Telewizja w LCD

Monitor LCD i telewizor w jednym to urządzenie o rewelacyjnej funkcjonalności. Co prawda, ustępuje pod pewnymi względami specjalizowanym kartom telewizyjnym, ale w innych ma nad nimi sporą przewagę. Przedstawiamy wady i zalety komputerowych LCD TV.

Monitor LCD i telewizor w jednym to urządzenie o rewelacyjnej funkcjonalności. Co prawda, ustępuje pod pewnymi względami specjalizowanym kartom telewizyjnym, ale w innych ma nad nimi sporą przewagę. Przedstawiamy wady i zalety komputerowych LCD TV.

Wbudowanie tunera telewizyjnego w monitor komputerowy to oczywistość i aż dziw bierze, że producenci sprzętu komputerowego nie zrobili tego w wypadku modeli kineskopowych. Teraz panele ciekłokrystaliczne są nadzwyczaj popularne, a klienci chcieliby wykorzystać pełnię ich możliwości. Panel LCD zajmuje na biurku niewiele miejsca i kosztuje tyle, że kupno telewizora zamiast monitora LCD z wbudowanym tunerem TV mija się najczęściej z celem.

Część LCD TV to po prostu standardowe monitory LCD z dodanym tunerem telewizyjnym (podobnym do montowanych na pecetowych kartach telewizyjnych, najczęściej opartych na układach firm Conexant lub Philips). Jest to istotna informacja, bo matryca LCD montowana w komputerowym wyświetlaczu różni się dość istotnie od matrycy przeznaczonej do telewizorów LCD. Obraz telewizyjny musi być bardzo jasny i kontrastowy. Pożądana jest także jak najwierniejsza reprodukcja barw i bardzo krótki czas reakcji matrycy, co zapobiega smużeniu. W monitorze biurowym nie jest to konieczne, a nadmierna jasność i kontrast mogą utrudniać długotrwałą pracę przy komputerze - oczy szybko się zmęczą. Na szczęście producenci monitorów i na to znaleźli sposób. Obecnie większość biurowych modeli służących także do wyświetlania filmów ma bardzo dobry kontrast i dużą jasność, ale intensywność podświetlania matrycy można w szerokim zakresie regulować, bezpośrednio zmniejszając jasność świetlówek podświetlających matrycę (z poziomu menu ekranowego) lub korzystając z predefiniowanych programów oferujących ustawienia wyświetlacza dostosowane do prezentacji materiału wideo różnego typu (tekst, przeglądanie stron internetowych, grafika, filmy).

Telewizor telewizorowi nie równy

Produkty tego typu można podzielić na modele standardowo zaopatrzone w głowice TV i bogate zestawy wejść audio-wideo oraz na standardowe monitory LCD (z większą niż przeciętna jasnością i kontrastem), do których moduły tunera TV można dokupić jako opcję. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Monitory ze zintegrowanymi tunerami są bardziej funkcjonalne i dopracowane, bo zostały zaprojektowane do telewizorów LCD. Najlepszym przykładem są modele Samsunga i Sony, wyposażone w panoramiczne matryce o proporcjach 16:9 - oglądanie na nich filmów z płyt DVD czy DivX-ów jest prawdziwą przyjemnością. Obraz może wypełniać całą powierzchnię ekranu, a jednocześnie powierzchnia robocza pulpitu, dostępna w trybie pracy PC, jest na tyle duża (rozdzielczość 1280x768 pikseli), że pozwala na komfortowe wyświetlanie kilku okien roboczych jednocześnie. Monitory mają pełny zestaw wejść wideo (łącznie z gniazdami Euroscart i komponent), które pozwalają do komputera podłączyć praktycznie dowolne źródło obrazu - odtwarzacz DVD, magnetowid czy kamerę.

W drugiej z wymienionych grup, standardowych monitorów LCD, tuner stanowi wyposażenie opcjonalne - to małe "pudełko z elektroniką", które umieszcza się zwykle z tyłu obudowy i podłącza do specjalnego gniazdka. Takie podejście nie jest gorsze, jeśli producent zadba o funkcje użytkowe (PIP, teletekst, swobodna edycja kanałów TV) oraz nie zapomni o pełnym zestawie wejść wideo. Niestety, dodatkowe tunery telewizyjne są zwykle słabiej wyposażone i mają mniej opcji niż montowane w monitorach zaprojektowanych jako odbiorniki telewizyjne. Pilot zdalnego sterowania to już standardowy element wyposażenia każdego monitora z tunerem TV, ale przed zakupem warto sprawdzić, jakie funkcje może realizować. W jednym z monitorów nie mogliśmy szybko wywołać funkcji PIP z poziomu pilota, czyli praktycznie urządzenie jej nie obsługuje. Nie sądzimy, że za każdym razem, gdy przyjdzie ci ochota na podejrzenie na pulpicie, co nadają stacje telewizyjne, będziesz wchodzić do skomplikowanego menu ekranowego i szukać odpowiedniej ikony uruchamiającej PIP. Kupując monitor, zwróć uwagę na podobne szczegóły.

Wolne i szybkie matryce

Wyprodukowanie dobrego monitora LCD TV nie jest proste. Matryce wideo o doskonałych parametrach są wciąż bardzo drogie, o czym świadczą ceny odbiorników LCD TV sprzedawanych w salonach RTV. Monitorowe matryce są wyraźnie tańsze, jednak często nie spełniają wymogów stawianych telewizorom. Część producentów monitorów z tunerami TV stawia na panele PVA i MVA, które zapewniają, co prawda, szerokie kąty widzenia i najlepiej radzą sobie z odwzorowaniem barw, ale cechuje je długi czas reakcji. Ten ostatni parametr w telewizorze nabiera szczególnego znaczenia. Jeśli czas będzie długi, np. 25 ms, jak w wielu modelach omawianych w bieżącym wydaniu, to najczęściej nie uniknie się smużenia na ekranie. Nie jest to regułą, dlatego zalecamy nie wierzyć deklaracjom producentów i oprzeć się na ocenie tego parametru po testach monitora w redakcyjnym laboratorium. Czas reakcji producenci podają w odniesieniu do różnych, niekompatybilnych ze sobą wypadków, a nasze oceny są spójne i potwierdzone praktyką. Rozwiązaniem większości problemów z matrycami MVA/PVA są wyświetlacze S-IPS. Gwarantują stosunkowo krótki czas reakcji, szerokie kąty widzenia, a przy tym zadowalająco oddają barwy. Głębia i nasycenie barw są mniejsze niż w wypadku matryc MVA, ale wydaje się, że właśnie S-IPS to obecnie złoty środek w monitorach PC łączących w sobie cechy telewizorów.

Każdy ma swoje priorytety

Ponieważ każdy nabywca monitora LCD-TV w różnym stopniu korzysta z funkcji monitora PC i telewizora, poza uśrednioną oceną jakości obrazu podajemy również oceny cząstkowe - obrazu z peceta i z tunera TV. Pozwoli to wybrać odpowiedni model zarówno osobom spędzającym gros czasu na pracy z pecetem, jak i tym, które traktują monitor jako dodatek do tunera TV.

Tuner w komputerze czy w monitorze?

Takie pytanie zadaje sobie zapewne sporo osób chcących oglądać telewizję na stanowisku komputerowym. Wybór nie jest prosty - w tabeli powyżej zebraliśmy kluczowe, naszym zdaniem, cechy obu rozwiązań. Na podstawie ich analizy samodzielnie wybierz wariant, który będzie ci bardziej odpowiadał.

Podsumowanie

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Gdybym miał kupować tuner TV, stanąłbym przed trudnym wyborem - inwestować w kartę telewizyjną czy postawić na tuner wbudowany w telewizor. Z wygodnictwa skłaniam się ku monitorowi LCD z tunerem. Instalowanie kart telewizyjnych często doprowadza do rozstroju nerwowego, a jeśli producent nie aktualizuje sterowników, kończy się przykro (np. brak sterowników do 64-bitowej wersji Windows). Nie ulega wątpliwości, że tuner TV w komputerze pozwala na więcej - można nagrywać audycje na twardy dysk, kopiować nagrania z kamery cyfrowej czy korzystać ze znakomitej funkcji przesunięcia czasowego (Time Shift pozwala nagrywać audycję w tle i jednocześnie oglądać ją od początku). Może kupiłbym tuner do komputera, gdybym nie miał karty graficznej wyposażonej w wejścia wideo. Ten element rozwiązuje wiele wspomnianych wyżej dylematów - zawsze można nagrać filmy ze źródła zewnętrznego na twardy dysk. Jeśli kupujesz monitor z tunerem TV, najpierw określ, jaki materiał wideo będziesz najczęściej oglądał. Jeśli filmy DVD, nie ma co się zastanawiać, trzeba wybrać model z matrycą panoramiczną. Jeśli telewizję i dodatkowo większość czasu spędzisz na pracy przy komputerze, zdecydowanie wybierz model o proporcjach ekranu 4:3. Dodatkowa przestrzeń robocza bardzo się przyda, a obraz z telewizji nie będzie zniekształcony.

Diabeł tkwi w szczegółach

Sprawdź także jakość matrycy LCD - czy jest wystarczająco szybka i pozbawiona martwych pikseli. Spośród testowej dziesiątki tylko LG pozwala na wymianę monitora (w ciągu 30 dni od daty zakupu), w którym zauważysz choćby jeden wadliwy subpiksel. Ceny monitorów z tunerami TV były miłą niespodzianką. Jeszcze rok temu za podobne produkty trzeba było zapłacić dwa, a nawet trzy razy więcej.

Samsung SyncMaster 730MP

Najlepiej wyposażony i najbardziej funkcjonalny monitor z wbudowanym tunerem TV.

Samsung oferuje prawdziwie multimedialny monitor. Urządzenie wyposażono w matrycę LCD PVA dobrej jakości, o nominalnie długim czasie dostępu, na poziomie 25 ms, lecz w praktyce smużenie nie dokucza. Monitor starannie przygotowano do pełnienia funkcji odbiornika TV. Tuner telewizyjny zintegrowano z obudową, w której znajduje się także zasilacz, co pozwoliło ograniczyć liczbę kabli. W dodatku są tam również: tuner radiowy, koncentrator portów USB (w dostępnym miejscu, na lewym boku obudowy) oraz czytnik pięciu rodzajów kart pamięci. Pod względem funkcji uprzyjemniających korzystanie z komputera oraz poprawiających jakość obrazu blisko temu modelowi Samsunga do dobrych telewizorów.

Wiele możliwości

Monitor sprawnie wyszukuje stacje radiowe i telewizyjne. Można oglądać telewizję w oknie podglądu podczas pracy z komputerem (wielkość i położenie są regulowane) lub jednocześnie pracować na pececie i słuchać radia. Specjalna aplikacja służy do przeglądania zdjęć umieszczonych na kartach pamięci. Za jej pomocą można przeprowadzać proste operacje na fotografiach oraz uruchomić np. pokaz slajdów, nie włączając komputera. Urządzenie ma pełny zestaw gniazd, ze złączami Euroscart i komponentowym włącznie. Matryca zapewnia dobre odwzorowanie barw, wysoki kontrast oraz dużą jasność (można ją szybko zmieniać, korzystając z gotowych, dobrze dobranych programów modyfikujących charakterystykę obrazu wyświetlacza). Jakość obrazu, zarówno w trybie monitora PC, jak i telewizora zaliczała się do najlepszych w testowej stawce.

Informacje Samsung Electronics, tel. (22) 6074400, http://www.samsung.pl

Cena 2150 zł

Wyniki testów

Kontrast 8

Ostrość 9

Szerokość kątów widzenia 7

Jakość obrazu telewizyjnego 7


Zobacz również