Teczka webmastera

Jeszcze kilka lat temu przeciętna strona internetowa składała się z jednokolorowego tła oraz dużej ilości tekstu. Co bardziej finezyjne projekty zawierały litery w 16 kolorach o różnej wielkości i sporadycznie umieszczane obrazki.

Jeszcze kilka lat temu przeciętna strona internetowa składała się z jednokolorowego tła oraz dużej ilości tekstu. Co bardziej finezyjne projekty zawierały litery w 16 kolorach o różnej wielkości i sporadycznie umieszczane obrazki.

Najważniejszą cechą każdej dobrze wykonanej witryny internetowej jest przekaz myśli twórcy. Jednak obecnie można przekazać, a raczej pokazać, tę myśl nie tylko przez suchy tekst. Tym bardziej że naukowe badania jasno wskazują, że człowiek znacznie lepiej przyswaja informacje w postaci obrazu. Współczesne strony WWW zawierają wiele elementów graficznych i różnego typu animacji, które mają na celu przyciągnąć uwagę internautów.

Programy graficzne

Macromedia Fireworks MX

Fireworks jest przykładem ewolucji przyzwoitego, aczkolwiek nie wyróżniającego się programu graficznego, do potężnej aplikacji, obok której nie powinien przejść obojętnie żaden webmaster ani webdesigner. Prostota obsługi zaawansowanych narzędzi graficznych umożliwia sprawne posługiwanie się programem już po krótkim czasie.

W przeciwieństwie do swoich konkurentów nie przeraża początkującego użytkownika mnogością i niezrozumiałością funkcji - nie sposób się w nim pogubić - wszystkie elementy są na swoim miejscu. Jest to jeden z programów graficznych, do którego obsługi nie potrzeba wstępnej lektury opasłych i drogich książek. Oprócz podstawowych funkcji programu graficznego obsługującego grafiki bitmapowe i wektorowe z kilkudziesięcioma filtrami, Fireworks zawiera wydajne narzędzia do cięcia layoutów stron WWW, tworzenia efektów specjalnych w języku DHTML oraz generowania gotowych stron HTML - i to wszystko bez potrzeby znajomości tych języków. Jak każdy członek rodziny MX integruje się z pozostałymi programami firmy Macromedia, dzięki czemu z poziomu edytora Homesite można przesłać grafiki do programu i tam je obrobić.

Wersja: PC, Mac; Cena: 299 USD

http://www.macromedia.com

Adobe Photoshop 7.0 i Adobe Image Ready 3.0

Photoshop to klasyka wśród programów graficznych; wydajny, oferujący mnogość narzędzi, liczoną w tysiącach liczbę plug-inów, filtrów i innych dodatków, rozszerzających jego możliwości, tworzonych przez użytkowników na całym świecie. Photoshop jest najbardziej popularnym i lubianym programem profesjonalnych grafików. Ale jest też bardzo drogi i potrzebuje odpowiednio silnego komputera. Sam Photoshop niespecjalnie nadaje się do prac webdesignerskich (nie do tego został stworzony) i dlatego wraz z nim, począwszy od wersji 5.0, dodawany jest program Image Ready, który znacznie przyspiesza proces tworzenia grafik na potrzeby WWW oraz zawiera narzędzia do cięcia już gotowych layoutów stron.

Wersja: PC, Mac; Cena: 609 USD

http://www.adobe.com

Corel PhotoPaint 11

Aplikacja uważana nie tylko za jedną z najprostszych w obsłudze, ale również wydajna i dająca duże możliwości tworzenia grafik na potrzeby Internetu. PhotoPaint jest bezpośrednią konkurencją Adobe i trzeba przyznać, że w dziedzinie grafiki internetowej sprawdza się lepiej od Photoshopa.

Jako jeden z niewielu programów oferuje możliwość zapisywania obrazków w formacie JPEG-2000, który jest znacznie lepszy od popularnego JPG.

Wersja: PC; Cena: 199 USD

http://www.corel.com

JASC Paint Shop Pro 8.0

Paint Shop Pro w porównaniu z wcześniej opisywanymi aplikacjami jest bardzo tanim programem. Jednak w jego przypadku "tani", wcale nie znaczy "gorszy", wręcz przeciwnie dla webdesignera może okazać się o wiele bardziej przydatny niż kombajny graficzne konkurencji. Tym bardziej że obsługuje wszystkie plug-iny i filtry zrobione dla Adobe Photoshopa, co znacząco poszerza jego i tak duże możliwości w zakresie edycji grafik i retuszu zeskanowanych zdjęć. Dodatkowym plusem programu są niskie wymagania sprzętowe - cecha rzadko spotykana w innych programach graficznych.

Interesującą funkcją jest specjalny filtr, usuwający zniekształcenia powstałe podczas kompresji obrazka w formacie JPEG.

Wersja: PC; Cena: 99 USD

http://www.jasc.com


Zobacz również