Teczka webmastera kodowanie

Webmastering to profesja, która jak każda inna wymaga korzystania z wyspecjalizowanych narzędzi. Oczywiście, dowolną stronę WWW można napisać nawet w najprostszym notatniku. Tylko pytanie, po co robić coś przez kilka godzin, gdy identyczny, a często lepszy efekt można uzyskać w kilka minut używając specjalnie przygotowanych aplikacji?

Webmastering to profesja, która jak każda inna wymaga korzystania z wyspecjalizowanych narzędzi. Oczywiście, dowolną stronę WWW można napisać nawet w najprostszym notatniku. Tylko pytanie, po co robić coś przez kilka godzin, gdy identyczny, a często lepszy efekt można uzyskać w kilka minut używając specjalnie przygotowanych aplikacji?

I właśnie dlatego, żeby nie marnować czasu, warto zapoznać się programami, które na całym świecie ułatwiają życie milionom twórców stron WWW.

Edytory HTML WYSIWYG

Macromedia Dreamweaver MX

Dreamweaver MX jest jednym z najlepszych i najbardziej wszechstronnych narzędzi do tworzenia rozbudowanych serwisów internetowych. Oferuje bardzo rozbudowany tryb graficzny, w którym webmaster jest oddzielony od warstwy kodu, lecz można pracować w trybie tekstowym i jednocześnie w dwóch trybach.

Dzięki doskonałemu edytorowi WYSIWYG mogą z niego korzystać początkujący webmasterzy, którym firma przygotowała tańszą wersję edukacyjną. Profesjonaliści zać użyją wielu zaawansowanych opcji, które można znaleźć w pełnej, choć stosunkowo drogiej wersji aplikacji.

Edytor ma bardzo dużą bibliotekę gotowych szablonów layoutu stron internetowych. Dreamweaver zawiera narzędzia wspomagające programowanie serwisu w XML, ColdFusion, PHP, JSP i ASP.

Podobnie jak każdy członek rodziny MX, tak i ten edytor integruje się z innymi aplikacjami Macromedii, np. Fireworks MX, Flash MX i FreeHand. Niewątpliwą zaletą edytora jest duża elastyczność i mnogość opcji oraz tworzenie czystego kodu HTML. Najbardziej widocznymi wadami jest, jak na ironię, mnogość opcji, w której początkujący użytkownicy mogą się pogubić, ale także cena tego programu. Centrum wymiany rozszerzeń Macromedia Exchange umożliwia korzystanie z kilkaset darmowych dodatków, skryptów czy plug-inów, które wzbogacają i tak duży potencjał edytora.

Wersja - MSWindows, MacOS

Cena - 399 USD

Strona producenta - http://www.macromedia.com

Adobe GoLive 6.0

Rozbudowany edytor stron webowych, będący bezpośrednią konkurencją wcześniej opisywanego programu Macromedii. GoLive oferuje wiele w jednym - jego narzędzia umożliwiają projektowanie stron w trybie graficznym i tekstowym, pracę grupową nad projektem oraz podobnie jak konkurent w pełni integruje się z aplikacjami producenta, czyli z Photoshopem i Illustratorem. Z powodu skomplikowanego interfejsu najbardziej docenią go profesjonaliści, którzy zawodowo zajmują się tworzeniem serwisów internetowych. Wspiera języki opisu stron, jak HTML i XHTML (umożliwia automatyczną konwersję dokumentów między tymi formatami) oraz komórkowego WML, a także języki skryptowe: Perl, PHP, ASP i JSP.

Wersja - MSWindows, MacOS

Cena - 399 USD

Strona producenta - http://www.adobe.com

Amaya 7.2

Amaya to darmowy edytor graficzny, wspierający HTML, XHTML, SVG i MathML. Używając tego edytora, można byś pewnym pełnej zgodności tworzonego przez niego kodu z panującymi standardami języków webowych, ponieważ twórcą aplikacji jest organizacja W3C, która ustanawia standardy. Niestety, dość dużą wadą programu jest surowy i mało przyjazny interfejs, który zapewne nie zyska sobie sympatii początkujących użytkowników. Pomimo że jest to edytor WYSIWYG, jest on raczej przeznaczony dla osób znających tajniki kodowania HTML.

Wersja - MacOS

Cena - darmowy

Strona producenta - http://www.w3.org/amaya

NetObject FUSION MX 7.0

Edytor jest chyba najmniej znanym, a przez to najmniej docenianym narzędziem do tworzenia serwisów internetowych. Zupełnie niesłusznie, ponieważ dla profesjonalistów jest on naprawdę doskonałym narzędziem, pracującym w trybie wizualnym. Program ma bogatą bibliotekę pomocników oraz szablonów serwisów gotowych do użycia od razu. Interfejs użytkownika jest stosunkowo intuicyjny, a dobrze skalkulowana cena nie powinna stanowić zbyt dużego obciążenia dla budżetu zawodowego webmastera... Dziwi więc słaba popularność Fusion MX w porównaniu ze znacznie droższymi aplikacjami Macromedii i Adobe.

Wersja - MSWindows

Cena - 149,95 USD

Strona producenta - http://www.connectdistribution.pl

Namo WebEditor 5.0

Aplikacja umożliwia pracę zarówno w trybie WYSIWYG, jak i tekstowym, co na pewno docenią zawodowcy. Interfejs użytkownika wzorowany na edytorze HomeSite, który uchodzi niemal za wzorzec "metra" wśród edytorów HTML, jest łatwo konfigurowalny i nie zaskakuje nieprzyjemnie użytkownika, pozwalając mu skupić się na projekcie. Chociaż producent WebEditora dedykuje go początkującym webmasterom, to jednak podczas pracy z tym narzędziem nie zaszkodzi podstawowa znajomość języka HTML, ponieważ od czasu do czasu warto spojrzeć na źródła stron wygenerowanych w trybie graficznym. Obszerna biblioteka szablonów ułatwia pracę, choć profesjonaliści zwykle gardzą "gotowcami".

Razem z edytorem są dostarczane dwie naprawdę przydatne aplikacje: Namo GIF Animator, dzięki któremu łatwo można zrobić prostą animację, lub banner oraz Namo Image Slicer - do cięcia na kawałki projektu strony przygotowanej uprzednio w programie graficznym.

Wersja - MSWindows

Cena - 89 USD

Strona producenta - http://www.namo.com


Zobacz również