Top 10 freeware

Prezentujemy kolejną dwudziestkę darmowych programów. W ostatnich kilkunastu miesiącach wyraźnie wzrosła aktywność translatorska, dzięki czemu coraz więcej obcojęzycznych programów pojawia się w polskiej wersji językowej.

Prezentujemy kolejną dwudziestkę darmowych programów. W ostatnich kilkunastu miesiącach wyraźnie wzrosła aktywność translatorska, dzięki czemu coraz więcej obcojęzycznych programów pojawia się w polskiej wersji językowej.

Jeden z najlepszych serwisów shareware'owych w Internecie, WebAttack (www.webattack.com) opublikował ostatnio listę najchętniej pobieranych programów shareware'owych i freeware'owych w ok. 170 kategoriach. Znalazł się wśród nich także polski "łapacz ekranów" MWSnap. Ciekawe, że w kategorii darmowych pobieraczy plików zwyciężył Download Express, którego prostota uwiodła internautów bardziej niż rozbudowane funkcje innych programów. W wyjątkowo mocnej kategorii archiwizerów wygrał z kolei ZipGenius, zaś wśród komunikatorów - zaskakujące - Trillian, potrafiący obsługiwać wiele protokołów. Czyżby głos za uniwersalnością komunikatorów? Największą sensacją jest jednak chyba wygrana Zoom Playera w kategorii odtwarzaczy multimedialnych. Warto się zapoznać z werdyktem vox populi na stronie WebAttack - http://www.webattack.com/features/wa_most_downloaded_2002.html - bo wyniki są miejscami naprawdę interesujące. Sam zaś serwis koniecznie trzeba mieć w zestawie zakładek w przeglądarce.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie www.pcworld.com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij do pcwk@idg.com.pl, a weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania - skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

BiblioExpress 3

Narzędzia do zarządzania bibliografią są zwykle dość kosztowne. Darmową alternatywą, która przyda się każdej osobie piszącej pracę naukową czy dyplomową, jest BiblioExpress 3, firmy Biblioscape. Program pozwala gromadzić bazę danych bibliograficznych - każdy rekord może zawierać nawet dziesiątki pól - i wyszukiwać dane. Użytkownik Worda może nawet przenosić wskazane rekordy do redagowanego dokumentu, do pola przypisu zwykłego lub przypisu końcowego, czyli tam, gdzie zwykle znajdują się informacje bibliograficzne. BiblioExpress jest nie tylko użytecznym narzędziem w prostszych zastosowaniach. Poważniejsi użytkownicy znajdą w nim także dobre wprowadzenie do bibliograficznej ekstraklasy, programu Biblioscape, który zawiera pełne spektrum narzędzi do opracowywania baz danych.

Informacje http://www.biblioscape.com/biblioexpress.htm

Plik bxp3.exe

Viddi Radio Player 1.52

Jedną z największych przyjemności w Internecie jest dostęp do setek stacji radiowych, nadających np. tematyczne kanały muzyczne czy listy starych przebojów. To nie tylko domena Windows Media Playera czy RealPlayera - istnieją także małe tunery radia internetowego, jak choćby Viddi Radio Player, obsługujący 750 wolnych od reklam kanałów, w podziale na kategorie i kraje. Program zawiera funkcję automatycznej aktualizacji bazy stacji. Można też tworzyć zakładki, odwiedzać witrynę kanału i sugerować twórcom programu dodanie konkretnej stacji radiowej. W momencie oddawania pisma do druku, znajdowały się też tam dwie polskie stacje, w tym popularne "Złote Przeboje".

Informacje http://radio.unitednerds.com

Plik viddiplayer_1_52.exe

WebTime 2000 3.4

Zegar komputera potrafi chodzić "po swojemu", dlatego warto wykorzystywać do synchronizacji superdokładne zegary atomowe. Do tego potrzebne jest specjalne oprogramowanie, które łączy się z takimi zegarami i automatycznie ustawia czas wyświetlany w naszym komputerze. W ten sposób komputer może być również "atomowym" wzorcem dla wszystkich domowych zegarków. Program Gregory Brauna obsługuje kilkanaście amerykańskich i europejskich serwerów. Kliknięcie przycisku Synchronize the MS Windows Clock spowoduje automatyczne pobranie czasu ze wskazanego serwera i skorygowanie czasu komputera.

Informacje http://www.gregorybraun.com/WebTime.html

Plik webtime.zip

Sawpit Webmaster Tools 2

Webmasterów ucieszy zapewne nowa wersja kolekcji 21 kreatorów skryptów JavaScript oraz innych elementów tworzonych stron WWW - Sawpit Webmaster Tools 2. Anglojęzyczny interfejs programu nie powinien stanowić problemu dla żadnego webmastera. Użytkownik uruchamia interfejs wskazanego skryptu i definiuje wszystkie jego niezbędne parametry, a następnie generuje skrypt. Jego działanie można od razu sprawdzić na stronie testowej lub skopiować do Schowka i wkleić do redagowanego dokumentu HTML, spolszczając w razie potrzeby komunikaty. Przy okazji można prześledzić jego konstrukcję, co przyda się amatorom samodzielnego tworzenia skryptów.

Informacje http://webmastertools.sawpit.net

Plik wt2install.exe


Zobacz również