzenia różnią się tylko wielkością, a nie jakością). Na każdym tablecie wykonaliśmy szkic rysunku (wszystkie szkice są umieszczone w odpowiednich ramkach tabletów).


Zobacz również