Top 10 freeware

Filmy, kopiowanie DVD, domowe finanse, programy edukacyjne i organizery - to wszystko znajdziesz w tym notowaniu Top 10 freeware.

Filmy, kopiowanie DVD, domowe finanse, programy edukacyjne i organizery - to wszystko znajdziesz w tym notowaniu Top 10 freeware.

LIsta 10 Top Freeware. Notowanie 15.

LIsta 10 Top Freeware. Notowanie 15.

Propozycje programów do naszej listy najlepszych aplikacji freeware to tym razem mieszanka gatunkowa, a po części także - jakościowa. Postanowiliśmy bowiem nie tylko prezentować, ale także testować i oceniać wybrane pozycje, unikając płytkiego reklamowania wszystkich programów. Chcemy też zwrócić uwagę na kwestie licencjonowania programów z naszej listy. Programy rozpowszechniane bezpłatnie mogą nastręczać kłopotów z przypisaniem ich do kategorii freeware. Dołączane licencje opisują programy jako darmowe, ale nie freeware, jako bezpłatne do zastosowań niekomercyjnych, jako giftware (prześlij autorowi podarunek), cardware (wyślij autorowi kartkę pocztową) czy nawet sisterware (autor wymaga przesłania mu zdjęcia twojej siostry - jeśli ją masz). W wielu przypadkach autorzy oprogramowania po prostu chcą zarobić na sprzedaży wersji do zastosowań komercyjnych, w innych - kpią sobie trochę z długich i pokrętnych licencji warunkujących korzystanie z "dużego" oprogramowania.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie http://pcworld.com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

LIsta 10 Top Freeware PL. Notowanie 11.

LIsta 10 Top Freeware PL. Notowanie 11.

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania - skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

SigJenny 0.95.1

Ta prosta aplikacja generująca dźwięki o określonej charakterystyce może mieć zaskakująco wiele zastosowań. Przede wszystkim umożliwia wygenerowanie wzorcowych dźwięków o danej częstotliwości, o przebiegu będącym doskonałą sinusoidą, ale także dźwięków o fali schodkowej (prostokątnej) czy piłokształtnej. Ciekawym doświadczeniem dla każdego może być sprawdzenie własnego słuchu, a dokładniej: minimalnej i maksymalnej częstotliwości słyszanych dźwięków. Możliwe jest także wygenerowanie dźwięku opadającego lub narastającego, lub modulowanego dźwięku przypominającego syrenę policyjną.

Informacje

http://NaTCH.co.uk

Plik SJn0951.zip, 2572 KB

GenesisII 4.0.0

Ten program ucieszy miłośników grafiki komputerowej - umożliwia generowanie realistycznych krajobrazów: wraz z jeziorami, rzekami, górami, pokrywą śnieżną, roślinnością i chmurami. GenesisII nie należy do najłatwiejszych aplikacji, a przygotowywanie krajobrazów może wydać się dość żmudne, tym bardziej, iż brak w programie losowych generatorów, przyspieszających pracę, a znanych z np. Bryce. GenesisII najlepiej sprawdzi się przy generowaniu krajobrazów na podstawie prawdziwych danych geograficznych, np. map, można nawet użyć skanu mapy topograficznej o dobrej jakości. Aplikacja dostępna jest w trzech wersjach: Freeware, Light and Professional, przy czym wersja Freeware ma największe ograniczenia.

Informacje

http://geomantics.com

Plik genesis.zip, 4130 KB

DVD to DivX 2.0

Programy do tworzenia kopii filmów z płyt DVD nie zdobywają tak szybko popularności, jak niegdyś aplikacje do ripowania płyt audio, jednak wiele osób chętnie wypróbowuje wszystkie nowinki, zwłaszcza te bezpłatne. DVD to

DivX 2.0 to kompaktowy, zintegrowany program do tworzenia kopii filmu z płyt DVD. Wbrew nazwie, aplikacja umożliwia tworzenie kopii nie tylko zakodowanych DivX-em do pliku AVI, ale także zawartości krążków Video CD i Super Video CD. DVD to DivX może być także wykorzystany do kodowania filmów za pomocą Tsunami Mpeg Encoder (TMPGEnc). Program będzie odpowiadać nawet mniej zaawansowanym użytkownikom - na początku można nie ustawiać zaawansowanych opcji. Uwaga: DVD to DivX 2.0 nie potrafi wypalać krążków CD, a więc użytkownik powinien mieć dodatkowy program do nagrywania.

Informacje

http://cybergame2000.com

Plik dvdtodivx.exe, 1553 KB

JDisk Report 1.0.7

Program narzędziowy zrobiony w Javie? Czemu nie. JDisk Report pokazuje w obrazowy sposób, które foldery zajmują najwięcej miejsca, umożliwiając tym samym użytkownikowi podjęcie decyzji o niezbędnych cięciach. Po uruchomieniu programu prosty kreator prowadzi przez kolejne etapy wygenerowania efektownego wykresu kołowego obrazującego strukturę wybranego folderu. Dodatkowe informacje są umieszczone na kartach Top 100, Size Dist i Modified. Pozwalają stwierdzić, które pliki zajmują najwięcej cennego miejsca, które dominują w zasobach komputera, możliwe jest także zbadanie, czy na dysku nie zalegają duże, a od dawna nieużywane zbiory.

Gotowe wykresy można wydrukować, ale brakowało nam możliwości wyeksportowania raportu do HTML, arkusza Excela, czy chociażby pliku TXT. JDisk Report wymaga środowiska JRE 1.3 lub nowszego.

Informacje

http://jgoodies.com

Plik jdiskreport-1_0_7-win.exe, 648 KB

Hotkeycontrol XP 3.9.1

Hotkeycontrol XP to program dla wszystkich miłośników skrótów klawiaturowych. Za pomocą tej aplikacji można naprawdę ułatwić sobie życie. Hotkeycontrol XP umożliwia przypisanie właściwie dowolnych skrótów klawiaturowych różnym typom zadań: może to być otwieranie wybranych dokumentów i plików, zamykanie czy restartowanie systemu, wysuwanie tacy napędu CD-ROM czy regulacja głośności (bardzo przydatna opcja!). Skróty klawiaturowe mogą składać się z kombinacji klawiszy [Alt], [Ctrl], [Shift], [Win] i litery bądź cyfry. Dodatkowo możemy przygotować uruchamiane skrótem klawiaturowym makra (makro takie to nic innego, jak ciąg znaków wprowadzanych z klawiatury). Obsługa programu nie powinna nikomu sprawić kłopotu, chociaż początkowo lepiej nie przesadzać z liczbą skrótów, aby ich nie zapomnieć i nie dziwić się zachowaniu komputera, gdy przypadkowo naciśniemy zapomnianą kombinację klawiszy. W niektórych przypadkach program nie radzi sobie z wychwytywaniem określonej kombinacji klawiszy, np. gdy pracujemy w edytorze tekstów. Nie jest to jednak poważna wada Hotkeycontrol XP 3.9.1.

Informacje

http://digital-miner.com

Plik hkcontrol.exe, 1086 KB


Zobacz również