Telefony multimedialne

Zebraliśmy najciekawsze, najatrakcyjniejsze i najbardziej rewolucyjne telefony, które podzieliliśmy na trzy kategorie: komórki multimedialne, biznesowe oraz bardzo nietypowe.

Zebraliśmy najciekawsze, najatrakcyjniejsze i najbardziej rewolucyjne telefony, które podzieliliśmy na trzy kategorie: komórki multimedialne, biznesowe oraz bardzo nietypowe.

Do telefonów multimedialnych zaliczyliŚmy nie tylko te, które maj„ wbudowany aparat cyfrowy, bo o niego nietrudno nawet w tanich modelach. Przedstawiamy komórki, które pozwalaj„ na wykonanie zdjĘcia o dobrej jakoŚci lub zarejestrowanie filmu albo dodanie ciekawych efektów do wykonanej fotografii lub filmu. UwzglĘdniliŚmy teŻ aparaty, które nie s„ jeszcze dostĘpne na rynku, ale bĘd„ pod koniec roku.

Nokia 7610

Pierwszy na rynku telefon z aparatem cyfrowym wyposażonym w matrycę 1 Mp. Można nim robić zdjęcia zdecydowanie lepsze niż cyfrówkami oferowanymi do tej pory. Atutem Nokii 7610 jest też możliwość kręcenia filmu i zapisania go, tak jak i zdjęć, na niewielkiej karcie pamięci RS-MMC. Niestety, z powodu nietypowego wejścia telefon nie obsługuje pełnowymiarowych kart MMC, często używanych m. in. w aparatach cyfrowych. Opisywany model dysponuje systemem operacyjnym Symbian 7.0, co umożliwia zainstalowanie w nim wielu aplikacji zwiększających funkcjonalność komórki. Jednym z nich jest dołączany do telefonu program do montowania filmów. Pozwala łączyć klipy wideo, ciąć je, dzielić na części lub dodać do filmu własną ścieżkę dźwiękową.

Nokia 7610 - pierwszy telefon z aparatem 1 Mp.

Nokia 7610 - pierwszy telefon z aparatem 1 Mp.

Duży ekran, dzięki wysokiej rozdzielczości i wyświetlaniu 65 tysięcy kolorów, dobrze się nadaje do oglądania zrobionych zdjęć, a nawet pełnometrażowych filmów.

Dodatkowe oprogramowanie sprawi, że na Nokii 7610 można będzie zobaczyć aktualnie nadawany program telewizyjny (transmisja odbywa się przez GPRS) lub np. teledyski zapisane na serwerze. Takie bądź podobne usługi świadczą zarówno Era (EraOmnix), Idea (Świat Idei), jak i Plus GSM (serwis TVP).

Wbudowany moduł Bluetooth pozwala na bezprzewodową wymianę danych z palmtopem czy innym telefonem albo na przesłanie zdjęcia bezpośrednio do drukarki - otrzymujesz w ten sposób prawdziwą fotografię, np. pamiątkę z wakacji. Dziwi natomiast brak portu IrDA, który na razie pozostaje najpewniejszym sposobem na połączenie komórki z drugim urządzeniem.

Alcatel 756

Alcatel 756 - nakręci film z efektami specjalnymi.

Alcatel 756 - nakręci film z efektami specjalnymi.

Przyjrzyj się temu telefonowi, jeżeli masz zamiar kupić komórkę niedrogą, ale niepozbawioną multimedialnych bajerów. Tu aparat cyfrowy z matrycą VGA stał się pierwszoplanowym elementem. Aby jakość zdjęć była jak najlepsza, można ręcznie podać typ oświetlenia w danym pomieszczeniu. Jeżeli jest to słońce, aparat ustawi część parametrów inaczej, niż gdy światło pada z lampy. Różnica jest zdecydowana. Ponadto fotografie można wzbogacać o ciekawe efekty, takie jak sepia czy negatyw, a rezultat końcowy widać jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Alcatel 756 nakręci też klipy wideo i również wzbogaci je o wymienione efekty.

Choć typowe dla Alcatela mało intuicyjne menu potrafi irytować, to cały telefon przygotowano po to, żeby bawił, i z tego zadania wywiązuje się doskonale.

Sony Ericsson S700i

Sony Ericsson s700i - tego wyświetlacza zadrości konkurencja.

Sony Ericsson s700i - tego wyświetlacza zadrości konkurencja.

Firma Sony Ericsson chce tak połączyć telefon i aparat fotograficzny, żeby trudno było poznać, który z nich trzyma się w ręku. Nowe telefony tego producenta podczas robienia zdjęć trzyma się poziomo i od strony obiektywu są wtedy niezwykle podobne do aparatów cyfrowych Cybershot firmy Sony. Pod względem wizualnym produkty Sony Ericssona najbardziej odpowiadają wyobrażeniom wielu użytkowników o wyglądzie komórek multimedialnych. W model S700i, który niedługo pojawi się w sprzedaży, oprócz aparatu 1,3 Mp wbudowano doskonały ekran, wyświetlający aż 262 tysiące kolorów. Zdjęcia załączone do MMS-ów czy wykonane wbudowanym aparatem cyfrowym z diodą oświetlającą ciemny pokój prezentują się znakomicie na takim ekranie. S700i umożliwia oglądanie filmów (również w wersji strumieniowej) zapisanych w formacie MPEG-4 oraz pozwala na nakręcenie własnego wideoklipu.

Jak na prawdziwy telefon multimedialny przystało, po podłączeniu słuchawek do S700i posłuchasz muzyki zapisanej w formacie MP3 na kartach pamięci Memory Stick Duo. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, w przeciwieństwie do przeciętnego brzmienia w Nokii 7610. Pewną przeszkodą może się okazać cena, a przewidywana jest dość wysoka, nawet w promocji u operatorów.

Philips 755

Philips 755 - na zrobionej fotografii możesz się własnoręcznie podpisać.

Philips 755 - na zrobionej fotografii możesz się własnoręcznie podpisać.

Philips pochwalić się może telefonem wyjątkowym, bo w tym niewielkim urządzeniu zastosowano znany z palmtopów ekran dotykowy. Po zrobieniu zdjęć wbudowanym aparatem cyfrowym można do nich dorysować dowolne motywy graficzne. To z kolei pozwala na utworzenie niezwykle oryginalnego MMS-u czy ubarwienie nudnego zdjęcia rodzinnego. Jedyną przeszkodą może być niewielka rozdzielczość matrycy aparatu - VGA - oraz mało precyzyjne przenoszenie ruchów rysika. Zapomnij więc o bardzo skomplikowanych wzorkach czy o dorysowywaniu np. tatuaży. Rogi da się jednak komuś przyprawić bardzo łatwo. Interesującą funkcją jest także łączenie kilku zdjęć w jedno. W ten sposób bez zbierania wszystkich osób w jednym miejscu łatwo przygotujesz fotomontaż. Tworzyć i edytować można w Philipsie 755 również dźwięki - funkcja BeDJ pozwala na skomponowanie niepowtarzalnego dzwonka do komórki.

Na koniec warto wspomnieć o przystawce TV Link, dzięki której wszelkie zdjęcia z telefonu można zobaczyć na ekranie telewizora.

Samsung SPH-2300

Samsung SPH-2300 - pierwszy komórkowy aparat z optycznym zoomem.

Samsung SPH-2300 - pierwszy komórkowy aparat z optycznym zoomem.

Po wejściu na rynek europejski telefonii trzeciej generacji mogą nas zalać niezwykle efektowne komórki z krajów azjatyckich. Jak bardzo przewyższają możliwościami telefony Nokii czy Siemensa, pokazuje model SPH-2300 firmy Samsung. Wyposażono go, jak przystało na Samsunga, w doskonałej jakości wyświetlacz. Standardową pamięć telefonu rozszerzyć można przy użyciu kart mini-SD, na których można zapisać na przykład utwory w formacie MP3, które zostaną odtworzone w komórce. Najwięcej zdziwienia telefon Samsunga budzi jednak, gdy spojrzy się od drugiej strony. Do złudzenia przypomina aparat cyfrowy, którym po części jest. Właściwie trudno orzec, czy to komórka w aparacie czy na odwrót, zwłaszcza że matryca cyfrówki ma rozdzielczość 3,2 Mp! Mało tego, wbudowany w telefon aparat dysponuje zoomem optycznym! To pierwsza taka komórka na świecie.


Zobacz również