Top 10 freeware

Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka. Fanatycy Internetu już od rana sięgają do swoich ulubionych serwisów z shareware'em w poszukiwaniu nowości. Niekiedy stwierdzają, że trwający od wieków na posterunku serwis wita nas komunikatem o błędzie.

Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka. Fanatycy Internetu już od rana sięgają do swoich ulubionych serwisów z shareware'em w poszukiwaniu nowości. Niekiedy stwierdzają, że trwający od wieków na posterunku serwis wita nas komunikatem o błędzie.

Nic nie trwa wiecznie. W okresie żywiołowego rozwoju Internetu namnożyło się mnóstwo interesujących miejsc, których autorzy i promotorzy inwestowali czas, wysiłek i pieniądze, aby przyzwyczaić swoich gości do stałych adresów i może kiedyś zdyskontować to przywiązanie w bardziej wymierny sposób. Niestety, internetowy kryzys ostatnich lat spowodował, że wiele przedsięwzięć nie wytrzymało presji. Zdematerializowały się niektóre serwisy z programami, choć kiedyś wydawało się to absolutnie niemożliwe. Między innymi najczęściej bodaj aktualizowany Slaughterhouse (kiedyś zapytałem wręcz jego autora, czy w ogóle sypia). "Poległy" też niektóre polskie serwery lustrzane TUCOWS. Na szczęście jest gdzie sięgać, a lista stale monitorowanych witryn z oprogramowaniem w mojej przeglądarce ciągle obejmuje ze dwadzieścia adresów. Tylko życzyć im zdrowia i dobrego samopoczucia.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie www.pcworld.com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adres pcwk@idg.com.pl - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania - skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor aplikacji zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

CoffeeCup Free Flash Text Wizard

CoffeeCup Free Flash Text  Wizard

CoffeeCup Free Flash Text Wizard

Wychodząc z założenia, że wielu webmasterów stosuje na swoich stronach proste tekstowe animacje we Flashu, firma CoffeeCup przygotowała prościutkie narzędzie do generowania takich animacji, będące okrojoną wersją innych aplikacji tej firmy. Wystarczy podać treść animacji (można stosować polskie litery) oraz kilka parametrów, następnie wybrać jeden z ośmiu efektów specjalnych, a na koniec uruchomić generowanie. Po chwili ukazuje się tymczasowy dokument HTML z zagnieżdżoną animacją i kod, który wystarczy skopiować i wstawić na swoją stronę WWW (nie zapominając, oczywiście, o umieszczeniu we właściwym miejscu samego pliku Flash). Użytkownik może określić szerokość i wysokość ramki z animacją, kolor tła, pętlę, liczbę klatek na sekundę oraz użytą czcionkę. Banalnie proste w użyciu, a wielu osobom się przyda, nie zmuszając ich do używania dużych, komercyjnych aplikacji.

Informacje http://www.coffeecup.com

Rodzaj akcesoria webmasterskie - Flash

CoffeeCup Free DHTML Menu Builder 1.0

CoffeeCup Free DHTML Menu Builder  1.0

CoffeeCup Free DHTML Menu Builder 1.0

Na internetowych forach webmasterskich często pojawia się pytanie o techniki tworzenia dynamicznego menu strony WWW. W Sieci jest kilka shareware'owych aplikacji do tego celu, ale freeware to rzadkość, a zwłaszcza dobry freeware. Firma CoffeeCup przygotowała właśnie CoffeeCup Free DHTML Menu Builder, który łączy prostotę obsługi i naprawdę efektowne narzędzia.

W pierwszym panelu tworzony jest hierarchiczny układ odsyłaczy. W kolejnym wybierane są kolory odsyłaczy w rozmaitych wariantach związanych z aktywnością odsyłacza czy myszy. W ostatnim ustawiana jest pozycja menu (pionowa lub pozioma), czcionka napisów oraz liczbowe wartości do komórek menu. Całość można zapisać na dysku, a kliknięcie przycisku Preview natychmiast pokazuje efekt pracy. Można też skopiować wygenerowany kod do Schowka - trzeba przyznać, że jest zaskakująco duży.

Informacje http://www.coffeecup.com

Rodzaj akcesoria webmasterskie - DHTML

VRtainment CapturePad 0.1

VRtainment CapturePad  0.1

VRtainment CapturePad 0.1

Chociaż rzadko opisujemy programy w wersji beta, a już zwłaszcza beta 0.1 (!), trudno nie zwrócić uwagi na VRtainment CapturePad, służący do przechwytywania dynamicznej zawartości ekranu. Mimo bardzo wczesnego stadium rozwoju już teraz jest całkiem funkcjonalny.

Źródłem informacji jest ekran, fragment ekranu lub aktywne okno aplikacji, a także zewnętrzne źródło wideo, jak kamera dołączona do komputera. Plik wynikowy to obraz wideo w formacie AVI, animacja Flash lub seria obrazów JPEG. Możliwe jest też przechwycenie ruchów myszy i komentarza nagrywanego przez mikrofon oraz określenie liczby ramek. Zaskakująca jest wydajność - "poszarpany" obraz, typowy dla aplikacji tego rodzaju funkcjonujących na słabszym komputerze, tutaj ograniczono do minimum. Warto uważnie śledzić rozwój CapturePad, z nadzieją, że nie straci swojego statusu freeware.

Informacje http://www.vrtainment.com/vrtainment_web/projects/projects.htm

Rodzaj rejestracja wideo


Zobacz również