Tanie granie

Test zestawów komputerowych w cenie do 3500 zł

Test zestawów komputerowych w cenie do 3500 zł

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu testów zestawów komputerowych. Dotychczas opisaliśmy dwie grupy komputerów: w cenie 4000-5500 zł oraz droższe niż 6000 zł. Nadeszła więc pora zająć się najtańszą grupą komputerów: do 3500 zł.

Często bywa, iż komputer zakupiony kilka wiosen temu nie radzi sobie z najnowszymi grami czy aplikacjami, a wymiana niektórych jego elementów na nowe nie jest możliwa z powodu niekompatybilności z pozostałymi podzespołami. Jeżeli więc twój komputer z ledwością radzi sobie z uruchomieniem systemu, a zakupiona najnowsza karta graficzna nie chce poprawnie współpracować z płytą główną, być może nadszedł czas na zakup nowego sprzętu.

Co w testach?

Testom poddaliśmy dziesięć zestawów komputerowych w cenie do 3500 zł (komputer, monitor, system, dodatki). Ze względu na to, iż duża liczba czytelników prosiła nas o zamieszczenie cen komputerów bez monitora, w opisie i specyfikacji zestawów podaliśmy dwie ceny: bez monitora, obejmującą komputer, klawiaturę, myszkę i system, oraz cenę pełnego zestawu.

W przeciwieństwie do poprzednich testów, w których większość stanowiły komputery korzystające z procesorów Intela, w obecnym teście przewaga Intela nie była tak wyraźna, dzięki czemu otrzymaliśmy miłą naturze równowagę (cztery komputery z procesorami Intela i sześć z procesorami AMD).

Myśl ekonomicznie

Dane techniczne i wyniki testów komputerów

Dane techniczne i wyniki testów komputerów

Cena przetestowanych komputerów (bez monitora) nie przekraczała 3000 zł. Takie ograniczenie sugeruje, że nie są to najwydajniejsze maszyny, jednakże mogą zadowolić większość miłośników gier komputerowych. Oczywiście, przy założeniu, że zostanie zachowany zdrowy rozsądek podczas dobierania poszczególnych elementów nowego komputera.

Niestety, najdroższymi elementami komputera jest procesor i karta graficzna, a to przecież one w ogromnym stopniu wpływają na jego wydajność. Dlatego, przy takim ograniczeniu cenowym, często stajemy przed trudnym wyborem, jaki komputer wybrać: z szybszą jednostką centralną czy wydajniejszą kartą graficzną.

Przeprowadziliśmy mały eksperyment. W zwycięskim zestawie znalazł się Komputronik Geo-PC Neptun Gamer 26D/600V z procesorem AMD Athlon XP 2600+. Komputer ten wyposażono w procesor AMD Athlon XP 1700+, który przetaktowano z rzeczywistej prędkości 1467 MHz na 2075 MHz, uzyskując prędkość zbliżoną do modelu AMD Athlon XP 2600+ - rzeczywiste taktowanie 2133 MHz. Przetestowaliśmy go ponownie, chcąc sprawdzić, jaki będzie spadek wydajności tego zestawu w przetwarzaniu grafiki 3D, wymieniając procesor na AMD Athlon XP 2000+. Jak się okazuje, zmniejszenie wydajności po wymianie na wolniejszy procesor jest niewielki i dotyczy jedynie testów wykonanych w niższej rozdzielczości (1024 x 768 z 32-bitową paletą barw). W bardziej obciążających testach (w rozdzielczości 1280 x 1024 z 32-bitową paletą barw) uzyskane wyniki są praktycznie identyczne z wynikami uzyskanymi przez procesor AMD Athlon 2600+, czyli procesor o wyższym taktowaniu oraz szybszej magistrali.

Wniosek nasuwa się sam. Kupując szybszą jednostkę centralną, dopłacasz 100% (AMD Athlon XP 2000+ w wersji pudełkowej to wydatek rzędu 600 zł, natomiast Athlon XP 2600+, sprzedawany w tej samej wersji, kosztuje około 1300 zł), uzyskując niewielki przyrost prędkości w przetwarzaniu grafiki 3D, który dotyczy jedynie niższych rozdzielczości, w których karta graficzna nie jest wąskim gardłem systemu.

Chyba że postąpisz, tak jak producent zestawu Komputronik Geo-PC Neptun Gamer 26D/600V - zaopatrzysz się w procesor AMD Athlon XP 1700+ i przetaktujesz go do prędkości AMD Athlon XP 2600+. Będziesz wtedy dysponował dużą mocą obliczeniową procesora i jednocześnie dodatkowymi pieniędzmi na zakup wydajniejszej karty graficznej.


Zobacz również