Tanie i dobre

Nagrywarki DVD, sieć WiFi, niewielkie wymiary i waga, a przy tym wysoka wydajność i długi czas pracy na baterii - te cechy mają dziś nawet najtańsze notebooki.

Nagrywarki DVD, sieć WiFi, niewielkie wymiary i waga, a przy tym wysoka wydajność i długi czas pracy na baterii - te cechy mają dziś nawet najtańsze notebooki.

W ciągu półrocza od naszego ostatniego testu w podstawowym segmencie komputerów przenośnych nastąpiły rewolucyjne zmiany. W zapomnienie odchodzą duże, ciężkie i niezbyt szybkie konfiguracje oparte na zwykłych, stacjonarnych procesorach typu Celeron czy Athlon XP, a ich miejsce zajmują nieco słabsi krewni mobilnej platformy Centrino: konstrukcje wykorzystujące procesor Celeron M.

Szybciej i dłużej

Wydajność

Wydajność

Ten CPU Intela jest zubożoną wersją Pentium M (512 KB pamięci cache L2, choć są też wersje o numerach 350 i 360 z 1 MB pamięci) pracującą z częstotliwością 1,3-1,5 GHz. Nie dziwi więc, że różnica między wydajnością notebooków z mobilnym Celeronem i modeli ze stacjonarną odmianą tego procesora jest ogromna: w poprzednim teście średnia wyników Mobile Mark2002 laptopów z Celeronami 2,2-2,6 GHz wynosiła 77 punktów, tymczasem dziś wynosi niemal dwa razy tyle (130 punktów), mimo że procesory taktowane są z częstotliwością 1,3-1,5 GHz.

Zastosowanie Celeronów M powoduje, że zdecydowanie wydłuża się czas pracy notebooka na baterii, maleją zaś jego wymiary i waga. Zamiast 150 minut laptop wytrzymuje teraz bez zasilania średnio 190 minut, a rekordziści uzyskują wyniki rzędu 250 minut. Ciężar przeciętnej maszyny spadł zaś o pół kilograma - niby niewiele, ale odczuwalne w drodze.

Najdroższe modele w tej kategorii cenowej wyposażane są w wydajniejsze układy Pentium M z jądrem Dothan (2 MB pamięci cache L2) - w naszym teście znalazły się cztery maszyny z tym CPU taktowane z częstotliwością 1,6 GHz.

Wyposażenie w górę

Opłacalność

Opłacalność

Zmiany w procesorze i chipsecie mające istotny wpływ na wydajność to nie jedyne zalety nowych konstrukcji: zdecydowanie poprawiło się wyposażenie tańszych modeli. Standardowe do niedawna czytniki DVD (czasem wręcz tylko CD) zastąpiono napędami combo, a nawet nagrywarkami DVD. Porty starego typu znikły, całkowicie wyparte przez USB 2.0, FireWire i przede wszystkim WiFi 802.11b/g. Pojawiają się ekrany panoramiczne i czytniki kart pamięci. Jedyny element, który w tej kategorii na razie nie podlega zmianie, to podsystem graficzny - nadal oparty na niezbyt wydajnych układach zintegrowanych Intel Extreme Graphics 2, wykorzystujących systemową pamięć RAM.

Królem wyposażenia w naszym rankingu jest Asus A3520, który oprócz wydajnej i bogatej konfiguracji podstawowej oferuje wbudowaną kamerę, autonomiczny odtwarzacz audio CD, mysz optyczną, bogaty zestaw oprogramowania (w tym demo gier) i polską dokumentację.

Tanie notebooki przestały też być brzydkimi kaczątkami: ich obudowy nabrały charakteru, tracąc klockowatość (wyjątek stanowią, jak zawsze, produkty IBM, które zawsze były i będą kanciaste aż do bólu). Najładniejsze wzornictwo mają do zaproponowania uznane marki: Acer, Asus, Fujitsu-Siemens, LG i MSI. Przy wyborze warto jednak zwrócić większą uwagę na niuanse w ułożeniu i oznaczeniu klawiatury niż na ogólny wygląd laptopa. Niektórym nie przypadnie zapewne do gustu położenie prawego klawisza [Alt] w Toshibie (daleko od spacji), konieczność wciskania dwóch klawiszy (w tym funkcyjnego) do uzyskania np. [Home] czy [End] albo oznakowanie klawiszy dodatkowymi niemieckimi znakami diakrytycznymi (Fujitsu).

Aristo Smart 300

Najdroższy laptop w naszym rankingu wygrał dzięki wysokiej wydajności, a jego tańsza konfiguracja jest najbardziej opłacalna.

Komputery Aristo okazały się czarnym koniem testu. Bez względu na procesor - mieliśmy okazję sprawdzić wersje różniące się tylko CPU (Celeron M 1,5 GHz lub Pentium M 1,6 GHz) - sprawowały się znakomicie, oferując dużą szybkość działania i długi czas pracy na baterii. Smart 300 jest nieduży, ale jego wymiary i waga zaliczają się do największych wśród maszyn wyposażonych w mobilne CPU. Wewnątrz obudowy znajdziesz procesor Pentium M Dothan 1,6 GHz (drugi, tańszy model oparty jest na Celeronie M 1,5 GHz), 256 MB pamięci RAM, twardy dysk 40 GB 5400 obr./min, napęd combo wymieniany na gorąco, grafikę Intel Extreme Graphics 2 i ekran 15-calowy 1024x768. Oprócz trzech portów USB 2.0 i jednego FireWire do dyspozycji jest także łącze bezprzewodowe IrDA i WiFi 802.11b/g oraz czytnik kart SD/MMC. Pakiet zawiera polską instrukcję szybkiego startu (pełna znajduje się na CD) oraz torbę podróżną.

Rakieta, nie laptop

W testach Smart 300 mógł konkurować jedynie z... drugim Aristo - modelem Slim 240 z tym samym CPU. Wyniki wydajności MobileMark2002 i PCMark04 obu notebooków były zbliżone:

Smart 300 wygrał o włos w MM02, ale Slim 240 okazał się szybszy w PCM04. Natomiast wśród komputerów z Pentium M Smart 300 nie miał sobie równych w długości pracy na baterii.

Laptop Aristo to po prostu wyjątkowo dobrze opracowana konstrukcja. A dla tych, którzy zamiast dużej szybkości wolą jeszcze dłuższe działanie bez zasilania i chcą oszczędzić 700 zł, wersja z Celeronem M będzie idealnym rozwiązaniem.

Informacje Comes, tel. 0-800 125848

http://www.comes.com.pl

Cena 5159 zł

Asus A3520

Komputer Asusa jest szybki, ale przede wszystkim oryginalnie wyposażony.

Asus przyzwyczaił już nas do ciekawych laptopów, o miłym dla oka wzornictwie, bardzo dobrej wydajności i niebanalnych opcjach dodatkowych. Nie inaczej jest z testowanym modelem A3520, który wyróżnia się grafitową, elegancką obudową - niestety, dość grubą (aż do 38 mm). Z przodu umieszczono przyciski sterowania autonomicznym odtwarzaniem płyt audio CD (czyli nie trzeba włączać komputera, by posłuchać muzyki), natomiast tuż nad 15-calowym ekranem wbudowano kamerę o rozdzielczości 0,35 Mp.

Laptop wykorzystuje procesor Pentium M Dothan 1,6 GHz, 256 MB RAM, twardy dysk 40 GB, grafikę Intel Extreme Graphics 2 i napęd combo. Asus 3520 wyróżnia się aż czterema portami USB 2.0; ponadto do dyspozycji są złącza: FireWire, IrDA i WiFi 802.11b/g.

Zabrakło wyjścia TV S-Video, ale pewną rekompensatą może być to, że czytnik kart pamięci oprócz formatów SD/MMC obsługuje także MS.

Mocno do przodu

Wydajność Asusa jest niższa od rywali spod znaku Aristo, jednak dużo wyższa od innych notebooków w teście, a pod względem czasu pracy na baterii A3520 ustępuje tylko obu wariantom Smarta 300. Jedynie szybkość grafiki - przetwarzanej w końcu przez ten sam układ, co w innych laptopach - nieco rozczarowuje, ponieważ w przeciwieństwie do rywali nie przekracza 1000 pkt w programie 3DMark2001 SE.

W pakiecie oprócz pełnej polskiej dokumentacji znajdziesz bogaty zestaw oprogramowania (w tym aplikację PowerDirector Pro do edycji wideo i wersje demo gier), niewielką mysz optyczną i torbę.

Informacje Comes, tel. 0-800 125848

http://www.comes.com.pl

Cena 4928 zł


Zobacz również