Telefony biznesowe

Nowoczesne telefony komórkowe dla biznesmenów oferują funkcje do tej pory zarezerwowane dla laptopów czy palmtopów, takie jak WLAN.

Nowoczesne telefony komórkowe dla biznesmenów oferują funkcje do tej pory zarezerwowane dla laptopów czy palmtopów, takie jak WLAN.

Pod pewnym względem każdy telefon komórkowy jest trochę jak komputer. Ma wyświetlacz, klawiaturę, pamięć, procesor, który wykonuje wszelkie obliczenia, a nawet kartę dźwiękową czy modem. Wszystko zazwyczaj znajduje się na kilku układach scalonych i mieści w niewielkiej obudowie. Aby całość współgrała ze sobą, a użytkownik telefonu mógł korzystać z funkcji, które oferują poszczególne układy, niezbędny jest system operacyjny.

Producenci telefonów stwierdzili, że jeżeli w telefonach będzie jeden system operacyjny, powstanie do niego bardzo dużo aplikacji i takie aparaty zdecydowanie zyskają na popularności, jak pecety po wprowadzeniu Windows. Mieli rację.

Twórcy oprogramowania docenili zalety m.in. Symbiana. Dzięki temu mogła powstać m.in. polska nakładka na system do Communicatora. Innym systemem, który zyskał sporą popularność w urządzeniach będących hybrydą palmtopa i komórki, jest Windows Mobile for Pocket PC Phone Edition. Zainstalowano go w Motoroli MPx. Telefony komórkowe dla biznesmenów powinny się charakteryzować zintegrowaniem jak największej liczby funkcji związanych z transmisją danych. Dostęp do sieci bezprzewodowej, wykorzystanie jak najszybszej transmisji danych przez sieć komórkową, to rzecz kluczowa w biznesie. W telefonie biznesowym producent nie może też zapomnieć o dostępie do poczty elektronicznej.

Najlepszy - Sony Ericsson P910

Firma Sony Ericsson miała ciekawy sposób na konstrukcję telefonu komórkowego wyposażonego również w funkcje palmtopa. Duży dotykowy ekran zasłonięto tradycyjną telefoniczną klawiaturą. Wszelkie informacje wyświetlane były na mniejszej części ekranu. Po otwarciu klapki z klawiszami do dyspozycji pozostawał już cały wyświetlacz, a wszelkie informacje wprowadzało się rysikiem. Nie wszyscy lubią jednak wykorzystywać rozpoznawanie pisma czy wirtualną klawiaturę, dlatego w najnowszym modelu P910 na odwrocie klapki umieszczono pełną klawiaturę QWERTY. Korzystając z trybu pełnoekranowego, łatwo więc pisać teksty. Z tyłu obudowy znajduje się aparat cyfrowy VGA. Kolosalne wrażenie robi, jak zwykle, doskonały ekran, tym razem wyświetlający 262 tysięcy kolorów. Tak jak w innych telefonach biznesowych, pomyślano o komunikacji bezprzewodowej (Bluetooth i IrDA), brakuje jednak WLAN. Pamięć RAM (64 MB) rozszerzyć można do 1 GB, używając kart Memory Stick Duo. Sony Ericsson P910 ma zainstalowany system Symbian 7.0, ale do tej wersji powstało na razie niewiele aplikacji. Trzeba więc korzystać z tego, co producent dodaje wraz z telefonem. Oprócz klienta poczty, przeglądarki WWW, wielu zaawansowanych programów do konfiguracji telefonu warto zwrócić uwagę na odtwarzacz filmów i muzyki. Duży ekran doskonale nadaje się do wyświetlania klipów wideo, a jakość muzyki MP3, po podłączeniu do telefonu dodawanych w zestawie słuchawek, przewyższa wiele drogich odtwarzaczy muzycznych.

Model P910 to interesujący telefon biznesowy, choć już nie tak nowatorski, jak w momencie wejścia na rynek. Małą wygodę obsługi (do tej pory największą wadę serii P) poprawia klawiatura QWERTY.

Informacje Sony Ericsson, http://www.sonyericsson.pl

Cena zależna od operatora

Najlepszy - Nokia Communicator 9500

Długo oczekiwany następca Nokii 9210 trafił do sprzedaży. To nadal sporych rozmiarów otwierany telefon. Gdy jest zamknięty, korzysta się z niego jak z tradycyjnej komórki Nokii, a wtedy standardowe menu wyświetlane jest na małym ekranie na obudowie. Po rozłożeniu zachwyca bardzo dużym kolorowym ekranem (65 tysięcy barw) oraz pełną klawiaturą QWERTY. Dzięki temu pisanie listów czy nawet długich artykułów jest bardzo wygodne. Na Nokii 9500 swobodnie odczytasz pocztę, otworzysz i wyedytujesz pliki w formacie Worda, Excela czy PowerPointa. Zaplanujesz też spotkania, używając kalendarza menedżerskiego. Dzięki systemowi Symbian zainstalujesz dodatkowe programy, pozwalające np. zdalnie administrować serwerami w pracy. Jak przystało na sztandarowy telefon Nokii, wyposażono go we wszelkie zdobycze technologii mobilnej. Bluetooth i port IrDA są już w wielu komórkach, więc i tu nie mogło ich zabraknąć. Nowością jest natomiast moduł WLAN (802.11b). Osoba korzystająca z telefonu i znajdująca się w obszarze objętym zasięgiem sieci bezprzewodowej może poprzez nią połączyć telefon z Internetem lub siecią lokalną. Przyspiesza to transfer danych i często pozwala na tak ważne zredukowanie kosztów. Z zasobów Internetu skorzystasz także w podróży dzięki obsłudze GPRS-u czy szybszego EDGE. Niestety, telefon nie współpracuje z sieciami 3G. Do modelu 9210 dołączano aparat cyfrowy, który zrobione zdjęcia przesyłał przez port IrDA do telefonu. Teraz cyfrówka o matrycy VGA jest wbudowana w Nokię. Z uwagi na spore zapotrzebowanie pamięci na pliki zawierające np. prezentacje, standardowo Nokia 9500 ma 80 MB RAM oraz czytnik obsługujący karty pamięci MMC o pojemności do 2 GB.

Informacje Nokia, http://www.nokia.com.pl

Cena zależna od operatora

Oryginalny - Motorola MPx

MPx to telefon składany, tyle że w bardzo interesujący sposób, ponieważ można go otworzyć dwojako - wzdłuż dłuższego albo wzdłuż krótszego boku. Po otwarciu pierwszą metodą przypomina nieco Communicator. Do dyspozycji jest pełna klawiatura QWERTY, a ekran ułożono w pozycji horyzontalnej. Po otwarciu wzdłuż krótszego boku (jak klasyczny składany telefon komórkowy) łatwiej o korzystanie z funkcji typowych dla komórki, takich jak wybieranie numeru. Wszystko dzięki zmyślnej klawiaturze. Otwierając telefon w pierwszy sposób, zobaczysz poprawnie umieszczoną klawiaturę QWERTY, a po otwarciu w drugi sposób - odpowiednio ułożone klawisze numeryczne. MPx z powodzeniem zastąpi palmtop, przede wszystkim dzięki dużemu dotykowemu ekranowi o rozdzielczości 240x320 oraz systemowi operacyjnemu Windows Mobile for Pocket PC Phone Edition. Wszystkie programy, które da się zainstalować w tradycyjnym komputerze naręcznym z Windows Mobile, uruchomią się też w Motoroli. To olbrzymia zaleta, gdyż wspomnianych aplikacji jest bardzo dużo. W MPx zamontowano nowoczesne moduły do komunikacji bezprzewodowej: WLAN (802,11b), Bluetooth i IrDA. Internetem połączyć się również można poprzez GPRS, ale już nie EDGE czy UMTS, co jest sporą wadą. Na obudowie telefonu umieszczono aparat cyfrowy 1,3 Mp z funkcją rejestracji klipów wideo. Zdjęcia, jak i zainstalowane aplikacje, możesz przechowywać w pamięci RAM lub na kartach pamięci SD/MMC (maksymalna pojemność wynosi 1 GB). Abyś wiedział, kto do ciebie dzwoni, nawet gdy telefon jest zamknięty, wbudowano zewnętrzny kolorowy wyświetlacz. Motorola MPx to obecnie najciekawsza oferta w kategorii telefonów biznesowych.

Informacje Motorola, http://www.motorola.com.pl

Cena zależna od operatora


Zobacz również