TeamViewer złamany? Nie i będzie bezpieczniejszy. Hasło jednak zmieńcie...

TeamViewer został zaatakowany. To jednak nie jego wina, że użytkownicy również zostali zaatakowani. Sami są bowiem po części temu winni...

1 czerwca użytkownicy TeamViewer mieli problem z serwerami usługi. Stała się ona niedostępna, podobnie jak nieco później strona firmy. Jednocześnie w internecie zaczęły się pojawiać wpisy użytkowników TeamViewer, którzy twierdzili, że ktoś włamał się na ich komputer. W jednym przypadku doszło nawet do przelania pieniędzy z konta PayPal.

Oczywiście natychmiast zaczęto podejrzewać, że TeamViewer został złamany. 2 czerwca dostawca usługi poinformował jednak na Twitterze, że owszem miał chwilowe problemy, lecz spowodowane one były atakiem DDoS na firmowe serwery DNS.

Zobacz również:

Do takiego przebiegu zdarzeń skłaniał się ekspert do spraw bezpieczeństwa Troy Hunt, który zwrócił uwagę na niedawne potężne "wycieki" danych (pary: login-hasło) z popularnych platform społecznościowych, które następnie zostały zaoferowane na czarnym rynku. Ten kto je kupił mógł wykorzystać wspomniane pary do logowania się we wszelkich możliwych usługach. To zaś, że część z internautów wciąż używa tych samych haseł w wielu miejscach spowodowało, iż w niektórych przypadkach akcja prowadzone przez cyberprzestępców zakończyła się sukcesem.

TeamViewer wprowadza nowe zabezpieczenia

Dzisiaj TeamViewer potwierdził domysły Hunta. Dodatkowo w reakcji na opisane wydarzenia poinformował o wprowadzeniu dwóch nowych funkcji:

- Trusted Devices (w przypadku próby zalogowania z istniejącego konta TeamViewer na danym urządzaniu po raz pierwszy wymagane będzie potwierdzenie za pośrednictwem linku przesłanego na e-mail, że jest to urządzenie zaufane)

- Data Integrit (zabezpieczenie przed cyberprzestępcami, które w przypadku wykrycia, że na koncie TeamViewer dochodzi do nienaturalnego ruchu mogącego świadczyć o jego naruszeniu, wymusi reset hasła).

TeamViewer radzi

Aby zabezpieczyć się przed tego typu niebezpieczeństwami TeamViewer radzi swoim użytkownikom:

- stosowanie unikalnych i bezpiecznych haseł, które często są zmieniane

- korzystanie z niezawodnych narzędzi dbających o bezpieczeństwo

- stosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego

Więcej informacji: TeamViewer


Zobacz również