The Outforce

Outforce to – w chwili obecnej - jedna z najlepszych strategii czasu rzeczywistego na rynku. Połączenie doskonale dopracowanej grafiki z niezwykle klimatyczną ścieżką dźwiękowa niejednego powali na kolana.

Akcja gry toczy się w XXV wieku. Rasa ludzka ucieka ze swojej planety, po tym jak niemalże wszyscy zginęli od uderzenia asteroidu. Ziemianie osiadają w pobliskim systemie gwiezdnym, Epsilon Eridani. Wkrótce po tym okazuje się, że nasz nowy dom leży na linii ognia dwóch obcych ras – Gobińczyków i Criona - walczących ze sobą o przywództwo (sic!). Do akcji wkraczają również Terrańczycy. Korzystając z zamieszania kolonizują oni pobliską planetę Goblina. Zaskoczone plemiona jednoczą się w walce z wrogiem. Terrańczycy odpowiadają atakiem nuklearnym. Po krótkiej, ale brutalnej wojnie, walczące ze sobą strony decydują się na rozejm. Stara, opuszczona stacja przestrzenna Criona staje się miejscem docelowym do przeprowadzenia rozmów pokojowych. Wkrótce po tym międzyprzestrzenne transmisje zostają przerwane, a stacja kosmiczna znika bez śladu.

Po wczytaniu gry naszym oczom ukazuje się główne menu. Do naszej dyspozycji oddano dwa tryby: dla jednego gracza lub dla kilku. Aby wejść do menu konfiguracji należy kliknąć na przycisk z napisem Opcje. W trakcie rozgrywki główną część ekranu stanowi pole gry, gdzie na ogół rozgrywa się akcja. Po prawej stronie znajduje się Interfejs Bitwy zawierający licznik zasobów, radar, zestaw slotów oraz pasek mocy. W dolnym, lewym rogu ekranu znajdziemy konsolę bitwy. Pod twoją kontrolą znajdują się dwa różne typy obiektów: jednostki i moduły. Do ich budowy niezbędne są minerały oraz energia. Zbieranie zasobów odbywa się dzięki Jednostkom Zbierania Zasobów (RCU). Wspomniana przeze mnie jednostka sama znajduje obiekty, które mogą być odpadkami poczym zamienia je w proch.

Ważnym elementem gry jest oczywiście aspekt militarny. W Outforce znajdziemy dwie główne kategorie broni: broń uderzająca bezpośrednio oraz broń wystrzelająca pociski. Broń uderzająca bezpośrednio strzela kulami lub atakuje cel wiązką. Drugi typ broni strzela samonaprowadzającymi pociskami, dzięki czemu w łatwy sposób możemy uzyskać ogromną przewagę nad przeciwnikiem. Pomimo, iż „najlepszą obroną jest atak” nie zapominaj o budowaniu fortyfikacji! Im szybciej nauczysz się budować obronę bazy, tym lepiej będziesz sobie radził w kryzysowych sytuacjach.

Oprawa audio-wizualna gry stoi na bardzo wysokim poziomie. Scenerie wykonane są w pełnym trójwymiarze i nie budzą żadnych zastrzeżeń. Już na pierwszy rzut oka widać, że programiści włożyli ogromny wysiłek w stworzenie szaty graficznej. Całość dopracowana jest w najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu efekt końcowy jest po prostu wyśmienity! Jedyną rzeczą co do której mogę się przyczepić jest menu, które wzbudziło we mnie mieszane uczucia.

Muzyka doskonale oddaje klimat gry, a wspaniały przestrzenny dźwięk powala gracza na kolana. Jeżeli znudzi ci się ścieżka dźwiękowa nic nie stoi na przeszkodzie aby wczytać swoje własne utwory zapisane w formacie mp3! Britney Spears podczas gry w Outforce'a? Mhm… muszę to przemyśleć :)

Podsumowując. Gra stanowi nie lada atrakcje dla miłośników gatunku. Doskonała grafika, równie dobry (jeśli nie lepszy) dźwięk, interesujące fabuła oraz niepowtarzalny klimat to zdecydowane plusy gry. Jeśli więc szukasz jakiegoś dobrego RTS`a z czystym sumieniem polecam ci The Outforce.


Zobacz również